Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-25, 06:00 Autor: PAP

Meksyk/ Oburzenie po rytualnym uboju kury na terenie Senatu

Oburzenie w Meksyku wywołały w środę doniesienia o grupie osób, które na terenie krajowego Senatu złożyły kurę w ofierze prekolumbijskiemu bogu deszczu. Rytuał, zorganizowany przez jednego z senatorów, wywołał oskarżenia o znęcanie się nad zwierzętami.

Nagranie z rytualnego uboju kury przed budynkiem Senatu udostępniła w mediach społecznościowych dziennikarka Leticia Robles de la Rosa. Według miejscowych mediów zwierzę złożono w ofierze Tlalocowi, prekolumbijskiemu bogu deszczu, w prośbie o opady. Meksyk od wielu tygodni boryka się z suszą.


 


Ceremonię zorganizował senator z rządzącej Partii Odrodzenia Narodowego (Morena) Adolfo Gomez. Kierownictwo Senatu odcięło się od tego działania, podkreślając, że nie zezwoliło Gomezowi na wprowadzenie "jakiegokolwiek zwierzęcia" do siedziby izby.


 


Działanie senatora wzbudziło falę oburzenia. Według meksykańskich mediów naruszyło też prawo, które wprost zabrania wykorzystywania zwierząt w tradycyjnych rytuałach. Organizacja Animal Naturalis zapowiedziała zgłoszenie do prokuratury podejrzenia popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami.


 


Krytyka spadła na Gomeza również ze strony antropologa Marco Matiasa, który bada rdzenne społeczności. Według niego rytuał został wyciągnięty z kontekstu i stał się przez to "absurdalny, niespójny i niedorzeczny". "Wyrwali kawałek kultury" – powiedział Matias, cytowany przez dziennik "El Universal".


 


Gomez bronił swojego postępowania w rozmowie z dziennikiem "24 Horas", twierdząc, że Konstytucja nakazuje "poszanowanie dla praktyk ludności rdzennej". Na pytanie, czy nie zna obowiązujących w mieście Meksyk przepisów, które zabraniają znęcania się nad zwierzętami, odparł: "Oczywiście, że znam prawa. Jak mógłbym ich nie znać, skoro jestem tutaj, gdzie się je tworzy". (PAP)


 


wia/ san/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 12:20 Sportowa rewolucja - dla każdego, bezpłatnie i lokalnie. Program Aktywna Szkoła wchodzi w kolejną fazę realizacji… 46% szkół i 93,8% orlików oraz innych obiektów sportowych, zakładanych w założeniach projektu, zgłosiło się do udziału w Programie Aktywna Szkoła realizowanym… » więcej 2024-05-24, godz. 12:20 Podkarpackie/ PiS proponuje stałą cenę za energię elektryczną, 500 zł za megawatogodzinę Politycy Prawa i Sprawiedliwości proponują ustalenie stałej ceny za energii elektrycznej. Dla wszystkich odbiorców jednakową. 500 zł za megawatogodzinę. » więcej 2024-05-24, godz. 12:20 Kaczyński: nie pamiętam, kto był w gremium podejmujących decyzję o przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych (k… Prezes PiS Jarosław Kaczyński zeznał przed komisją śledczą, że nie pamięta, kto był w gremium podejmujących decyzję o przeprowadzeniu wyborów w formie… » więcej 2024-05-24, godz. 12:10 Sejm/ Wysłuchanie nt. TK – uczestnicy o apolityczności i odbudowie (krótka2) O konieczności apolityczności zreformowanego Trybunału Konstytucyjnego i odbudowie jego prestiżu mówią uczestnicy odbywającego się w piątek przed południem… » więcej 2024-05-24, godz. 12:10 Prezydent Cypru: poszerzenie UE powinno być jednym z najważniejszych celów Poszerzenie Unii Europejskiej powinno być jednym z najważniejszych jej celów w obecnej sytuacji geopolitycznej, wobec wielu kryzysów, w tym wojen w Ukrainie… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Kucharska-Dziedzic (Lewica): możliwe wnioski o TS dla Kaczyńskiego i Morawieckiego (wideo) Prezes PiS Jarosław Kaczyński i b. premier Mateusz Morawiecki powinni odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu za łamanie konstytucji - oceniła w Studiu PAP Anita… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Łotwa/ Premier Finlandii: broń atomowa to najważniejszy środek odstraszania w arsenale NATO Broń atomowa jest, być może, najważniejszym ze wszystkich środków odstraszania w arsenale NATO - oświadczył premier Finlandii Petteri Orpo podczas piątkowej… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 UE/ Zatwierdzono przepisy, które mają sprawić, że duże firmy wezmą większą odpowiedzialność za łańcuchy do… Ministrowie krajów członkowskich UE w piątek ostatecznie zatwierdzili dyrektywę o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Nowy film Stevena Spielberga trafi do kin w 2026 roku Na 15 maja 2026 roku zaplanowano premierę kolejnego filmu Stevena Spielberga. Datę tę ogłosiło studio Universal Pictures nie podając przy okazji ani tytułu… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Mazowieckie/ Radni sejmiku po raz kolejny nie wybrali marszałka; kolejne posiedzenie 10 czerwca W piątek odbyła się kolejna sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Po raz kolejny radni nie wybrali marszałka Mazowsza. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »