Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 18:10 Autor: PAP

Wiceprzewodniczący KRS: Szmydt nie pracował w komisji ds. danych osobowych

Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Rafał Puchalski poinformował, że były sędzia Tomasz Szmydt nie zajmował się w tej instytucji kwestią danych osobowych, a ówczesna KRS nie chciała szerszego dostępu do danych z postępowań i danych sędziów. Przesłane do PAP oświadczenie sędziego Puchalskiego to reakcja na słowa senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Senator powiedział, że grupa sędziów związanych z tzw. aferą hejterską, m.in. Maciej Nawacki i Tomasz Szmydt, próbowała zdobyć uprawnienia do przeglądania dokumentów wszystkich polskich sędziów, także tych z sądów wojskowych.


Według sędziego Puchalskiego senator wprowadził w błąd opinię publiczną co do okoliczności powstania Komisji ds. nadzoru nad przetwarzaniem danych osobowych.


"Powołanie przez KRS Komisji ds. nadzoru nad przetwarzaniem danych osobowych było konsekwencją nałożenia na Krajową Radę Sądownictwa obowiązku nadzoru nad przetwarzaniem danych osobowych w postępowaniach sądowych" - przekazał wiceprzewodniczący KRS. Dodał, że wbrew informacjom senatora Kwiatkowskiego ówczesna Krajowa Rada Sądownictwa nie tylko nie występowała z inicjatywą poszerzenia swych kompetencji w tym zakresie, lecz przeciwnie – negatywnie zaopiniowała w toku procesu legislacyjnego tego rodzaju rozwiązanie.


"Do zadań komisji należeć miał nadzór nad przetwarzaniem danych osobowych przez Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu, Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, sądy apelacyjne i wojskowe sądy okręgowe w zakresie określonym w odrębnych przepisach. W skład Komisji wchodziło sześciu członków Rady; Tomasza Szmydt nie wszedł w jej skład, nie był zresztą członkiem Rady, a jedynie osobą delegowaną do pracy w Biurze Rady" - przekazał sędzia Puchalski.


"Nie chodziło o umożliwienie komisji działającej w KRS dostępu do danych wszystkich sędziów orzekających we wszystkich sądach w Polsce" - podkreślił. Dodał, że nie są też prawdziwe informacje, jakoby członkowie Rady podejmowali działania mające na celu rozszerzenie zakresu nadzoru na dane osobowe sędziów.


"Krajowa Rada Sądownictwa – ważąc na powagę kwestii nadzoru nad przetwarzaniem danych osobowych – zamówiła dwie opinie zewnętrzne dotyczące regulaminu. Druga z nich – krytyczna wobec niektórych projektowanych zapisów regulaminu komisji – powstała w marcu 2020 r., kiedy Tomasz Szmydt nie był już szefem Wydziału Prawnego KRS" - napisał w oświadczeniu wiceprzewodniczący KRS.


Przyznał, że od początku wykonywania przez Radę funkcji nadzorczych z zakresu przetwarzania danych osobowych, tym zakresem działalności zajmuje się sędzia Maciej Nawacki. Podkreślił natomiast, że były sędzia Tomasz Szmydt w okresie pracy w biurze Rady nie obsługiwał prac komisji ds. nadzoru, nie brał też udziału w przygotowaniu dokumentów pochodzących z tej komisji.


Sędzia Tomasz Szmydt uciekł z Polski na Białoruś na początku maja i poprosił tam o azyl. Korespondencyjnie zrzekł się stanowiska sędziego. Prokuratura Krajowa postawiła mu zaocznie zarzut szpiegostwa i wydała za sędzią list gończy.(PAP)


Autor: Luiza Łuniewska


lui/ jw/


Kraj i świat

2024-06-15, godz. 14:00 PŚ w kajakarstwie górskim - dominacja Australijki Fox, Zwolińska trzynasta Jessica Fox zdominowała zawody Pucharu Świata w kajakarstwie górskim rozgrywane na krakowskim torze Kolna. Australijka wygrała w piątek konkurencję K1, a… » więcej 2024-06-15, godz. 13:50 Paryż - 25 sportowców z Rosji i Białorusi dopuszczonych do startu w igrzyskach 25 sportowców z Rosji i Białorusi zostało dopuszczonych do startu w igrzyskach w Paryżu, które rozpoczną się 26 lipca. Pozostali z grupy 41 osób nie przeszli… » więcej 2024-06-15, godz. 13:50 Wrocław/ Utrudnienia w związku z 10. Nocnym Półmaratonem 10. Nocny Wrocław Półmaraton wystartuje w sobotę o godz. 22. Utrudnienia pojawią się już wcześniej, bo w związku z biegiem MPK wprowadzi zmiany w kursowaniu… » więcej 2024-06-15, godz. 13:40 ME w kajakarstwie - dwa srebrne medale polskich osad (opis) Kanadyjkarki Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska w C2 500 m oraz kajakarki: Justyna Iskrzycka, Sandra Ostrowska, Julia Olszewska i Katarzyna Kołodziejczyk… » więcej 2024-06-15, godz. 13:40 Beskidy/ Luteranie ze Szczyrku ofiarują dzieciom piłki z okazji Euro 2024 Luteranie ze Szczyrku będą modlili się w niedzielę o szlachetną rywalizację podczas piłkarskich Mistrzostw Europy. Ks. Jan Byrt powiedział, że każde… » więcej 2024-06-15, godz. 13:30 W.Brytania/ Księżna Walii pokazała się publicznie po raz pierwszy od diagnozy Księżna Walii Kate pokazała się w sobotę publicznie po raz pierwszy od ogłoszenia pięć miesięcy temu, że wykryto u niej raka. Przejechała wraz z dziećmi… » więcej 2024-06-15, godz. 13:30 Paryż - polscy siatkarze plażowi odpadli w ćwierćfinale turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk Polscy siatkarze plażowi odpadli w łotewskiej Jurmali w ćwierćfinale turnieju finałowego Pucharu Narodów, będącego jednocześnie ostatnim etapem europejskich… » więcej 2024-06-15, godz. 13:20 LN siatkarek - Polska - Tajlandia 3:0 (opis) Polskie siatkarki pokonały w Hongkongu Tajlandię 3:0 (25:15, 25:23, 25:17) w kolejnym meczu Ligi Narodów. To dziesiąte zwycięstwo drużyny Stefano Lavariniego… » więcej 2024-06-15, godz. 13:20 Szwajcaria/ Wiceprezydent USA zapowiedziała zwiększenie pomocy dla Ukrainy Wiceprezydent USA Kamala Harris zapowiedziała w sobotę nową pomoc w wysokości ponad 1,5 mld dol. dla Ukrainy, przede wszystkim na odbudowę sektora energetycznego… » więcej 2024-06-15, godz. 13:10 ME 2024 - dwie wygrane Polaków na inaugurację wielkich imprez (dokumentacja) Tylko dwukrotnie polskim piłkarzom udało się wygrać pierwszy mecz w mistrzostwach świata lub Europy. Podczas mundialu w RFN w 1974 roku pokonali Argentynę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »