Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-09, 16:30 Autor: PAP

Warszawa/ Wystawa w stulecie "Manifestu surrealizmu” Bretona

Surrealistyczne światy przedstawione w ponad 300 dziełach sztuki, powstałych w różnych okresach, począwszy od 20-lecia międzywojennego aż po współczesne realizacje, można zobaczyć na wystawie "Surrealizm. Inne mity" w Muzeum Narodowym w Warszawie.

"Uporczywą obecność surrealizmu w polskiej sztuce, w sztuce kraju, w którym surrealizm jakby nie istniał, budził ogromną niechęć, awersję, niekiedy wręcz wzgardę władz, staraliśmy się pokazać na tej wystawie, w całej różnorodności tego nurtu przenikającego rozmaite kierunki artystyczne" – powiedziała PAP Hanna Doroszuk, kuratorka ekspozycji, której wernisaż odbędzie się 10 maja w warszawskim Muzeum Narodowym.


"Inicjatywę zorganizowania wystawy, która ukazuje tendencje surrealistyczne w polskiej sztuce, podjęliśmy w związku ze stuleciem pierwszego +Manifestu surrealizmu+ Andre Bretona" – powiedziała podczas czwartkowej konferencji Agnieszka Rosales Rodrigez, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego. "W wielu krajach Europy w związku z tą rocznicą odbywają się wystawy, sesje naukowe i wiele ciekawych wydarzeń, ukazujących surrealizm jako zjawisko globalne, inkluzywne i różnorodne" – dodała dyr. Rosales Rodrigez.


"Bogaty wybór dzieł polskich uzupełniają prace twórców zagranicznych" – zaznaczyła dyr. placówki i podkreśliła, że wystawa jest kuratorskim debiutem Hanny Doroszuk, wspaniałym debiutem – odkreśliła.


"Odkrycie tak intensywnej obecności surrealizmu w sztuce polskiej było dla mnie zaskoczeniem. Zajmowałam się sztuką lat czterdziestych i natrafiłam na bardzo wiele dzieł surrealistycznych. Zaczęłam zgłębiać to zjawisko: kubizm, konstruktywizm i właśnie surrealizm, który okazał się nurtem niejednorodnym, obejmującym wiele obszarów" – powiedziała PAP kuratorka Hanna Doroszuk. "I tak staraliśmy się to przedstawić na wystawie: po pierwsze są to prace nawiązujące do przedwojennej wizji surrealizmu jako analizy marzeń sennych, teorii Freuda, technik automatycznych, po wtóre – dzieła pragnęliśmy pokazać prace powojennych surrealistów, związanych ze środowiskiem Andre Bretona, zainteresowanych magią, okultyzmem, folklorem oraz po trzecie, chodzi o prezentację twórców związanych z międzynarodowym ruchem Phases, powstałym w 1954 roku" – objaśniała kompozycje wystawy Hanna Doroszuk.


U wejścia na wystawę obejrzeć można obrazy związane z początkami polskiego surrealizmu, z twórcami z lwowskiego Zrzeszenia Artystów Plastyków Artes, powstałego w 1929 roku. Należeli do niego m.in. Jerzy Janisch, Aleksander Krzywobłocki, Mieczysław Wysocki, Margit Sielska, Roman Sielski, Otto Hahn, Ludwik Lille, Tadeusz Wojciechowski i Marek Włodarski. Zwłaszcza w "krajobrazach surrealistycznych" Wojciechowskiego i Włodarskiego pojawiają się oniryczne wizje, światy odrealnione, fantastyczne obrazy. Twórcy ci stosowali techniki takie jak kolaż i fotomontaż, łączące elementy z różnych rzeczywistości wizualnych.


"Także fotografia należała do ważnych, efektownych środków surrealistycznych wypowiedzi. Surrealiści stosowali eksperymentalne rozwiązania: uwieczniali proste przedmioty i formy w zaskakujących ujęciach" – powiedziała PAP kuratorka. Na wystawie znajdują się m.in. heliografiki Karola Hillera, symultaniczne fotomontaże Kazimierza Podsadeckiego, fotogramy Janusza Marii Brzeskiego i Marka Piaseckiego. Można zobaczyć także fotomontaże Leonarda Sempolińskiego, fotografie Zbigniewa Dłubaka, Mariana Szulca, Zdzisława Beksińskiego. "Ukazują one oryginalną wyobraźnię artystów i całą urodę czarno-białej fotografii" – zaznaczyła Doroszuk.


Intrygującą część ekspozycji stanowi pokaz surrealistycznych przedmiotów, rzeźb-nierzeźb, obiektów "wyjętych" z kontekstu, z ich z pierwotnego miejsca przeznaczenia i pokazywanych w nowym otoczeniu, co było zabiegiem typowym dla surrealistów. Artyści często odwiedzali pchle targi w poszukiwaniu inspirujących przedmiotów i elementów do asamblaży. Erna Rosenstein, której prace są teraz eksponowane, wykorzystywała przedmioty znalezione, jak pudełka po czekoladkach czy fragmenty telefonu. Z kolei Marek Piasecki sięgał po fragmenty lalek. W asamblażu "Mucha" Władysław Hasior wykonanego z tworzywa sztucznego owada powiększonych rozmiarów "uwięził" w żaroodpornym naczyniu.


Przejawem późniejszych inspiracji surrealizmem był międzynarodowy ruch Phases, zawiązany w 1954 roku. Ruch funkcjonował niezależnie od grupy surrealistów skupionych wokół André Bretona. Pomiędzy środowiskami okazjonalnie nawiązywana była współpraca. Artyści działający w Phases organizowali wspólne wystawy, publikowali prace i teksty teoretyczne. Do grupy należeli też Polacy: Zbigniew Makowski, Tadeusz Brzozowski, Władysław Hasior, Jerzy Tchórzewski, Antoni Zydroń, Tytus Dzieduszycki-Sas i Andrzej Meissner. Początkowo z Phases związany był też Jerzy Kujawski.


Poza pracami z kolekcji MNW na wystawie zaprezentowano dzieła m.in. z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Centre Georges Pompidou w Paryżu, mumok – Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien w Wiedniu i z kolekcji prywatnych. Aranżacja wystawy jest realizowana we współpracy z firmą AkzoNobel. Wystawie towarzyszy katalog.


Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


"Surrealizm i inne mity" – wystawa w Muzeum narodowym w Warszawie będzie czynna od 10 maja do 11 sierpnia 2024 r. (PAP)


Anna Bernat


abe/ aszw/


Kraj i świat

2024-05-20, godz. 10:30 Iran/ Przywódcy Rosji, Turcji i Chin składają kondolencje po śmierci Raisiego (aktl.) Po śmierci prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego i szefa MSZ Hosejna Amira Abdollahijana do Teheranu napłynęły w poniedziałek kondolencje od przywódców Rosji… » więcej 2024-05-20, godz. 10:30 Mastalerek: ZP bez wsparcia prezydenta Dudy nie ma szans na dobry wynik w wyborach 2025 r. Zjednoczona Prawica bez wsparcia prezydenta Andrzeja Dudy nie ma szans, by zrobić dobry wynik w wyborach prezydenckich 2025 r. - uważa szef gabinetu prezydenta… » więcej 2024-05-20, godz. 10:30 Warmińsko-mazurskie/ Znalezione w polach balony z napisami cyrylicą służyły badaniu pogody Latające obiekty przypominające balony, które w marcu znaleziono w kilku miejscach na Warmii i Mazurach były balonami meteorologicznymi - stwierdzili biegli… » więcej 2024-05-20, godz. 10:30 Dąbrowa Górnicza/ Ponad tysiąc operacji rocznie w centrum onkologii Dr Janusz Sznajder z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej poinformował, że placówka wykonuje rocznie ponad tysiąc operacji. Trafiają… » więcej 2024-05-20, godz. 10:20 Wielkopolskie/ Wznowiono ruch na DK25 w kierunku Kalisza (aktl.) Przed godz. 10.00 wznowiono ruch na drodze krajowej nr 25 w kierunku Kalisza. Na razie ruch odbywa się wahadłowo. W poniedziałek rano w Posadzie zderzyły się… » więcej 2024-05-20, godz. 10:10 Slash potwierdził, że zespół Guns N’ Roses pracuje nad nową płytą Wydany 17 maja szósty solowy album Slasha, „Orgy of the Damned” już zbiera doskonałe recenzje. I wiele wskazuje na to, że tego cenionego gitarzystę najpewniej… » więcej 2024-05-20, godz. 10:10 Szef Rady Europejskiej złożył kondolencje po śmierci prezydenta i szefa MSZ Iranu Szer Rady Europejskiej Charles Michel opublikował w poniedziałek kondolencje z powodu śmierci prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego, szefa irańskiego MSZ Hosejna… » więcej 2024-05-20, godz. 10:10 Szwecja/ W Sztokholmie dwie strzelaniny, jedna osoba nie żyje, druga została ranna W Sztokholmie w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek nad ranem doszło do dwóch strzelanin, w wyniku których zginął jeden mężczyzna, a… » więcej 2024-05-20, godz. 10:10 Siemoniak: rozważymy przyznanie ochrony Mateuszowi Morawieckiemu Tomasz Siemoniak powiedział w poniedziałek, że rozważy przyznanie ochrony b. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, o którą zabiega polityk PiS. 'Ponownie… » więcej 2024-05-20, godz. 10:00 Izrael/ Władze: nie mamy nic wspólnego z wypadkiem, w którym zginął prezydent Iranu Nie mieliśmy nic wspólnego z wypadkiem śmigłowca, w którym zginął w niedzielę prezydent Iranu Ebrahim Raisi i szef dyplomacji tego państwa Hosejn Amir… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »