Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-25, 06:00 Autor: PAP

Hiszpania/Znaleziono jedną z najstarszych osad homo sapiens w centrum Płw. Iberyjskiego

Archeolodzy odkryli miejsce wyrobu kamiennych narzędzi sprzed ponad 27 tys. lat. Znalezisko z gminy Tamajon (prow. Guadalajara) w środkowej Hiszpanii to najstarszy dowód obecności homo sapiens w centrum Półwyspu Iberyjskiego.

To właśnie tam, jak wyjaśnił David Alvarez Alonso z Wydziału Prehistorii, Historii Starożytnej i Archeologii na madryckim Uniwersytecie Complutense, cytowany przez dziennik ABC, mogły żyć najstarsze populacje homo sapiens w tej części Europy.


Znalezione stanowisko oraz resztki fauny (stanowiącej pożywienie dawnych ludzi) dowodzą, że podczas górnego paleolitu teren ten mogła zamieszkiwać grupa zajmująca się łowiectwem i zbieractwem - opowiadał David Alvarez Alonso z Wydziału Prehistorii, Historii Starożytnej i Archeologii na madryckim Uniwersytecie Complutense.


W analizach uczestniczyli też naukowcy z UNED i Uniwersytetu w Burgos. Ich zdaniem badanie prowadzone w prowincji Guadalajara dowiodło, że pierwsze grupy homo sapiens na Półwyspie Iberyjskim nie zamieszkiwały tylko wybrzeża - jak wcześniej przypuszczano - ale także rejony centralnej części półwyspu.


Badacze przypomnieli wcześniejsze badania, które potwierdzały ich obecność jedynie w rejonach peryferyjnych, takich jak wybrzeże Kantabrii, na północy, a także na wschodzie i południu, oraz nad Atlantykiem.


Dotychczas przypuszczano, że mniej więcej do okresu około 41 tys. lat temu środkową Hiszpanię zamieszkiwali neandertalczycy, a w kolejnych epokach tereny te nie były zajęte przez ludzi. Pojawienie się tam pierwszych grup homo sapiens oraz ślady ich aktywności - jak przypomnieli badacze - szacuje się na okres 25-26 tys. lat temu.


Nową datę pojawienia się człowieka współczesnego w centrum Półwyspu Iberyjskiego wyliczono na podstawie analiz (datowanie radiowęglowe) 14 kamiennych narzędzi, jak też analizy zachowanych na stanowisku szczątków pokarmu. Jadłospis mieszkających tam, dawnych ludzi - jak zaznaczyli - bazował głównie na zwierzętach z rodziny koniowatych i na jeleniach.


Autorzy studium zapowiedzieli kolejne prace wykopaliskowe. Chcą ustalić dokładną lokalizację pierwszego stanowiska związanego z dłuższym pobytem homo sapiens w środkowej części Płw. Iberyjskiego i precyzyjnie ustalić datę jego powstania.


Marcin Zatyka (PAP)


zat/ zan/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 16:20 Dania/ Pożar w siedzibie firmy farmaceutycznej Novo Nordisk opanowany (opis) W siedzibie firmy farmaceutycznej Novo Nordisk w Bagsvaerd na przedmieściach Kopenhagi wybuchł w środę pożar. Według straży pożarnej ogień strawił część… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Sejm/ Komisja SZ zaopiniuje kandydaturę Jacka Najdera na stałego przedstawiciela RP przy NATO W czwartek sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO - poinformował PAP wiceszef tej komisji Radosław… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Sejm/ Gramatyka: na jesieni założenia do projektu dot. bezpieczeństwa dzieci w sieci Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka w środę na posiedzeniu komisji sejmowej wyraził nadzieję, że wczesną jesienią przedstawione zostaną założenia… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Niemcy/ Media: ponowny wzrost nielegalnej migracji przez Białoruś i Rosję do Niemiec Ponownie wzrasta liczba migrantów przekraczających granicę z Niemcami, podróżujących przez Białoruś i Rosję - wynika z informacji niemieckich redakcji… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Śląskie/ Rybnik walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy Wniosek o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2026 został zatwierdzony i przyjęty - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Rybniku. O tytuł rywalizować… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Biały Dom: prezydent Biden uważa, że państwo palestyńskie powinno powstać na drodze negocjacji Prezydent USA Joe Biden uważa, że państwo palestyńskie powinno powstać na drodze negocjacji, a nie jednostronnych deklaracji o jego uznaniu - przekazał w… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Sąd: areszt z zamianą m.in. na poręczenie wobec burmistrz Sokółki podejrzanej w śledztwie korupcyjnym Trzymiesięczny areszt, ale z możliwością jego zamiany na 70 tys. zł poręczenia majątkowego, zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w czynnościach służbowych… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Turniej WTA w Strasburgu - Fręch odpadła w drugiej rundzie Magdalena Fręch odpadła w drugiej rundzie turnieju WTA na kortach ziemnych w Strasburgu. Polska tenisistka przegrała z kontuzją i najwyżej rozstawioną Czeszką… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Belgia/ Rząd ciągle waha się ws. uznania niepodległości państwa palestyńskiego Belgijski rząd ciągle waha się ws. uznania niepodległości państwa palestyńskiego. W środę sprawa była dyskutowana na posiedzeniu w Brukseli. 'Trzy państwa… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Lewica: chcemy realnego przyspieszenia prac nad projektem ustawy o obronie cywilnej Klub Lewicy zaapelował w środę do rządu o realne przyspieszenie prac nad projektem ustawy o obronie cywilnej. W międzyczasie proponujemy naszą małą ustawę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »