Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 18:00 Autor: PAP

Konin/ Andrzej Moś o śmierci Jana A.P. Kaczmarka: Konin stracił swojego ambasadora

Konin stracił człowieka, który przez swój życiorys był jego ambasadorem – powiedział PAP koniński filmowiec Andrzej Moś. Jana A. P. Kaczmarka w rozmowie z PAP wspomina też jego licealna koleżanka Grażyna Bonicka.

Zarówno Moś, jak i Bonicka uważają, że duży wpływ na przyszłość Jana A.P. Kaczmarka miała jego nauczycielka z I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie. „Byliśmy dosyć zdolną klasą. W zamierzeniu miała to być klasa matematyczna, ale pod wpływem autorytetu pani polonistki Zamirowskiej przekształciliśmy się wszyscy w humanistów, ku rozpaczy pani matematyczki” – powiedziała Bonicka.


„Ona od razu wychwytywała ludzi, którzy mieli potencjał humanistyczny, artystyczny, którzy się poruszali w terenach literackich” – dodał Moś.


Już po sukcesach na arenie międzynarodowej Jan A.P. Kaczmarek wielokrotnie wracał do Konina. Uczestniczył w zjazdach absolwentów I LO i spotykał się z uczniami szkoły. Jak wspomina Bonicka, która sama pracowała jako nauczycielka w I LO, te inicjatywy często wychodziły od samego kompozytora.


„Pracuję w liceum, jest dziesiąta wieczorem, a Jan, który mieszkał w Los Angeles, przyjechał do Konina, dzwoni i mówi do mnie: +zaproś mnie do jakiejś inteligentnej klasy+. Punktualnie przed ósmą Jasiu się zameldował, żeby to spotkanie mieć. To świadczy o tym, że to I LO było dla niego takie ważne. Przez godzinę zmuszałam go, żeby po angielsku mówił. Młodzież nawet na przerwę nie wyszła, tak była pochłonięta. A to był jeszcze czas, gdy Jasio nie dostał Oscara” – powiedziała licealna koleżanka kompozytora.


Jej zdaniem Jan A.P. Kaczmarek „uwielbiał Konin”. „Był bardzo przywiązany. Nieraz w wywiadach mówił, że tu wszystko się zaczęło. Jak się dużo po świecie podróżuje to ciągnie do tego miejsca, z którego się pochodzi. Ludzie, którzy przeszli przez nasze liceum, nauczyciele, którzy nas wychowywali – chyba to wpłynęło, że tak związany był z Koninem” – oceniła Bonicka.


Już po otrzymaniu Nagrody Akademii Filmowej imieniem Jana A.P. Kaczmarka nazwana została aula konińskiej wyższej szkoły zawodowej. Sam kompozytor uczestniczył w 2012 roku w inauguracji roku akademickiego i odsłonięciu tablicy ku jego czci, pojawiał się również na koncertach i pokazach filmowych organizowanych w Koninie.


„Konin stracił człowieka, który przez swój życiorys, przez to, jak opowiadał o swojej przeszłości, dorastaniu, był jego ambasadorem. Wiele osób pamięta jego dokonania filmowe i wiele osób kojarzy, że to jest chłopak z Konina” – ocenił Moś.


Po informacji o śmierci artysty rzeczniczka prasowa prezydenta Konina Aneta Wanjas poinformowała o powieszeniu kiru na fladze miejskiej na ratuszu i urzędzie miasta.


„Jego śmierć to wielka strata dla kultury polskiej i dla wielbicieli Jego talentu na całym świecie” – napisał na swoim profilu FB prezydent Konina Piotr Korytkowski. Przekazał również bliskim kompozytora wyrazy wsparcia i otuchy. (PAP)


Autor: Bartosz Skonieczny


bsk/ aszw/


Kraj i świat

2024-06-15, godz. 13:20 LN siatkarek - Polska - Tajlandia 3:0 (opis) Polskie siatkarki pokonały w Hongkongu Tajlandię 3:0 (25:15, 25:23, 25:17) w kolejnym meczu Ligi Narodów. To dziesiąte zwycięstwo drużyny Stefano Lavariniego… » więcej 2024-06-15, godz. 13:20 Szwajcaria/ Wiceprezydent USA zapowiedziała zwiększenie pomocy dla Ukrainy Wiceprezydent USA Kamala Harris zapowiedziała w sobotę nową pomoc w wysokości ponad 1,5 mld dol. dla Ukrainy, przede wszystkim na odbudowę sektora energetycznego… » więcej 2024-06-15, godz. 13:10 ME 2024 - dwie wygrane Polaków na inaugurację wielkich imprez (dokumentacja) Tylko dwukrotnie polskim piłkarzom udało się wygrać pierwszy mecz w mistrzostwach świata lub Europy. Podczas mundialu w RFN w 1974 roku pokonali Argentynę… » więcej 2024-06-15, godz. 13:10 ME 2024 - z Holandią po raz dziewiąty pod wodzą niepokonanego Probierza (dokumentacja) Niedzielny mecz z Holandią w mistrzostwach Europy będzie dziewiątym występem piłkarskiej reprezentacji Polski pod wodzą Michała Probierza. Dotychczasowy… » więcej 2024-06-15, godz. 13:00 ME 2024 - rozpędzona kadra Probierza kontra osłabiona potęga z Holandii (zapowiedź) Reprezentacja Polski po ośmiu kolejnych meczach bez porażki, na razie bez Roberta Lewandowskiego, kontra osłabiona licznymi absencjami, ale wciąż mocna kadrowo… » więcej 2024-06-15, godz. 13:00 ME 2024 - 45 lat bez zwycięstwa nad Holandią (dokumentacja) Trzy zwycięstwa, przy czym ostatnie w 1979 roku, siedem remisów i dziewięć porażek - to bilans dotychczasowych 19 spotkań piłkarskiej reprezentacji Polski… » więcej 2024-06-15, godz. 12:50 ME w kajakarstwie - srebrny medal kobiecej czwórki na 500 m (krótka2) Kajakarki Justyna Iskrzycka, Sandra Ostrowska, Julia Olszewska i Katarzyna Kołodziejczyk zdobyły w węgierskim Szegedzie srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej… » więcej 2024-06-15, godz. 12:40 "Wyborcza": pierwsza prezes SN dostała zarzuty dyscyplinarne Pierwsza prezes Sądu Najwyższego neosędzia Małgorzata Manowska usłyszała po raz pierwszy zarzut dyscyplinarny - ustaliła 'Wyborcza'. Rzecznik dyscyplinarny… » więcej 2024-06-15, godz. 12:40 ME w kajakarstwie - srebrny medal Borowskiej i Szczerbińskiej w C2 500 m (krótka) Kanadyjkarki Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska zdobyły w węgierskim Szegedzie srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej konkurencji dwójek na 500… » więcej 2024-06-15, godz. 12:40 Ukraina/ Zełenski: Rosja używa 3200-3500 KAB miesięcznie, próbując zastraszyć ludzi Rosyjscy żołnierze próbują zastraszyć Ukraińców, uderzając kierowanymi bombami lotniczymi, używając 3200-3500 KABów miesięcznie - powiedział prezydent… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »