Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-09, 14:10 Autor: PAP

Wrocław/ Otwarto wystawę wyrażającą solidarność z Gruzją

Na placu Solnym we Wrocławiu otwarta została wystawa pt. "Miasto Stu Mostów do Europy". Powstała ona jako wyraz wsparcia dla mieszkańców Gruzji protestujących przeciwko prorosyjskiemu rządowi. Na planszach zaprezentowano przemyślenia młodych ludzi z obu krajów na temat przynależności do Unii Europejskiej.

Inspiracją do stworzenia wystawy są wydarzenia z Gruzji, gdzie mieszkańcy masowo protestują przeciwko rządowi oskarżanemu prorosyjskie sympatie. Ekspozycja została stworzona wraz z uczniami dwóch szkół - z Wrocławia i Batumi. W jej otwarciu brał m.in. konsul honorowy Gruzji we Wrocławiu Wojciech Wróbel.


"Przykład Wrocławia pokazuje, że solidarność międzynarodowa może przynieść nadzieję tym, którzy opierają się naciskom autorytarnym. Wystawa ta jest przypomnieniem o sile współpracy i dialogu. Dla Wrocławia – miasta spotkań ma to znaczenie wyjątkowe" - powiedział cytowany w komunikacie Wojciech Wróbel.


Dodatkowymi okazjami do zaprezentowania wystawy były 5-lecie relacji partnerskich Wrocławia z Batumi i 20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.


"Dzięki naszym wspólnym inicjatywom możemy przeciwdziałać próbom osłabienia wolnych mediów i organizacji społecznych. Jest to nasz europejski obowiązek – wspierać te wartości, na których została zbudowana nasza Unia" - powiedział Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego.


Wystawę "Miasto Stu Mostów do Europy" można oglądać na pl. Solnym do 21 maja. Jak wskazali w komunikacie przedstawiciele magistratu, "stanowi ona forum dla refleksji nad przyszłością Europy oraz dla wyzwania, jakim jest wspieranie demokracji w obliczu rosnącej polaryzacji politycznej".


"W tych burzliwych czasach dla naszego gruzińskiego partnera, zaangażowanie Wrocławia w rozwój demokracji i praw człowieka jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Wystawa jest wyrazem naszego wsparcia dla ludzi walczących o swoje prawa w Gruzji, o aspiracje dotyczące przynależności do wspólnoty europejskiej, do naszej europejskiej rodziny" - powiedział cytowany w komunikacie Radosław Michalski, z wydziału promocji miasta i turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.


Protesty w Gruzji trwają od 9 kwietnia. To właśnie wtedy rządząca partia Gruzińskie Marzenie ponownie wprowadziła pod obrady projekt ustawy, zgodnie z którą organizacje pozarządowe i media, które otrzymują ponad 20 proc. środków ze źródeł zagranicznych, miałyby rejestrować się jako organizacje "realizujące interesy obcego mocarstwa" i składać specjalne doroczne sprawozdania finansowe. Zdaniem krytyków gruziński projekt przypomina rozwiązanie przyjęte w Rosji w 2012 roku, które zostało wykorzystane do brutalnego tłumienia głosów sprzeciwu i piętnowania antykremlowskich ośrodków. Krytycy ustawy twierdzą, że jednym z jej celów jest zbliżenie Gruzji do Rosji. Podobne rozwiązania zostały przyjęte przez dwa inne kraje byłego ZSRR: Kazachstan i Kirgistan. Oficjalnie Gruzja nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Rosją od agresji z 2008 roku.(PAP)


autor: Michał Torz


mt/ aszw/


Kraj i świat

2024-06-01, godz. 07:40 1 czerwca rozpoczyna się program refundacji in vitro W sobotę rozpoczyna się program refundacji in vitro, na który państwo przeznaczy 2,5 mld zł do końca 2028 r. Z finansowania mogą skorzystać pary, które… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 Ekspertka: program refundacji in vitro spełnia oczekiwania pacjentów Program refundacji in vitro pozwala na to, by skorzystały z niego zarówno pacjentki lepiej rokujące na zajście w ciążę, jak i te z mniej obiecującymi wynikami… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 Halle Berry i Olivier Martinez dla dobra syna zgodzili się wziąć udział w terapii rodzicielskiej Zdobywczyni Oscara wraz z eksmałżonkiem podjęli próbę polubownego rozwiązania swojego konfliktu. Halle Berry i Olivier Martinez, którzy sfinalizowali rozwód… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 W lekkoatletyce mają być wprowadzane nowe konkurencje Światowa Federacja Lekkoatletyczna zamierza wprowadzać do programu zawodów nowe konkurencje, takie jak sztafeta mieszana 4x100 metrów czy bieg z przeszkodami… » więcej 2024-06-01, godz. 07:20 Prof. Stelmach o wybitnym krytyku architektury Józefie Rykwercie: trzeba go czytać i znać To jedna z niewielu znanych mi osób, które przyznały się, że jakaś przestrzeń wzruszyła je do łez - powiedział PAP prof. Bolesław Stelmach, dyrektor… » więcej 2024-06-01, godz. 07:00 Naukowcy obliczyli, ile kosztuje cierpienie dziecka wykorzystanego seksualnie - nawet milion zł Naukowcy z SGH obliczyli koszty, jakie powstają w wyniku seksualnego wykorzystania dziecka. Może to być nawet milion złotych. Z kolei raport Państwowej Komisji… » więcej 2024-06-01, godz. 07:00 Opole/Norbert Wronka zdobywcą nagrody im. A. Jantar Nagrodę im. Anny Jantar w tegorocznym konkursie 'Debiuty' Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu otrzymał 20-letni Norbert Wronka. W głosowaniu publiczności… » więcej 2024-06-01, godz. 06:50 JWST zarejestrował najdalszą galaktykę Międzynarodowy zespół naukowców za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zarejestrował galaktykę, która powstała zaledwie niecałe 300 mln lat po… » więcej 2024-06-01, godz. 06:50 Aneta Popiel-Machnicka: domki dla lalek spełniają też funkcję terapeutyczną (wywiad) Domki dla lalek są nie tylko zabawkami, ale spełniają też funkcję edukacyjną, diagnostyczną i terapeutyczną. Historia zabawek w Polsce jest marginalizowana… » więcej 2024-06-01, godz. 06:40 40 lat minęło znów – mówi Andrzej Rosiewicz rozpoczynający w sobotę kolejne czterdziestolecie (wywiad) I znów czterdzieści lat minęło jak jeden dzień - jestem już przygotowany na kolejne, bo spodziewałem się, że może nadejść - powiedział PAP Andrzej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »