Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-12, 13:00 Autor: PAP

PŚ w kajakarstwie – drugie lokaty Stepuna i dwójki kanadyjkowej

Kajakarz Jakub Stepun zajął drugie miejsce w jedynce na 200 m w zawodach Pucharu Świata rozgrywanych w węgierskim Szegedzie. Także na drugiej pozycji uplasowała się dwójka kanadyjkarzy Kacper Sieradzan, Adrian Kłos w konkurencji C2 1000 m.

Niedzielną sesją finałową znakomicie otworzył Stepun, który startował w jedynce na 200 m. Ta konkurencja po igrzyskach w Tokio została wykreślona z programu olimpijskiego, ale wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zawodników. Stepun wygrał swój bieg eliminacyjny i półfinał, a w decydującym wyścigu finiszował na drugiej pozycji. Przegrał tylko z Litwinem Ignasem Navakauskasem.

Kajakarz AZS AWF Poznań to specjalista od tego dystansu, w 2021 roku na Torze Regatowym Malta został młodzieżowym mistrzem świata U23.

"Kuba jest bardzo dynamicznym zawodnikiem i lubi jedynkę na 200 m. Wystawiłem go w tej konkurencji, bowiem eliminacje zaczęły się po zakończeniu finału dwójek, które dla nas były priorytetem. Mogę zdradzić, że Kuba przed tymi zawodami ani razu nie przepłynął na treningu dystansu 200 m tak od A do Z. Wystartował praktycznie +z marszu+" - powiedział PAP trener kadry kajakarzy Ryszard Hoppe.

W olimpijskiej konkurencji K1 1000 m wystąpił Sławomir Witczak, ale awansował tylko do finału C. Zajął trzecie miejsce, czyli 21. w klasyfikacji ogólnej. Witczak wcześniej także w Szegedzie walczył o kwalifikację olimpijską na tym dystansie, ale bez powodzenia. W finale triumfował mistrz olimpijski z Tokio Węgier Balint Kopasz.

Niezwykle silną obsadę miały kobiece jedynki na 500 m (konkurencja olimpijska). Trener kadry Tomasz Kryk do walki desygnował Katarzynę Kołodziejczyk i Sandrę Ostrowską, ale obu nie udało się awansować do finału A. Kołodziejczyk była dziewiąta w finale B (18. miejsce), a Ostrowska piąta w finale C (23. lokata). Triumfowała pięciokrotna złota medalistka olimpijska Nowozelandka Lisa Carrington.

Mniejszym zainteresowanie wśród uczestników cieszyła się rywalizacja w dwójkach kanadyjkowych na 1000 m. Do tej nieolimpijskiej konkurencji zgłosiło się tylko siedem załóg, dlatego rozegrano od razu wyścig finałowy. Sieradzan i Kłos finiszowali na drugiej pozycji, ale wyraźnie, bo o ponad pięć sekund przegrali z włoskim duetem Gabriele Casadei, Carlo Tacchini.

Najlepsza polska kanadyjkarka Dorota Borowska tradycyjnie już skupiła się wyłącznie na swoim koronnym dystansie 200 m. Czwarta zawodniczka igrzysk w Tokio w finale nieco spóźniła start i potem nie była już w stanie odrobić strat. Ostatecznie Borowska uplasowała się na ósmej pozycji, a do zwyciężczyni, utytułowanej Kanadyjki Katie Vincent straciła blisko 1,5 sekundy. Na dłuższym dystansie – 500 m swoich sił próbowała Katarzyna Szperkiewicz, lecz odpadła w półfinale.

Nie do końca zadowolony ze swojego występu mógł być lider grupy kanadyjkarzy Wiktor Głazunow, który wystąpił w jedynce na 1000 m. Zawodnik AZS AWF Gorzów Wlkp. zajął siódme miejsce, a do zwycięzcy Brazylijczyka Isaquiasa Queiroza blisko cztery sekundy. Z kolei drugi z Polaków Łukasz Witkowski był szósty w finale B (15. miejsce).

W niedzielę po południu rozegrane zostaną finały jedynek na 5000 m, ale bez udziału polskich reprezentantów.

W trakcie trzydniowych regat biało-czerwoni ośmiokrotnie stanęli na podium. W sobotę triumfował kanadyjkarz Oleksii Koliadych w jedynce 200 m, na drugim miejscu finiszowały kajakarki: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto w K4 500 m. Na drugim stopniu podium stanęli również: Putto (K1 200 m), Witczak (K1 500 m) oraz mikst kanadyjkowy Aleksander Kitewski, Sylwia Szczerbińska (C2 500 m). Z kolei Justyna Iskrzycka zajęła trzecią lokatę w K1 1000 m.

Drugie w tym sezonie zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną za niespełna dwa tygodnie w Poznaniu. (PAP)

autor: Marcin Pawlicki

lic/ krys/

Kraj i świat

2024-05-23, godz. 16:50 W piątek przed komisją ds. wyborów korespondencyjnych stanie prezes PiS Jarosław Kaczyński W piątek o godz. 10 sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych rozpocznie ostatnie posiedzenie; przesłuchany zostanie prezes PiS Jarosław Kaczyński… » więcej 2024-05-23, godz. 16:50 Politechnika Warszawska zaprasza na multimedialną wystawę o CERN Politechnika Warszawska zaprasza na multimedialną wystawę poświęconą działalności Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN). Wystawa powstała w ramach… » więcej 2024-05-23, godz. 16:50 Tauron o poprawce Senatu do ustawy o bonie energetycznym: rynek mocy będzie wymagał finansowania Wydaje się, że wprowadzone poprawką Senatu do ustawy o bonie energetycznym zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej jest tymczasowe, bo rynek mocy… » więcej 2024-05-23, godz. 16:50 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - medalowe rozczarowanie w Lublinie Tylko brązowy medal mistrzostw Polki zdobyty przez zespół piłkarek ręcznych MKS FunFloor Lublin w rozgrywkach ekstraklasy pozostawia w klubie niedosyt i jest… » więcej 2024-05-23, godz. 16:50 Lewica wysyła interpelację do premiera ws. danych o finansowaniu kościoła Do tej pory nie jest znana pełna skala finansowania kościoła katolickiego z budżetu państwa, dlatego składamy interpelację do premiera Donalda Tuska, aby… » więcej 2024-05-23, godz. 16:40 Beyonce ma problemy prawne z powodu piosenki "Break My Soul" Choć album Beyonce „Renaissance” okazał się wielkim sukcesem, przysporzył artystce kilku problemów. Słowami jednej z piosenek diwa podpadła osobom niepełnosprawnym… » więcej 2024-05-23, godz. 16:40 Tanzania/ 11 osób zginęło, dwie walczą o życie po wybuchu w cukrowni w Morogoro Trzech obcokrajowców z Brazylii, Kenii i Indii oraz ośmiu tanzańskich techników zginęło w czwartek, a dwie osoby zostały poważnie ranne w wyniku eksplozji… » więcej 2024-05-23, godz. 16:40 UE/ Osiągnięto porozumienie w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju AI Unia Europejska porozumiała się w czwartek w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju sztucznej inteligencji (AI) - poinformowała belgijska prezydencja… » więcej 2024-05-23, godz. 16:40 Ukraina/ Gen. Syrski: rosyjskie wojska utknęły w walkach ulicznych o Wowczańsk Rosyjskie wojska po osiągnięciu pierwszych nieznacznych sukcesów podczas ofensywy w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy utknęły w walkach… » więcej 2024-05-23, godz. 16:30 Posłowie PiS o wynikach Orlenu: wróciły stare metody w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa Posłowie PiS: Rafał Bochenek i Kamil Bortniczuk ocenili, że do spółek Skarbu Państwa powróciły metody zarządzania sprzed 2015 r., kiedy to spółki notowały… » więcej