Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-25, 07:30 Autor: PAP

Węgry/ W czwartek rusza konferencja środowisk narodowo-konserwatywnych CPAC

Premier Węgier Viktor Orban rozpocznie w czwartek w Budapeszcie konferencję środowisk narodowo-konserwatywnych CPAC (Conservative Political Action Conference). W wydarzeniu uczestniczy m.in. były premier Mateusz Morawiecki i szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek.

Wśród tegorocznych tematów CPAC Hungary znajdą się m.in. suwerenność państw, ochrona granic przed imigracją, kwestia gender, a także czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) i listopadowe wybory prezydenckie w USA. W wydarzeniu biorą udział m.in. premier Gruzji Irakli Kobachidze, lider holenderskiej prawicowo-populistycznej Partii Wolności (PVV) Geert Wilders oraz kilku polityków Prawa i Sprawiedliwości (PiS).


Rząd Orbana ma nadzieję, że wybory europejskie przyniosą zwycięstwo sił krytycznie nastawionych do udzielania pomocy Ukrainie oraz do imigracji. Władze w Budapeszcie liczą również na zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.


CPAC to coroczna konferencja odbywająca się w USA, w której od lat 70. biorą udział konserwatywni aktywiści z całego kraju. W ostatnich latach została ona zdominowana przez zwolenników Trumpa. Spotkania odbywają się też w innych państwach, w tym – po raz trzeci – w stolicy Węgier.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ akl/


Kraj i świat

2024-05-27, godz. 08:00 Sroka dla magzynu "Polska": oczekuję dynamicznej współpracy z prokuraturą Oczekuję, że współpraca na linii prokuratura-komisja będzie bardziej dynamiczna - powiedziała w poniedziałkowej rozmowie z magazynem 'Polska' przewodnicząca… » więcej 2024-05-27, godz. 07:50 Raport: brakuje ośrodka, który zarządzałby transformacją energetyczną w Polsce Brakuje ośrodka zarządzającego transformacją energetycznej w Polsce, więc odbywa się ona 'w chaosie' - ocenili autorzy raportu Forum Energii pt. 'Transformacja… » więcej 2024-05-27, godz. 07:50 Tajwan/ Media: znalazło propagandowe broszury ChRL zrzucone z drona w trakcie ćwiczeń wojskowych Znalezione przez tajwańskie wojsko broszury zawierające hasła propagandowe najprawdopodobniej zostały zrzucone przez chińskie wojsko za pomocą drona podczas… » więcej 2024-05-27, godz. 07:40 Badaczka: może to owady uratują nas przed zwałami plastiku Niektóre gatunki owadów są w stanie zjadać plastik. Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu trwają badania, których wyniki mają poszerzyć wiedzę na… » więcej 2024-05-27, godz. 07:40 USA/ Władze: 18 osób zginęło w weekend w burzach i tornadach Co najmniej 18 osób zginęło w burzach i tornadach, przechodzących w sobotę i niedzielę przez amerykańskie stany Teksas, Kentucky, Oklahoma i Arkansas -… » więcej 2024-05-27, godz. 07:40 Ekstraklasa piłkarek ręcznych – Karkut: mistrzostwo się nie nudzi Piłkarki ręczne KGHM MKS Zagłębia Lubin w tym roku po raz czwarty z rzędu wywalczyły mistrzostwo Polski, ale trenerka Bożena Karkut nie ma dosyć. 'Zdobywanie… » więcej 2024-05-27, godz. 07:20 Fernanda Melchor: "To nie jest Miami" opowiada o końcu niewinności (wywiad) 'To nie jest Miami' opowiada o końcu niewinności. Kolejni bohaterowie zdają się dochodzilć do wniosku: cholera, mieszkam w Meksyku - mówi PAP meksykańska… » więcej 2024-05-27, godz. 07:20 Premiera filmu "Putin's Playground" odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym Ten film pełni rolę wykraczającą poza standard polskiego dokumentu - powiedział PAP Konrad Szołajski, reżyser filmu 'Putin's Playground”. 'Chcę, żeby… » więcej 2024-05-27, godz. 07:20 "DGP": Tantiemy za porno i patostreaming Nowa ustawa o prawie autorskim pozwoli youtuberom, którzy na wizji piją i znęcają się nad innymi, na pobieranie tantiem jak filmowcom - czytamy w poniedziałkowym… » więcej 2024-05-27, godz. 07:10 CBOS: 49 proc. badanych uważa, że Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro Zdaniem 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro - wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej. Według 13 proc. ankietowanych Polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »