Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 18:00 Autor: PAP

Francja/ Byli szefowie wywiadu Syrii sądzeni zaocznie za zbrodnie przeciw ludzkości

Proces byłych szefów wywiadu syryjskiego, sądzonych zaocznie za domniemane zbrodnie przeciw ludzkości, ruszył we wtorek w Paryżu. Zdaniem obrońców praw człowieka jest on przełomowy, bo dotyczy najwyższych rangą przedstawicieli Damaszku od czasu wybuchu wojny w Syrii przeciw rządom Baszara el-Asada.

Oskarżeni o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości są: były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Ali Mamluk, były dyrektor wywiadu sił powietrznych Dżamil Hasan i gen. Abdel Salam Mahmud, który kierował ośrodkiem zatrzymań w Mezzeh, na lotnisku wojskowym w Damaszku.


Sąd oceni, czy oskarżeni są odpowiedzialni za zaginięcie i śmierć dwóch Syryjczyków z obywatelstwem francuskim. Byli nimi: Patrick Dabbagh i Mazzen Dabbagh, ojciec i syn, aresztowani w Damaszku, kolejno: 3 i 4 listopada 2013 roku.


"Po raz pierwszy sąd francuski odniesie się do zbrodni władz syryjskich. Sądzeni będą najwyżsi rangą przedstawiciele władz, wobec jakich kiedykolwiek toczyło się dochodzenie od czasu wybuchu rewolucji syryjskiej w marcu 2011 roku" - oświadczyła Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH).


Patrick Baudouin, prawnik reprezentujący na procesie obrońców praw człowieka, powiedział we wtorek, że akta sprawy zawierają wiele dowodów na "systematyczne, rozmaite i absolutnie potworne praktyki tortur".


Akt oskarżenia głosi, że podsądni przyczynili się do zbrodni przeciw ludzkości, wydając polecenia ich popełnienia i pozwalając na takie czyny swym podwładnym. W szczególności przypadkiem takim ma być aresztowanie, domniemane tortury i zabójstwo Dabbaghów.


W 2018 roku rząd syryjski przekazał akty zgonu, zgodnie z którym Patrick Dabbagh zmarł w 2014 roku, a jego ojciec w 2017 roku. Już wcześniej, w 2015 roku, brat Mazzena - Obeida Dabbagh, zwrócił się w związku z losem swych najbliższych do śledczych badających zbrodnie wojenne w Syrii.


Jeszcze przed rozpoczęciem procesu sędziowie śledczy wysłuchali zeznań Syryjczyków mieszkających na Zachodzie, którzy przeżyli więzienie w Mezzeh i stykali się z oskarżonymi. Opisali warunki, w jakich żyli, w tym systematyczne tortury. Śledczy analizowali także zdjęcia zrobione przez fotografa więziennego, który uciekł z Syrii i opublikował zdjęcia tysięcy więźniów zmarłych w wyniku tortur, z głodu i chorób.


Choć rozprawy sądowe nie są we Francji filmowane, to rozpoczęty we wtorek proces będzie zarejestrowany na wideo dla celów dokumentacji historycznej. Nagranie przekazane zostanie do archiwów sądowych.


Z Paryża Anna Wróbel (PAP)


awl/ kar/


Kraj i świat

2024-06-15, godz. 07:20 Niemcy/ Deputowany CDU: szczyt w Szwajcarii ma promować ukraińską koncepcję sprawiedliwego pokoju Priorytetem szczytu pokojowego w Szwajcarii jest promowanie ukraińskiej koncepcji sprawiedliwego pokoju i wspieranie wysiłków dyplomatycznych Kijowa - wyjaśnia… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 David Duchovny ubolewa, że pracował za dużo, gdy jego dzieci były małe Gwiazdor takich produkcji, jak „Z Archiwum X” i „Californication” w najnowszym wywiadzie pokusił się o refleksję nad ojcostwem. David Duchovny, który… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 Słowacja/ Peter Pellegrini obejmuje urząd prezydenta Peter Pellegrini jest jedynym słowackim politykiem, który był już premierem i przewodniczącym parlamentu, a teraz przez pięć najbliższych lat będzie piastować… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 Prof. Mężyk: mniej sztywności, więcej elastyczności – tak chcą studiować młodzi ludzie (wywiad) Kandydaci na studia oczekują od uczelni bardziej elastycznego kształcenia, które pozwoli im rozwijać się nie tylko na ścieżce wybranego kierunku studiów… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 Warszawa/ Od soboty można głosować w budżecie obywatelskim, zgłoszono 1183 pomysły Od soboty, 15 czerwca mieszkańcy stolicy mogą decydować, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu miasta. Zgłoszono 1183 pomysły.Na realizację zwycięskich… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 Ekspert: 0,3 proc. PKB rocznie na ochronę ludności - tak, ale w formie funduszowej 0,3 proc. PKB rocznie na ochronę ludności to dobra kwota, ale nie powinna być zapisana w budżecie do wykorzystania w danym roku. Powinien powstać fundusz… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy Caritas Polska zaprasza na warsztaty, pikniki i akcję krwiodawstwa Ekowarsztaty, pikniki rodzinne, wspólne gotowanie, pokazy udzielania pierwszej pomocy, akcja krwiodawstwa 'Kropla dobra' i zajęcia taneczne - to niektóre atrakcje… » więcej 2024-06-15, godz. 07:20 Naukowcy z IBS PAN badają wpływ zapory na granicy z Białorusią na zwierzęta Wpływ zbudowanej na granicy z Białorusią stalowej bariery na duże zwierzęta badają naukowcy z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży… » więcej 2024-06-15, godz. 07:10 ZUS: uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej Od 1 czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły… » więcej 2024-06-15, godz. 06:40 Cristiano Ronaldo inwestuje w ...porcelanę Cristiano Ronaldo kontynuuje inwestycje w branże spoza piłki nożnej. Pięciokrotny zdobywca Złotej Piłki przejął udziały w prestiżowej portugalskiej marce… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »