Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-25, 07:20 Autor: PAP

E. Szymanowska: komisja ds. aborcji musi spotykać się częściej niż raz w miesiącu

Sejmowa nadzwyczajna komisja ds. aborcji musi spotykać się częściej niż raz lub dwa razy w miesiącu; kobiety czekają na konkretne rozwiązania – powiedziała PAP wiceszefowa komisji Ewa Szymanowska (Polska 2050-TD).

We wtorkowym wywiadzie dla PAP, szefowa komisji ds. aborcji Dorota Łoboda powiedziała, że jeśli na wtorkowym posiedzeniu komisji zapadnie decyzja w sprawie wysłuchania publicznego projektów, to odbędzie się ono 17 maja, zaś merytoryczne prace nad poszczególnymi projektami rozpoczną się na początku czerwca. "Będę chciała, by komisja zbierała się raz, dwa razy w miesiącu, terminy będą pewnie związane z posiedzeniami Sejmu" - dodała.


Szymanowska oceniła w rozmowie z PAP, że to zdecydowanie za rzadko. „Nie możemy spotykać się raz w miesiącu, bo doprowadzi to do sytuacji, w której zanim do czegoś dojdziemy, zastanie nas wiosna kolejnego roku” – stwierdziła.


Posłanka Polski 2050-TD uważa, że posiedzenia komisji powinny odbywać się na tyle często, by jej prace zostały zakończone przed wakacjami sejmowymi. „Nie wyobrażam sobie, żebyśmy jako posłowie i posłanki zostawili ten temat i pojechali na wakacje. Kobiety muszą jak najszybciej zobaczyć efekty naszej pracy” – zaznaczyła Szymanowska.


Ostatnie posiedzenie Sejmu przed sierpniową przerwą zaplanowano w tym roku na 23-26 lipca.


Szymanowska zastrzegła, że prace komisji nie powinny być jednak "prowadzone po łebkach”. „Zróbmy to porządnie, ale i sprawnie. Spotykajmy się częściej, również w tygodniach, w których nie ma obrad Sejmu. Kobiety na to czekają” – zaapelowała.


Według niej pierwszy projekt, jakim zajmie się komisja, będzie najprawdopodobniej dotyczył depenalizacji aborcji. Ten projekt ma - zdaniem Szymanowskiej - największe szanse na poparcie większości posłów koalicji rządzącej.


Pytana o słowa Łobody, która w rozmowie z PAP stwierdziła, że propozycja depenalizacji aborcji jest dla niektórych posłów Trzeciej Drogi nie do przyjęcia, Szymanowska odparła, że należałoby zapytać posłankę KO, kogo konkretnie ma na myśli. „Wiele osób z mojego klubu zdementuje te informacje, bo większość naszych posłów i posłanek poprze depenalizację” – zapewniła.


Szymanowska zapowiedziała również, że będzie robiła wszystko, by przekonać pozostałych partyjnych kolegów do poparcia projektu. „Nie mogę odpowiadać za PSL. Trzecia Droga to mimo wszystko osobne kluby” – dodała.


Powołana przez Sejm komisja nadzwyczajna zajmie się czterema projektami. Lewica złożyła w Sejmie dwa projekty. Pierwszy zakłada częściową depenalizację czynów związanych z terminacją ciąży; chce całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety i wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu.


Drugi projekt Lewicy – "o bezpiecznym przerywaniu ciąży" – gwarantuje prawo do świadczenia przerwania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania, a w określonych przypadkach także po upływie tego terminu. Wprowadza też dodatkowe regulacje dotyczące klauzuli sumienia i dekryminalizacji przerywania ciąży za zgodą osoby w ciąży oraz udzielania osobie w ciąży pomocy w jej przerwaniu.


Projekt ustawy Koalicji Obywatelskiej zakłada dopuszczalność aborcji do 12. tygodnia ciąży. Natomiast projekt Trzeciej Drogi zakłada przywrócenie stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. w sprawie aborcji. (PAP)


Autorka: Daria Al Shehabi


dsk/ ann/ wus/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 17:50 Kamil Bobryk został trenerem męskiej kadry w rugby Kamil Bobryk, były reprezentant Polski, poprowadzi męską kadrę wraz z Tomaszem Stępniem, do niedawna asystentem Janusza Urbanowicza w reprezentacji kobiet… » więcej 2024-05-22, godz. 17:50 Szef MON: Bezpieczeństwo to obszar, w którym się zgadzamy Bezpieczeństwo RP to obszar, w którym różne opcje polityczne są zgodne - podkreślił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podsumowując sejmową… » więcej 2024-05-22, godz. 17:50 Sąd: areszt z zamianą m.in. na poręczenie wobec burmistrz Sokółki podejrzanej w śledztwie korupcyjnym (aktl.) Trzymiesięczny areszt, ale z możliwością jego zamiany na 70 tys. zł poręczenia majątkowego, zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w czynnościach służbowych… » więcej 2024-05-22, godz. 17:40 Sejm/ Projekt noweli ws. wymiany informacji podatkowych wraz z poprawkami skierowany do komisji Sejm w środę ponownie skierował do komisji projekt nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Komisja rozpatrzy poprawki podczas… » więcej 2024-05-22, godz. 17:40 Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką Krakowa Anna Dymna otrzyma tytuł honorowej obywatelki miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To wyróżnienie zostanie jej przyznane 'za wybitne zasługi dla… » więcej 2024-05-22, godz. 17:40 Giro d'Italia - Steinhauser wygrał 17. etap, Pogacar umocnił się na prowadzeniu (krótka) Niemiec Georg Steinhauser (EF Education - EasyPost) wygrał samotnie 17. etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia (159 km), z metą na przełęczy Passo del Brocon… » więcej 2024-05-22, godz. 17:40 Formuła 1 - w niedzielę najbardziej prestiżowa runda w sezonie (zapowiedź) W niedzielę odbędzie się ósma runda mistrzostw świata Formuły 1 - wyścig o Grand Prix Monako. Rywalizacja na tym ulicznym torze jest najbardziej prestiżowym… » więcej 2024-05-22, godz. 17:30 Chiny/ 12 amerykańskich firm zbrojeniowych objętych sankcjami Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę o objęciu sankcjami 12 firm zbrojeniowych i ich kierownictw wyższego szczebla w ramach retorsji… » więcej 2024-05-22, godz. 17:30 Powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt" Utworzenie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej 'Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt' ogłosili w środę prawnicy i aktywistki organizacji… » więcej 2024-05-22, godz. 17:30 Ciechanów sprzedał "białe certyfikaty" - środki zasilą budżet miasta Dzięki wymianie ponad 1100 lamp oświetlenia na pętli miejskiej Ciechanowa (Mazowieckie) tamtejszy samorząd otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki (URE)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »