Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 17:40 Autor: PAP

Podkarpackie/ Groźna choroba pszczół w Rzeszowie i sąsiednich miejscowościach

"Uwaga! Obszar zapowietrzony – zgnilec amerykański pszczół" – tablice z taką informacją niebawem pojawią się w podrzeszowskich miejscowościach i na rzeszowskich osiedlach. To dlatego, że lekarz weterynarii stwierdził obecność groźnej choroby pszczół na tym obszarze.

O tym, że zgnilec amerykański dotarł do Rzeszowa i sąsiednich miejscowości poinformowała we wtorek Beata Sander z kancelarii prezydenta Rzeszowa. "Tablice ostrzegają przed chorobą pszczół, która nie jest groźna dla ludzi, ani innych zwierząt" – przekazała Sander.


Za obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół uznano pięć podrzeszowskich miejscowości: Malawę, Krasne, Kielnarową, Tyczyn, Chmielnik. W samym Rzeszowie dotyczy to kilkunastu osiedli: Budziwój, Białą, Matysówkę, Zwięczycę, Drabiniankę, Zalesie, Słocinę, Zawiszy Czarnego, Dąbrowskiego, Staroniwę, Piastów, Grota-Roweckiego, Nowe Miasto, Paderewskiego, Kmity, Pułaskiego, Śródmieście, Mieszka I, Wilkowyję, F. Kotuli, Krakowską – Południe, Kr. Augusta, 1000-lecia, Wł. Andersa, Pobitno, Baranówkę, Staromieście, Załęże.


"I to właśnie ten teren zostanie oznakowany tablicami zgodnie z rozporządzeniem powiatowego lekarza weterynarii w Rzeszowie" – wyjaśniła Beata Sander.


Znak jest informacją dla pszczelarzy, że na wyznaczony teren nie można wwozić ani wywozić stamtąd pszczół, czerwia, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, przez które przenosi się choroba. Zabronione jest również organizowanie wystaw i targów z udziałem pszczół.


Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt lek. wet. Piotr Dębski zwrócił uwagę, że zgnilec amerykański występuje nie tylko w ulach na terenie Rzeszowa i okolic. "Nie ma jednego ogniska choroby, problem dotyczy większości powiatów województwa podkarpackiego. Co więcej, choroba występuje nie tylko w kraju, ale i w Unii Europejskiej" – przekazał w rozmowie z PAP lek. wet. Piotr Dębski


Zgnilec amerykański jest chorobą bakteryjną i wysoce zaraźliwą. Atakuje larwy pszczół, tzw. czerwie. "Najwięcej ognisk odnotowywanych jest pod koniec lata i na początku jesieni. Bakterie zgnilca mogą przenosić same pszczoły, ale do ula mogą się też dostać przez miód, wosk, sprzęt pszczelarski, a nawet przez ubranie pszczelarza" – tłumaczy wojewódzki inspektor weterynaryjny.


Choroba jest trudna do zwalczenia, dlatego potrzebna jest szybka interwencja. "Najważniejsze jest postępowanie kompleksowe polegające na łączeniu zabiegów hodowlano-sanitarnych z leczniczymi. To może być przesiedlenie pszczół do czystych uli, głodówka, czy zniszczenie zarazków" – dodał lek. wet. Piotr Dębski.


Każda pasieka powinna być zarejestrowana u powiatowego lekarza weterynarii. Pszczelarze amatorzy zazwyczaj tego nie robią, z tego powodu nie mogą liczyć na odszkodowanie z tytułu poniesionych strat.


Znaki informujące o "obszarze zapowietrzonym" ustawiane są na co najmniej sześć tygodni. Usuwane są, gdy kolejne kontrole nie potwierdzą występowania nowych ognisk choroby. (PAP)


al/ mick/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 06:50 Raport: polski podatnik ma czterokrotnie mniej czasu na raportowanie CIT niż brytyjski W Polsce termin na złożenie zeznania CIT-8 wynosi trzy miesiące po zakończeniu roku, za który się raportuje. W Wielkiej Brytanii jest to 12 miesięcy - wynika… » więcej 2024-06-20, godz. 06:50 Paryż - mer Hidalgo podała datę kąpieli w Sekwanie Mer Paryża, Anne Hidalgo, ogłosiła, że zanurzy się w Sekwanie 15 lipca, około dziesięć dni przed igrzyskami olimpijskimi, po przełożeniu tego wydarzenia… » więcej 2024-06-20, godz. 06:50 Sondaż dla "GW": Polacy o uchodźcach: przeciw, a nawet za 49 proc. Polaków jest za przyjmowaniem uchodźców do Polski, natomiast 42 proc. przeciw - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla 'Gazety Wyborczej'. Jak zauważa… » więcej 2024-06-20, godz. 06:40 Światowy Dzień Uchodźcy - w tym roku pod znakiem solidarności Czwartek 20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiony przez ONZ w 2000 r. Dzień ten upamiętnienia siłę i odwagę ludzi, którzy zostali zmuszeni do… » więcej 2024-06-20, godz. 06:40 Eksperci: operacje robotowe w raku nerki są najbardziej efektywne; w Polsce prawie niedostępne Operacje robotowe u chorych na raka nerki dają najlepsze efekty medyczne - chorzy mają mniej powikłań, szybko zdrowieją i wracają do pracy, oceniają eksperci… » więcej 2024-06-20, godz. 06:40 Opolskie/ Utrudnienia na drodze krajowej nr 45 w Straduni Po wypadku samochodu osobowego w Straduni zablokowana jest droga krajowa nr 45 z Kędzierzyna-Koźla do Opola - poinformował w czwartek dyżurny GDDKiA w Opo… » więcej 2024-06-20, godz. 06:30 Putin rozpoczął oficjalną wizytę w Wietnamie Władimir Putin przybył w czwartek rano, czasu lokalnego, do stolicy Wietnamu Hanoi z Korei Północnej gdzie podpisał porozumienie o współpracy w dziedzinie… » więcej 2024-06-20, godz. 06:30 Takich scen akcji jak w „Gladiatorze 2” nie było wcześniej w żadnym innym filmie W Barcelonie trwają targi filmowe CineEurope. W ich trakcie, studio Paramount Pictures zaprezentowało swoje najbardziej oczekiwane hity. Największe emocje wzbudziły… » więcej 2024-06-20, godz. 06:20 Tom Hardy dementuje plotki o powrocie do uniwersum „Mad Max” Gwiazdor filmu George’a Millera „Mad Max: Na drodze gniewu”, wcielający się w tytułową rolę Tom Hardy, odniósł się do plotek, jakie pojawiły się… » więcej 2024-06-20, godz. 06:20 Warszawa/ W czwartek odbędzie się sesja absolutoryjna rady Warszawy W czwartek radni zadecydują w sprawie udzielenia wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2023 rok prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzas… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »