Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 18:00 Autor: PAP

Francja/ Byli szefowie wywiadu Syrii sądzeni zaocznie za zbrodnie przeciw ludzkości

Proces byłych szefów wywiadu syryjskiego, sądzonych zaocznie za domniemane zbrodnie przeciw ludzkości, ruszył we wtorek w Paryżu. Zdaniem obrońców praw człowieka jest on przełomowy, bo dotyczy najwyższych rangą przedstawicieli Damaszku od czasu wybuchu wojny w Syrii przeciw rządom Baszara el-Asada.

Oskarżeni o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości są: były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Ali Mamluk, były dyrektor wywiadu sił powietrznych Dżamil Hasan i gen. Abdel Salam Mahmud, który kierował ośrodkiem zatrzymań w Mezzeh, na lotnisku wojskowym w Damaszku.


Sąd oceni, czy oskarżeni są odpowiedzialni za zaginięcie i śmierć dwóch Syryjczyków z obywatelstwem francuskim. Byli nimi: Patrick Dabbagh i Mazzen Dabbagh, ojciec i syn, aresztowani w Damaszku, kolejno: 3 i 4 listopada 2013 roku.


"Po raz pierwszy sąd francuski odniesie się do zbrodni władz syryjskich. Sądzeni będą najwyżsi rangą przedstawiciele władz, wobec jakich kiedykolwiek toczyło się dochodzenie od czasu wybuchu rewolucji syryjskiej w marcu 2011 roku" - oświadczyła Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH).


Patrick Baudouin, prawnik reprezentujący na procesie obrońców praw człowieka, powiedział we wtorek, że akta sprawy zawierają wiele dowodów na "systematyczne, rozmaite i absolutnie potworne praktyki tortur".


Akt oskarżenia głosi, że podsądni przyczynili się do zbrodni przeciw ludzkości, wydając polecenia ich popełnienia i pozwalając na takie czyny swym podwładnym. W szczególności przypadkiem takim ma być aresztowanie, domniemane tortury i zabójstwo Dabbaghów.


W 2018 roku rząd syryjski przekazał akty zgonu, zgodnie z którym Patrick Dabbagh zmarł w 2014 roku, a jego ojciec w 2017 roku. Już wcześniej, w 2015 roku, brat Mazzena - Obeida Dabbagh, zwrócił się w związku z losem swych najbliższych do śledczych badających zbrodnie wojenne w Syrii.


Jeszcze przed rozpoczęciem procesu sędziowie śledczy wysłuchali zeznań Syryjczyków mieszkających na Zachodzie, którzy przeżyli więzienie w Mezzeh i stykali się z oskarżonymi. Opisali warunki, w jakich żyli, w tym systematyczne tortury. Śledczy analizowali także zdjęcia zrobione przez fotografa więziennego, który uciekł z Syrii i opublikował zdjęcia tysięcy więźniów zmarłych w wyniku tortur, z głodu i chorób.


Choć rozprawy sądowe nie są we Francji filmowane, to rozpoczęty we wtorek proces będzie zarejestrowany na wideo dla celów dokumentacji historycznej. Nagranie przekazane zostanie do archiwów sądowych.


Z Paryża Anna Wróbel (PAP)


awl/ kar/


Kraj i świat

2024-06-15, godz. 12:10 Zmarł 26-letni bramkarz reprezentacji Czarnogóry W wieku 26 lat zmarł bramkarz reprezentacji Czarnogóry Matija Sarkic - poinformował w sobotę angielski klub drugiej ligi Millwall, w którym grał piłkarz… » więcej 2024-06-15, godz. 12:00 Śląskie/ Kłusownik przetrzymywał ptaki objęte ścisłą ochroną Policjanci z Jaworzna zatrzymali 68-latka, który przetrzymywał na swojej posesji bez zezwolenia ptaki objęte ścisłą ochroną gatunkową - poinformowała… » więcej 2024-06-15, godz. 11:50 ME 2024 - ponad 22 mln osób obejrzało w niemieckiej telewizji mecz otwarcia Piątkowy mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy w niemieckiej telewizji publicznej ZDF obejrzało 22,49 mln widzów. Reprezentacja gospodarzy turnieju rozbilła… » więcej 2024-06-15, godz. 11:40 ME 2024 - tłumy w berlińskich strefach kibica na meczu otwarcia Piłkarskie mistrzostwa Europy rozpoczęły się od wygranej reprezentacji Niemiec ze Szkocją (5:1). Około 50 tys. kibiców oglądało mecz w berlińskich strefach… » więcej 2024-06-15, godz. 11:40 Francja/ Protesty przeciw skrajnej prawicy: zaplanowano 200 wieców, są ranni w Lyonie Około 200 manifestacji przeciw skrajnej prawicy odbędzie się we Francji w weekend, w większości - w sobotę; policja spodziewa się na nich 350 tysięcy ludzi… » więcej 2024-06-15, godz. 11:40 MKiŚ: pierwsze posiedzenie Zespołu ds. reformy łowiectwa Wypracowanie rekomendacji w zakresie reformy łowiectwa jest zadaniem nowego zespołu, którego pierwsze posiedzenie odbyło się pod przewodnictwem wiceministra… » więcej 2024-06-15, godz. 11:30 Szefowa MRPiPS odebrała nagrodę "Lider Pacjentocentryzmu" Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odebrała nagrodę 'Lider Pacjentocentryzmu' przyznaną przez Fundację MyPacjenci… » więcej 2024-06-15, godz. 11:30 Szwajcaria/ Prezydent Duda przybył na szczyt pokojowy ws. Ukrainy Prezydent Andrzej Duda przybył w sobotę rano do Szwajcarii, gdzie w ośrodku Buergenstock niedaleko Lucerny weźmie udział we współorganizowanej przez Szwajcarię… » więcej 2024-06-15, godz. 11:30 Szwecja/ Wojsko: rosyjski samolot bojowy naruszył szwedzką przestrzeń powietrzną Rosyjski samolot bojowy SU-24 naruszył w piątek przestrzeń powietrzną Szwecji na wschód od Gotlandii, został odstraszony przez dwa szwedzkie myśliwce JAS-39… » więcej 2024-06-15, godz. 11:30 Poznań/ W sobotę rusza sezon nad poznańskimi jeziorami W sobotę 15 czerwca startują miejskie kąpieliska nad poznańskimi jeziorami oraz pływalnia letnia Kasprowicza - poinformował rzecznik prasowy Poznańskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »