Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-11, 09:50 Autor: PAP

Przemyśl/ 45. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego

Prezentacje konkursowe kapel, koncert Lwowskiej Kapeli Podwórkowej Ta Joj z Przemyśla i zespołu Warszawskie Combo Taneczne złożą się na program 45. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego. Rozpocznie się on w sobotę wczesnym popołudniem w Przemyślu.

Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego jest najstarszą w kraju imprezą promującą folklor miejski. Organizuje je Centrum Kulturalne w Przemyślu. Od 2008 r. nosi imię Jerzego Janickiego, zmarłego reżysera i scenarzysty, wielokrotnego jurora festiwalu.


Komisarz festiwalu Krystyna Juźwińska przypomniała, że jest to jedna z największych i najbardziej znanych imprez w Polsce popularyzujących zapomnianą już nieco ideę folkloru miejskiego. Celem jest przede wszystkim zachowanie międzywojennej tradycji muzykowania ulicznego, chronienie i pielęgnowanie wartości wiążących się ze stylem, repertuarem i atmosferą występów kapel podwórkowych.


„Warto podtrzymywać te tradycje, choćby w postaci występów scenicznych, i dać mieszkańcom możliwość posłuchania tej jedynej z swoim rodzaju muzyki miejskich ulic, podwórek i zaułków” – powiedziała Juźwińska.


Zwróciła uwagę, że niewiele kapel gra na ulicy. Wiele z nich przestało istnieć, głównie ze względu na wiek grających w nich muzyków, a młodych nie interesuje taka forma sztuki i granie na miejskich ulicach i podwórkach. Tymczasem dawniej niemal każde polskie miasto miało swoje kapele podwórkowe, a najbardziej rozpowszechnione były w przedwojennym Lwowie.


„Dziś już co prawda niewiele kapel gra na ulicy lub czynią to okazjonalnie i chociaż obecnie większość kapel ma charakter raczej zespołów estradowych, to jednak z wielkim zaangażowaniem, z sercem, pielęgnują tradycję i tożsamość swoich regionów i miejscowości. To prawdziwi kronikarze naszej rzeczywistości” – powiedziała Juźwińska.


Zauważyła, że z roku na rok coraz mniej kapel bierze udział w przemyskim festiwalu.


W tegorocznych zmaganiach konkursowych, głównym elemencie imprezy, weźmie udział pięć kapel folkloru miejskiego: Kapela z Naszego Miasteczka z Czerwionki-Leszczyny (woj. śląskie), Kapela Czarny Salceson z Siennicy Nadolnej (woj. lubelskie), Kapela z Golesz Orkiestra z Sulejowa (woj. łódzkie), Radomszczańska Kapela Podwórkowa z Radomia i Kapela Wujka Jaśka z Andrychowa (woj. małopolskie).


Artystów oceni jury w składzie: etnomuzykolog Jolanta Danak-Gajda; muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista Jan Młynarski i aktorka Małgorzata Pruchnik-Chołka.


Po zmaganiach konkursowych w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego w Przemyślu wystąpi gość festiwalu – zespół Warszawskie Combo Taneczne.


W niedzielne przedpołudnie kapele zagrają na podwórkach i ulicach Przemyśla, gdzie – jak dawniej – będą umilać czas mieszkańcom, a występy zakończą na przemyskim rynku.


Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale obowiązują darmowe wejściówki. Można je otrzymać w kasie Centrum Kulturalnego w Przemyślu.


Na zakończenie festiwalu w niedzielne popołudnie wystąpi Lwowska Kapela Ta Joj im. Kazimierza „Kija” Galikowskiego. Odbędzie się też koncert laureatów festiwalu połączony z ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród.


Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego jest najstarszym takim festiwalem w Polsce. Popularyzuje ideę folkloru miejskiego. Jego pomysłodawcą i pierwszym realizatorem w 1976 r. był ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie Centrum Kulturalne) Wojciech Władyczyn. Dzięki jego inicjatywie festiwal został wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez Ministerstwa Kultury i Sztuki, które przez wiele lat sprawowało mecenat nad imprezą.


Festiwal dwukrotnie zmieniał nazwę. Do 1986 r. nosił nazwę – Ogólnopolski Festiwal Kapel i Orkiestr Podwórkowych, później Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, a od 2007 r. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego.


Od 2008 r. impreza nosi imię Jerzego Janickiego, znakomitego scenarzysty, dramaturga i dziennikarza, a także wielokrotnego jurora przemyskiego festiwalu.


W dotychczasowych festiwalach w charakterze jurorów gościli wybitni artyści, muzycy i dziennikarze, m.in.: wielokrotnie Jarema Stępowski i Jerzy Janicki, Andrzej Wróblewski-Ibis, Wojciech Karolak, Tadeusz Kwinta, Korneliusz Pacuda, Alosza Awdiejew i Stanisław Wielanek. (PAP)


Autorka: Agnieszka Pipała


api/ joz/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 08:00 IMGW ostrzega przed burzami na wschodzie W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla wschodniej części kraju. » więcej 2024-07-25, godz. 08:00 Paryż - ceremonie otwarcia igrzysk znakiem czasów W piątek w Paryżu odbędzie się 57. w nowożytnej historii ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Zawsze wiele rozwiązań i pomysłów wynika z aktualnej… » więcej 2024-07-25, godz. 08:00 Bułgaria/ Sarkofag z czasów rzymskich znaleziono na plaży w okolicach Warny Sarkofag z czasów rzymskich odkryto w okolicach Warny, na północy Bułgarii - poinformowały media. Na duży przedmiot, stojący na pustej plaży kurortu świętych… » więcej 2024-07-25, godz. 07:20 80 lat temu zakończyły się walki o Lublin; Niemcy chcieli zamienić miasto w twierdzę Osiemdziesiąt lat temu zakończyły się walki o miasto, które w niemieckich planach miało stać się Festung Lublin - powiedział PAP dr Krzysztof Tarkowski… » więcej 2024-07-25, godz. 07:20 Leonardo van Dijl: "Milczenie Julie" to trochę "Hamlet" w świecie tenisa (wywiad) Mój film porusza wiele kwestii, które skojarzyły mi się z Hamletem, nawet jeśli dotyczą świata nastoletniej sportsmenki - powiedział PAP Leonardo van Dijl… » więcej 2024-07-25, godz. 07:20 Skład ciała wpływa na ryzyko demencji i choroby Parkinsona Osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej odkładającej się na brzuchu lub ramionach mogą być bardziej niż reszta populacji narażone na rozwój choroby… » więcej 2024-07-25, godz. 07:10 Rzecznik MSZ: ogłosimy konkurs na ponad 20 stanowisk dyrektorów lub zastępców dyrektorów Instytutów Polskich MSZ ogłosi konkurs na ponad 20 stanowisk: 9 dyrektorów i 12 zastępców dyrektorów Instytutów Polskich - przekazał PAP rzecznik resortu Paweł Wroński. Podkreślił… » więcej 2024-07-25, godz. 07:10 Prezes ZUS dla "DGP": dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu 'Dziennika Gazeta Prawna' prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. » więcej 2024-07-25, godz. 07:10 Rosja/ Władze: rozbił się śmigłowiec wojskowy, załoga zginęła Rosyjski śmigłowiec wojskowy Mi-28 rozbił się w czwartek w obwodzie kałuskim na południowy Zachód od Moskwy; załoga zginęła - poinformowała agencja… » więcej 2024-07-25, godz. 07:10 John Mayall - ojciec chrzestny brytyjskiego bluesa Eric Clapton, Peter Green, Mick Taylor - członkowie Cream, Fleetwood Mac i The Rolling Stones - to niektórzy z muzyków, jacy na przestrzeni lat występowali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »