Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-24, 05:50 Autor: PAP

Skrzydło kondora inspiracją dla turbin wiatrowych

Zakrzywione na podobieństwo skrzydła kondora końcówki łopat turbin wiatrowych mogłyby wychwytywać więcej energii wiatru przy mniejszym oporze powietrza – informuje pismo „Energy”.

Zamieszkujący Andy kondor wielki, zwany też andyjskim lub olbrzymim, jest największym na świecie ptakiem latającym – jego waga sięga 15 kilogramów, a rozpiętość skrzydeł może przekraczać trzy metry. Aby nie tracić energii na machanie skrzydłami, chętnie korzysta z prądów wznoszących, pokonując ogromne odległości w poszukiwaniu padliny.


Podobnie jak wiele innych gatunków ptaków, kondory olbrzymie mają zadarte końcówki skrzydeł, co pomaga zwiększyć siłę nośną. Wzorowane na ptasich skrzydłach elementy, zwane wingletami, są powszechnie stosowane w konstrukcji skrzydeł samolotów. Dotychczas nie korzystano jednak z podobnych rozwiązań w przypadku łopat wytwarzających energię elektryczną turbin wiatrowych. Głównie dlatego, że rozmiary współczesnych turbin utrudniają prowadzenie eksperymentów.


Tymczasem, jak wynika z symulacji (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0360544224003335?via%3Dihub ), które przeprowadził Khashayar Rahnamaybahambary z University of Alberta w Kanadzie, zakrzywione końcówki łopat inspirowane kształtem skrzydła kondora mogłyby zmniejszyć opór powietrza i zwiększyć wydajność turbin wiatrowych średnio o 10 proc.


Według autora winglety można by zamontować nawet na już wyprodukowanych turbinach, wsuwając je na końce łopat „jak skarpetki”. Trwają prace nad przeprowadzeniem eksperymentów na realnych turbinach.(PAP)


Autor: Paweł Wernicki


pmw/ agt/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 16:30 MZ planuje zmiany w wynagrodzeniach dla rezydentów Ministerstwo Zdrowia opublikowało w środę projekt rozporządzenia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Dania/ Pożar w siedzibie firmy farmaceutycznej Novo Nordisk opanowany (opis) W siedzibie firmy farmaceutycznej Novo Nordisk w Bagsvaerd na przedmieściach Kopenhagi wybuchł w środę pożar. Według straży pożarnej ogień strawił część… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Sejm/ Komisja SZ zaopiniuje kandydaturę Jacka Najdera na stałego przedstawiciela RP przy NATO W czwartek sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO - poinformował PAP wiceszef tej komisji Radosław… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Sejm/ Gramatyka: na jesieni założenia do projektu dot. bezpieczeństwa dzieci w sieci Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka w środę na posiedzeniu komisji sejmowej wyraził nadzieję, że wczesną jesienią przedstawione zostaną założenia… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Niemcy/ Media: ponowny wzrost nielegalnej migracji przez Białoruś i Rosję do Niemiec Ponownie wzrasta liczba migrantów przekraczających granicę z Niemcami, podróżujących przez Białoruś i Rosję - wynika z informacji niemieckich redakcji… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Śląskie/ Rybnik walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy Wniosek o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2026 został zatwierdzony i przyjęty - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Rybniku. O tytuł rywalizować… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Biały Dom: prezydent Biden uważa, że państwo palestyńskie powinno powstać na drodze negocjacji Prezydent USA Joe Biden uważa, że państwo palestyńskie powinno powstać na drodze negocjacji, a nie jednostronnych deklaracji o jego uznaniu - przekazał w… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Sąd: areszt z zamianą m.in. na poręczenie wobec burmistrz Sokółki podejrzanej w śledztwie korupcyjnym Trzymiesięczny areszt, ale z możliwością jego zamiany na 70 tys. zł poręczenia majątkowego, zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w czynnościach służbowych… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Turniej WTA w Strasburgu - Fręch odpadła w drugiej rundzie Magdalena Fręch odpadła w drugiej rundzie turnieju WTA na kortach ziemnych w Strasburgu. Polska tenisistka przegrała z kontuzją i najwyżej rozstawioną Czeszką… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Belgia/ Rząd ciągle waha się ws. uznania niepodległości państwa palestyńskiego Belgijski rząd ciągle waha się ws. uznania niepodległości państwa palestyńskiego. W środę sprawa była dyskutowana na posiedzeniu w Brukseli. 'Trzy państwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »