Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-25, 06:10 Autor: PAP

W czwartek Izba Cywilna powraca do serii pytań I prezes SN z 2021 r. o kredyty frankowe

W czwartek w południe cała Izba Cywilna Sądu Najwyższego ma powrócić do rozpatrywania szeregu zagadnień ws. kredytów frankowych przedłożonych jeszcze w styczniu 2021 r. przez I prezes SN Małgorzatę Manowską. Nie wiadomo, ilu sędziów tej Izby ostatecznie weźmie udział w posiedzeniu.

Wniosek, który I prezes SN Małgorzata Manowska skierowała w końcu stycznia 2021 r. do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej SN, obejmuje sześć pytań. Wówczas wskazywano, że odpowiedzi na te pytania powinny w kompleksowy sposób rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych, w szczególności tzw. kredytów frankowych.


Cała Izba Cywilna miała się zająć tymi zagadnieniami już w początkach września 2021 r. Wtedy jednak zadała pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE. Pytania nie dotyczyły kwestii kredytów, lecz ogniskowały się wokół sporu o sądownictwo w Polsce i odnosiły się do kwestii powoływania sędziów przez zmienioną od 2018 roku Krajową Radę Sądownictwa. Mniejszość sędziów Izby Cywilnej - osoby wyłonione w postępowaniach przed KRS już po 2017 roku - zgłosiła zdanie odrębne do decyzji o zadaniu takiego pytania.


Sprawa zagadnień uległa zawieszeniu do stycznia br., gdy TSUE rozpatrzył pytania Izby z 2021 roku. Postanowieniem z 9 stycznia br. europejski trybunał uznał "za oczywiście niedopuszczalny wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez SN 2 września 2021 r.". TSUE wskazał, że orzeczenie w trybie prejudycjalnym musi być niezbędne, aby umożliwić sądowi pytającemu wydanie wyroku w zawisłej przed nim sprawie, a warunkiem zastosowania procedury prejudycjalnej jest w szczególności rzeczywiste istnienie przed sądem krajowym sporu, w którym sąd ten ma wydać orzeczenie. Tymczasem - jak ocenił TSUE - w sprawie kredytów frankowych przed pełnym składem Izby Cywilnej SN nie toczy się żaden spór.


W związku z tym sprawa wróciła do rozpatrzenia w Izbie Cywilnej SN. Nie oznaczało to jednak zakończenia sporu w ramach samej Izby. Jak podawały w ostatnich dniach media dziewięciu sędziów Izby Cywilnej, powołanych przed 2017 rokiem, wydało oświadczenie, w którym ocenili, że ewentualna uchwała de facto doprowadzi do komplikacji dotyczących mocy prawnej takiego rozstrzygnięcia z powodu - ich zdaniem - wadliwości obsady tej Izby.


W kontekście posiedzenia całej Izby przywoływane jest także niedawne rozporządzenie prezydenta zmieniające regulamin SN i opublikowane w grudniu ub.r. Po zmianie m.in. do podjęcia uchwały składu całej Izby wymagana jest obecność połowy sędziów tej Izby, a nie - jak wcześniej - dwóch trzecich.


Wniosek prezes Manowskiej zawiera sześć pytań dotyczących "kluczowych problemów prawnych narosłych w bardzo licznych postępowaniach sądowych odnoszących się do kredytów, najczęściej indeksowanych lub denominowanych we frankach szwajcarskich".


Pierwsze trzy pytania, którymi zajmie się SN, dotyczą rozstrzygnięcia wątpliwości co do sytuacji, w której istotne postanowienia umowy kredytu zostaną uznane za niedozwolone postanowienia, za tzw. klauzule abuzywne.


I prezes SN zapytała, czy w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta, możliwe jest przyjęcie, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów.


W razie przeczącej odpowiedzi na to pytanie, Izba Cywilna będzie musiała się zająć kwestią, czy - w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej - umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie. Osobno rozpatrywana będzie kwestia kredytu indeksowanego, a osobno - kwestia kredytu denominowanego.


Kolejne trzy pytania odnoszą się do sytuacji, w której stwierdzona zostałaby nieważność lub bezskuteczność umowy.


Pierwsze z nich dotyczy tego, czy w przypadku konieczności zwrotu świadczeń należy stosować tzw. teorię salda, według której obowiązek zwrotu obciąża tylko tę stronę, która uzyskała większą korzyść, czy też teorię dwóch kondykcji, zgodnie z którą zwroty dokonywane są niezależnie przez dwie strony.


I prezes SN zapytała również, czy termin przedawnienia się roszczeń banku, który udzielił kredytu, biegnie od momentu, w którym ten dokonał wypłaty.


Ostatnia kwestia dotyczy tego, czy w przypadku zwrotu nienależnych świadczeń jedna ze stron może domagać się tzw. wynagrodzenia za korzystanie ze środków pieniężnych, z których druga strona korzystała w czasie, kiedy umowa nie była jeszcze kwestionowana.


Pytania I prezes to nie pierwsze zagadnienia prawne, odnoszące się do spraw kredytów frankowych, które trafiły na wokandę SN. Od skierowania pytań przez prezes Manowską minęły już ponad trzy lata i część z przedstawionych zagadnień Izba Cywilna rozpatrywała w mniejszych składach - trzech lub siedmiu sędziów - odpowiadając na pytania sądów bądź Rzecznika Finansowego. Inne zagadnienia dotyczące kredytów frankowych pozostają w SN zawieszone oczekując na rozstrzygnięcia TSUE w kwestiach tych kredytów. Z kolei wiele problemów - choćby szczegółowych kwestii wzajemnych rozliczeń między bankami a kredytobiorcami oraz terminów przedawniania roszczeń w takich sprawach - nadal budzi wątpliwości orzecznicze.


Czwartkowe posiedzenie Izby Cywilnej ma odbyć się w największej sali SN. Planowana jest także transmisja internetowa. (PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ par/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 12:00 Kucharska-Dziedzic (Lewica): możliwe wnioski o TS dla Kaczyńskiego i Morawieckiego (wideo) Prezes PiS Jarosław Kaczyński i b. premier Mateusz Morawiecki powinni odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu za łamanie konstytucji - oceniła w Studiu PAP Anita… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Łotwa/ Premier Finlandii: broń atomowa to najważniejszy środek odstraszania w arsenale NATO Broń atomowa jest, być może, najważniejszym ze wszystkich środków odstraszania w arsenale NATO - oświadczył premier Finlandii Petteri Orpo podczas piątkowej… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 UE/ Zatwierdzono przepisy, które mają sprawić, że duże firmy wezmą większą odpowiedzialność za łańcuchy do… Ministrowie krajów członkowskich UE w piątek ostatecznie zatwierdzili dyrektywę o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Nowy film Stevena Spielberga trafi do kin w 2026 roku Na 15 maja 2026 roku zaplanowano premierę kolejnego filmu Stevena Spielberga. Datę tę ogłosiło studio Universal Pictures nie podając przy okazji ani tytułu… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Mazowieckie/ Radni sejmiku po raz kolejny nie wybrali marszałka; kolejne posiedzenie 10 czerwca W piątek odbyła się kolejna sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Po raz kolejny radni nie wybrali marszałka Mazowsza. » więcej 2024-05-24, godz. 11:50 Kaczyński o wyborach korespondencyjnych: uznałem, że to dobre rozwiązanie (krótka3) Prezes PiS Jarosław Kaczyński zeznał przed sejmową śledczą, że nie jest w stanie wskazać dokładnego miejsca i czasu, w którym zapadła decyzja o wyborach… » więcej 2024-05-24, godz. 11:50 Bloomberg: Biden prawdopodobnie nie weźmie udziału w szczycie pokojowym w Szwajcarii Prezydent USA Joe Biden prawdopodobnie nie weźmie udziału w szczycie pokojowym dotyczącym wojny w Ukrainie, który odbędzie się w połowie czerwca w Szwajcarii… » więcej 2024-05-24, godz. 11:50 Wrocław/ Cztery spektakle na XX-lecie działalności Teatru ZAR Cztery spektakle - „Materiały do Pokojówek”, „Medee. O przekraczaniu”, „Szeol' oraz „Nikt (nie) spotyka Nikogo” - zostaną pokazane od piątku… » więcej 2024-05-24, godz. 11:40 Córki ciężko chorego lidera The Beach Boys zdradziły, w jakim stanie jest ich ojciec Brian Wilson z zespołu The Beach Boys zmaga się z poważnymi problemami natury zdrowotnej. Wiele lat temu zdiagnozowano u niego chorobę afektywną dwubiegunową… » więcej 2024-05-24, godz. 11:40 French Open - Świątek szlakiem Henin (zapowiedź) W rozpoczynającym się w niedzielę wielkoszlemowym French Open Iga Świątek będzie walczyła o trzeci z rzędu i czwarty w karierze triumf. Ostatnią tenisistką… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »