Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-24, 03:20 Autor: PAP

Argentyna/ Ponad 150 tysięcy osób na marszu w obronie edukacji publicznej

Co najmniej 150 tysięcy osób przeszło we wtorek ulicami Buenos Aires w marszu w obronie edukacji publicznej. Protestowały przeciwko cięciom budżetowym i polityce libertariańskiego prezydenta Javiera Mileia – podały miejscowe media.

Władze stolicy Argentyny oceniły liczbę demonstrantów na 150 tys., ale według przedstawicieli Uniwersytetu Buenos Aires (UBA) na Placu Majowym zgromadziło się pół miliona osób – przekazał dziennik „Clarin”. W prasie pojawiły się też szacunki mówiące o 800 tys. lub „prawie milionie” uczestników.


 


Marsz protestu przeszedł spod siedziby Kongresu na Plac Majowy, w pobliże Różowego Domu (Casa Rosada) – siedziby prezydenta. Demonstranci wznosili hasła: „Publiczne uniwersytety to nie wydatek, ale inwestycja”, „Ojczyzny się nie sprzedaje, edukacji się broni”.


 


„Publiczne uniwersytety w Argentynie przechodzą krytyczny okres wskutek polityki wprowadzanej w życie przez rząd kraju” – napisano w dokumencie, który odczytała na Placu Majowym przewodnicząca Argentyńskiej Federacji Uniwersyteckiej (FUA) Piera Fernandez.


 


Podkreślono, że fundusze na publiczne uczelnie wyższe nie były zwaloryzowane od 2023 roku, co oznacza, że w ujęciu realnym znacznie spadły, biorąc pod uwagę ponad 200-procentową inflację. UBA, uznawany za jedną ze 100 najlepszych uczelni wyższych na świecie, ogłosił w kwietniu kryzys budżetowy, a prorektor Emiliano Yacobitti ostrzegał, że uniwersytetowi wystarczy pieniędzy tylko na dwa miesiące dalszej działalności.


 


Rząd ocenił marsz jako demonstrację polityczną, wskazując na udział przedstawicieli opozycji. Oświadczył również, że sprawę uczelnianych budżetów uważa za zamkniętą po podniesieniu funduszy w kwietniu i maju. Przedstawiciele uczelni uznali te podwyżki za niewystarczające.


 


Od zaprzysiężenia w grudniu 2023 roku Milei wprowadza w życie program radykalnych cięć wydatków publicznych, określany przez niego mianem „piły łańcuchowej”. Ma to wyciągnąć kraj z kryzysu i opanować szalejącą inflację. "Terapia szokowa" uderzyła jednak w portfele wielu Argentyńczyków, a według niektórych szacunków odsetek ubóstwa przekroczył 50 proc.


 


Milei ogłosił w poniedziałek wieczorem, że w pierwszym kwartale kraj osiągnął nadwyżkę budżetową, co określił jako „cud gospodarczy”. Media podkreślają jednak, że równowaga budżetowa została osiągnięta m.in. poprzez zmniejszenie realnych emerytur i wynagrodzeń w sektorze publicznym.


Była to jak dotąd największa demonstracja przeciwko polityce Mileia, odkąd w grudniu 2023 roku objął on urząd prezydenta.


(PAP)


 


wia/ jm/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 11:20 Liga włoska - wicemistrz AC Milan będzie miał nowego trenera Stefano Pioli odchodzi z AC Milan - ogłosił włoski klub, który został w tym sezonie piłkarskim wicemistrzem kraju. 58-letni szkoleniowiec pracował w nim… » więcej 2024-05-24, godz. 11:20 Gawkowski: od 1 czerwca, dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL można uniknąć wyłudzenia kredytu (opis) Od 1 czerwca, jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany nie będzie musiał spłacać zobowiązania… » więcej 2024-05-24, godz. 11:10 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – obrotowy Orlen Wisły: znamy swoją wartość W niedzielę w Kielcach Industria Kielce podejmie Wisłę Płock w rewanżowym meczu o mistrzostwo Polski piłkarzy ręcznych. 'Podchodzimy do tego spotkania z… » więcej 2024-05-24, godz. 11:10 Kaczyński: winę za to, że wybory korespondencyjne się nie odbyły ponosi PO (krótka2) Stuprocentową winę za to, że wybory korespondencyjne się nie odbyły ponosi Platforma Obywatelska i przedstawiciele partii, która dzisiaj rządzi - zeznał… » więcej 2024-05-24, godz. 11:00 B. Chrobak chce zdjęcia klauzuli "zastrzeżone" z uzasadnienia wniosku o jej odwołanie z komisji ds. pedofilii Członkini państwowej komisji ds. pedofilii Barbara Chrobak zwróciła się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o zdjęcie klauzuli 'zastrzeżone' z uzasadnienia… » więcej 2024-05-24, godz. 11:00 Izrael/ Armia odzyskała szczątki trzech zakładników uprowadzonych do Strefy Gazy Podczas nocnej operacji armii izraelskiej w obozie dla uchodźców Dżabalija, położonym na północy Strefy Gazy, odzyskano ciała trzech zakładników - poinformowało… » więcej 2024-05-24, godz. 10:50 Rzecznik Praw Pacjenta: szpital nie może odsyłać pacjenta do POZ, aby wykonać dodatkowe badanie Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do szpitali z przypomnieniem, że odsyłanie pacjentów do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu wykonania badań, wystawienia… » więcej 2024-05-24, godz. 10:40 Sejm/ Rozpoczęło się wysłuchanie publiczne ws. projektów reformujących TK (krótka) W piątek po godz. 10 przed sejmową komisją sprawiedliwości i praw człowieka rozpoczęło się wysłuchanie publiczne dotyczące projektów reformujących… » więcej 2024-05-24, godz. 10:40 Środowisko artystyczne apeluje do MKiDN o podjęcie działań naprawczych w CSW Zamek Ujazdowski Środowisko artystyczne i pracownicy sektora kultury wystosowali apel do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o podjęcie natychmiastowych działań naprawczych… » więcej 2024-05-24, godz. 10:40 Komisja ds. wyborów korespondencyjnych odmówiła Kaczyńskiemu prawa do swobodnej wypowiedzi (krótka) Komisja ds. wyborów korespondencyjnych odmówiła prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu prawa do swobodnej wypowiedzi. Kaczyński stawił się w piątek przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »