Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-15, 19:10 Autor: PAP

Premier: Polska, Europa i świat znowu znalazły się na dramatycznym rozstaju; potrzebujemy mobilizacji i patriotyzmu (opis)

Polska, Europa, świat znalazły się znowu na dramatycznym rozstaju dróg. Każdego dnia jesteśmy świadkami przemocy, agresji. Potrzebujemy dziś pełnej mobilizacji i takiego przemyślanego, głębokiego patriotyzmu - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z weteranami bitwy o Monte Cassino.

W środę po południu premier spotkał się w KPRM z kombatantami, uczestniczącymi w działaniach II wojny światowej w tym w bitwie o Monte Cassino. Na początku spotkania odniósł się do zamachu na słowackiego premiera Roberta Ficę, który został w środę postrzelony po wyjazdowym posiedzeniu rządu i w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.


"Żyjemy w innych czasach, niż wypadło wam żyć i walczyć. Dawaliście świadectwo największej odwagi i poświęcenia po to, żeby kolejne pokolenia takiej ceny płacić nie musiały. (...) Polska, Europa, świat znalazły się znowu na dramatycznym rozstaju dróg. W każdym miejscu, każdego dnia jesteśmy świadkami przemocy, agresji. Za naszą granicą toczy się krwawa wojna" - powiedział premier, zwracając się do weteranów.


Jak mówił, tak jak weterani dawali z siebie wszystko, "tak dzisiaj chcielibyśmy, by ludzie w Polsce o tym pamiętali". "Mam głęboką nadzieję - choć dzisiaj trudno o nadzieję - że ludzie młodzi, w takim wieku, w jakim wy byliście wtedy, kiedy walczyliście pod Monte Cassino, nie będą musieli płacić takiej ceny. Ale tak jak ten dzisiejszy zamach i inne informacje każdego dnia, wszystko wskazuje na to, że potrzebujemy pełnej mobilizacji i takiego przemyślanego, głębokiego patriotyzmu, takiej pełnej odpowiedzialności za ojczyznę, za sprawy publiczne" - podkreślił szef rządu.


"W każdej chwili możemy spodziewać się rzeczy zupełnie niesłychanych - tak jak wojna spadła na nas niespodziewanie ponad 80 lat temu, tak jak wojna na Ukrainie spadła na nas w jakimś sensie również niespodziewanie, bo przecież nikt nie sądził, że kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej ta wojna trafi do naszych granic" - podkreślił premier.


"Dobrze by było, żeby wasza obecność - obecność polskich bohaterów w Polsce, za chwile w tym świętym dla każdego Polaka miejscu (na Monte Cassino - PAP) była też takim znakiem. Żeby wszyscy w Polsce pamiętali o tym, co znaczy służba ojczyźnie. Jak każdego dnia, w każdej chwili trzeba być zmobilizowanym, czujnym, że nikt nam wolności, niepodległości nie podarował na zawsze, i czasami trzeba czynów bohaterskich" - dodał Tusk.


Jak zaznaczył, "na co dzień trzeba takiego codziennego bohaterstwa - to znaczy wiary w ojczyznę i w to, że ojczyzna jest warta każdego wysiłku każdego z nasz". "Chciałbym, żeby wasza obecność była przesłaniem dla Polski, i w jakimś sensie dla Europy, że my Polacy jesteśmy niezależnie od tego, co się dzieje wokół nas, co się dzieje w tym coraz bardziej burzliwym świecie, że jesteśmy gotowi (...) naśladować was w tym, co pokazaliście światu 80 lat temu" - zwrócił się do weteranów Tusk.


Po spotkaniu z premierem weterani udają się do Włoch na obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, które odbędą się w dniach od 17 do 21 maja. Hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa oddadzą przedstawiciele władz Polski i Włoch, w tym prezydent Andrzej Duda.


W sobotę 18 maja, w 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino, na Polskim Cmentarzu Wojennym na wzgórzu, u stóp opactwa benedyktynów, rozpocznie się o godzinie 16.00 polowa msza święta połączona z odczytaniem apelu poległych oraz ceremonią złożenia wieńców i kwiatów. Obecni będą: prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele polskiego rządu i parlamentu, Wojska Polskiego oraz władz Włoch. W mszy udział weźmie kilka tysięcy osób, wśród nich rodziny kombatantów, reprezentanci Polonii i harcerze.


Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także „bitwą o Rzym”, trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 r. i składała się z czterech bojów pomiędzy wojskami alianckimi a Niemcami w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Bitwa uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych w okresie II wojny światowej. W szeregach aliantów walczyli Amerykanie, Brytyjczycy, Nowozelandczycy, Hindusi, Francuzi oraz 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa.


18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się nad nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Kilka dni po zdobyciu Monte Cassino wojska alianckie przełamały linię Gustawa na całym pasie natarcia. Kilka dni później wojska alianckie przełamały linię Gustawa w całym pasie natarcia. 4 czerwca 1944 r. do Rzymu wkroczyły oddziały amerykańskie.(PAP)


autor: Mikołaj Małecki


mml/ par/


Kraj i świat

2024-05-21, godz. 18:20 W środę na dwudniowym posiedzeniu zbiera się Senat W środę na dwudniowym posiedzeniu zbiera się Senat, który zajmie się ustawą o bonie energetycznym, a także nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy… » więcej 2024-05-21, godz. 18:10 Wiceprzewodniczący KRS: Szmydt nie pracował w komisji ds. danych osobowych Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Rafał Puchalski poinformował, że były sędzia Tomasz Szmydt nie zajmował się w tej instytucji kwestią danych… » więcej 2024-05-21, godz. 18:10 Resort finansów pracuje nad zmianami w stabilizującej regule wydatkowej (SRW) Zmiany w stabilizującej regule wydatkowej (SRW) zapowiedziano we wtorek we wpisie w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Odpowiedni projekt… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 MŚ w judo - Angelika Szymańska ze srebrnym medalem (opis) Judoczka Angelika Szymańska zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w kat. 63 kg w Abu Zabi. Polka w finale przegrała przez waza-ari z Holenderką Joanne van… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Francja/ Byli szefowie wywiadu Syrii sądzeni zaocznie za zbrodnie przeciw ludzkości Proces byłych szefów wywiadu syryjskiego, sądzonych zaocznie za domniemane zbrodnie przeciw ludzkości, ruszył we wtorek w Paryżu. Zdaniem obrońców praw… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 MŚ w judo - 36 medali Polaków (dokumentacja) Judoczka Angelika Szymańska zdobyła w kat. 63 kg srebrny medal mistrzostw świata w Abu Zabi. To 36. krążek biało-czerwonych zdobyty w tej dyscyplinie w MŚ… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Izrael/ Urzędnicy skonfiskowali kamerę agencji AP i przerwali transmisję Urzędnicy izraelskiego ministerstwa komunikacji skonfiskowali we wtorek kamerę agencji prasowej Associated Press i przerwali nadawany na żywo obraz Strefy Gazy… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Konin/ Andrzej Moś o śmierci Jana A.P. Kaczmarka: Konin stracił swojego ambasadora Konin stracił człowieka, który przez swój życiorys był jego ambasadorem - powiedział PAP koniński filmowiec Andrzej Moś. Jana A. P. Kaczmarka w rozmowie… » więcej 2024-05-21, godz. 17:50 Rosja/ Armia ogłosiła rozpoczęcie w pobliżu Ukrainy ćwiczeń z użyciem broni jądrowej Armia rosyjska ogłosiła we wtorek, że rozpoczęła w pobliżu Ukrainy ćwiczenia wojskowe z użyciem taktycznej broni nuklearnej. Manewry te zostały na początku… » więcej 2024-05-21, godz. 17:40 Ukraina/ Zełenski omówił z Baerbok dostawę systemów obrony powietrznej Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na spotkaniu w Kijowie z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock omówił m.in. dostawę systemów obrony powietrznej dla… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »