Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 17:40 Autor: PAP

MRiRW postuluje zniesienie akcyzy na cydr i perry

Ministerstwo Rolnictwa zgłosiło uwagi do projektu zmian w ustawie o podatku akcyzowym, postulując całkowite zniesienie akcyzy na cydr i perry - poinformował we wtorek minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wziął udział we wtorek w posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, poświęconym sytuacji na rynku wina gronowego, owocowego, cydru i perry.


"Obecnie w ramach konsultacji międzyresortowych znajduje się projekt ustawy o podatku akcyzowym, do którego zgłosiliśmy uwagi polegające na całkowitym zniesieniu akcyzy od cydrów i perry; dla cydrów do 5 proc. obj. oraz cydrów jakościowych do 8,5 proc. obj. (wytwarzanych z min. 90 proc. soku jabłkowego), które w praktyce produkowane są przez cydrownie rzemieślnicze" - powiedział Siekierski.


Jak zaznaczył obecny na posiedzeniu wiceminister finansów Jarosław Neneman, wino i inne wyroby alkoholowe są objęte akcyzą, ale nie jest ona duża - ok. 1,5 zł za butelkę. Dodał, że małe winiarnie korzystają z 50 proc. ulgi w tym podatku. Natomiast cydr i perry są już obecnie preferencyjnie traktowane, podatek ten nie był podnoszony już od kilku lat - zaznaczył. Podkreślił, że w cenie butelki cydru akcyza stanowi "kilka procent", więc to nie jest czynnik kluczowy dla tej branży.


Ponadto, jak zauważył Neneman, "akcyza ma nie tylko aspekt fiskalny, ale także funkcję ograniczenia konsumpcji wyrobów alkoholowych".


Zgodnie z danymi MF dochody z wina gronowego, owocowego lub cydru i perry w 2023 r. wyniosły 509 mln zł i były zbliżone do poziomu dochodów z roku poprzedzającego (507,2 mln zł). Resort ocenia, że krajowa produkcja cydru, po kilku słabszych latach, wykazuje tendencję rosnącą i wynosi ok. 5 mln litrów rocznie.


Zniesienie akcyzy - to także postulat producentów cydru i perry. Jak wskazywał Jakub Nowak z Polskiej Rady Winiarstwa, cydr i napoje, które zagospodarowują nadwyżkę polskich owoców są wyżej opodatkowane niż piwo. Jak mówił, podatek akcyzowy w koszcie wytworzenia cydru wynosi 18 proc. - to znacznie więcej niż w przypadku piwa, którego produkcja jest tańsza.


Przewodniczący komisji rolnictwa Mirosław Maliszewski (PSL-TD) przypomniał, że rozwijając produkcję cydru polscy sadownicy liczyli na zagospodarowanie 100 tys. ton jabłek. Jego zdaniem było to absolutnie do osiągnięcia, niestety nie udało się dostatecznie wypromować cydrów, konkurencją nie do pokonania jest tanie piwo. Poseł Zbigniew Sosnowski (PSL-TD) zwrócił uwagę na wszechobecną reklamę piwa, a Jarosław Sachajko (Kukiz-15) dodał, że duże firmy piwowarskie do produkcji piwa nie wykorzystują polskiego chmielu.


Podczas posiedzenia komisji poruszona została kwestia sprzedaży napojów alkoholowych przez internet. Obecnie sprzedaż detaliczna takich trunków tą drogą nie jest dopuszczalna. Niektórzy posłowie zwracali uwagę, że zakaz ten nie jest przestrzegany i duże firmy handlują alkoholem on-line.


Zdaniem Sachajki można by dopuścić sprzedaż alkoholu przez internet, bowiem decyzja o takim zakupie jest - według niego - przemyślana. Wskazał na przykład zamówienia wina z ulubionej winnicy, którą odwiedziło się podczas wakacji. Według posła taka sprzedaż powinna być możliwa, ale głównie przez małe, lokalne wytwórnie.


Jak przekazał minister Siekierski, w Polsce produkcja wina z krajowych upraw winorośli, przeznaczonego do sprzedaży ma charakter marginalny i stanowi obecnie ok. 1-2 proc. produkcji wszystkich wyrobów winiarskich. Niemniej rynek ten charakteryzuje się silną tendencją wzrostową - zauważył.


W roku winiarskim 2024 w Polsce było zarejestrowanych 606 plantatorów winorośli, którzy uprawiają winorośl na ponad 900 ha. Przez ostatnie 5 lat powierzchnia upraw zwiększyła się 2,5 krotnie. W podobnym tempie rośnie też produkcja wina - poinformował szef resortu rolnictwa.


Kwestie dotyczące produkcji i znakowania wyrobów winiarskich są uregulowane w ustawie z 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich. Dodatkowo przepisy w zakresie wina (gronowego) zawarte są w przepisach UE.


Przewodniczący Maliszewski zapowiedział, że w najbliższym czasie komisja przygotuje dezyderat, w którym wesprze m.in. starania resortu rolnictwa dotyczące zniesienia akcyzy na cydr i perry. (PAP)


autor: Anna Wysoczańska


awy/ mmu/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 14:40 Ukraina/ Zełenski: rozmawiałem z Hołownią m.in. o sytuacji na froncie Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w środę, że spotkał się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i rozmawiał z nim m.in. o sytuacji na… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (19-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-06-19 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Prezydent: SOP jest formacją profesjonalną (krótka) Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów święta Służby Ochrony Państwa podkreślił, że SOP jest formacją profesjonalną. To jest wielka, wzruszająca tradycja… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Błaszczak o spocie PiS: my pokazujemy stan faktyczny i bijemy na alarm My pokazujemy stan faktyczny i bijemy na alarm; jeżeli nie podejmiemy działań, Polska będzie miała taki problem, jak mają państwa zachodu Europy - powiedział… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Ekstraklasa piłkarska – trener Lechii: w transferach znowu chcemy być cierpliwi Trener piłkarzy Lechii Szymon Grabowski zapewnia, że gdański beniaminek ekstraklasy nie będzie na siłę szukał wzmocnień przed startem nowych rozgrywek… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Hennig-Kloska: będę rozmawiać z MF o pieniądzach na likwidację składowisk niebezpiecznych odpadów Będę rozmawiać z Ministrem Finansów o funduszach na przyszły rok na likwidację składowisk niebezpiecznych odpadów - przekazała w środę minister klimatu… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Bielski: przedstawiona przez KE ocena Polski jest dość ostra Przedstawiona przez Komisję Europejską ocena Polski jest dość ostra - powiedział PAP główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Wskazał, że… » więcej 2024-06-19, godz. 14:30 UE/ Andrzej Halicki wiceprzewodniczącym frakcji EPL Szef polskiej delegacji PO/PSL w Parlamencie Europejskim Andrzej Halicki został w środę wybrany na jednego z wiceprzewodniczących frakcji Europejskiej Partii… » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 ExaGrid zdobywa tytuł „Dostawcy roku w segmencie sprzętu do tworzenia kopii zapasowych dla przedsiębiorstw” i inne… Podczas gali „The Storries XXI” w Londynie firma ExaGrid została doceniona w kategoriach dotyczących produktu, partnerstwa i zespołu. » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 ZUS zakończył wysyłkę listów dot. waloryzacji i trzynastych emerytur Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W kopercie znajdują się dwie informacje: na temat marcowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »