Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 17:20 Autor: PAP

Izrael/ MSZ wzywa ambasadorów państw, które zagłosowały za uznaniem niepodległości Palestyny

Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela wezwie w niedzielę ambasadorów sześciu państw, które poparły uznanie niepodległości Palestyny podczas głosowania na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył rzecznik izraelskiego MSZ Oren Marmorstein.

Japonia, Francja, Korea Południowa, Malta, Słowenia i Ekwador poparły w czwartek wniosek Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Palestyny, jednak Stany Zjednoczone - jeden z pięciu stałych członków Rady - dokument zawetowały.


Rzecznik izraelskiego resortu dyplomacji zapowiedział, że ambasadorowie spotkają się w niedzielę z "silnym protestem". "Polityczny gest wobec Palestyńczyków i wezwanie do uznania państwa palestyńskiego - sześć miesięcy po masakrze (dokonanej w Izraelu przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas) 7 października (2023 roku) - jest nagrodą dla terroryzmu" - ocenił Marmorstein.


"Izrael nie zgodzi się na utworzenie państwa terrorystycznego, które zagrozi jego obywatelom" - dodał, zapewniając, że identyczny protest został skierowany do innych krajów popierających na forum ONZ utworzenie niepodległej Palestyny.


Spośród pozostałych ośmiu państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa, Wielka Brytania i Szwajcaria wstrzymały się od głosu, natomiast Rosja, Chiny, Algieria, Sierra Leone, Mozambik i Gujana poparły wniosek o pełne członkostwo Palestyny w ONZ. Od 2012 roku Palestyna posiada status obserwatora przy tej organizacji.


Kraje zaangażowane w wysiłki mediacyjne podczas wojny Izraela z Hamasem, m.in. Katar, Egipt i Turcja, wnioskują o utworzenie niezależnej Palestyny. W ocenie władz tych państw miałoby to rozwiązać wieloletni konflikt izraelsko-palestyński. (PAP)


jbw/ szm/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 06:20 ZUS rozpoczął wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy Ponad pół miliarda złotych przelał w środę ZUS na konta rodziców i opiekunów w ramach świadczenia 800 plus - wynika z danych udostępnionych PAP przez… » więcej 2024-05-29, godz. 06:20 Warszawa/ W środę otwarte zostaną miejskie baseny pod gołym niebem W środę, 29 maja, otwarte zostaną letnie baseny w dwóch warszawskich ośrodkach Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa: Inflancka i Park Wodny Moczydło… » więcej 2024-05-29, godz. 06:10 ME 2024 - Probierz wieczorem ogłosi szeroką kadrę Wieczorem, prawdopodobnie ok. godz. 19, selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz ogłosi szeroką kadrę na mistrzostwa Europy. Prawdopodobnie znajdzie… » więcej 2024-05-29, godz. 06:10 Glen Powell mógł zagrać Hana Solo, ale nie poszło mu przesłuchanie do tej roli Przebierający w propozycjach gwiazdor „Top Gun: Maverick” Glen Powell może teraz ze spokojną głową wspominać przeszłość i role, których nie dostał… » więcej 2024-05-29, godz. 06:00 Powstał model zanieczyszczenia oceanów plastikiem Ograniczenie zanieczyszczania plastikiem środowiska o 5 proc. rocznie ustabilizowałoby jego ilość na powierzchni oceanów. Jednak potrzeba bardziej radykalnych… » więcej 2024-05-29, godz. 06:00 Eksperci: czeka nas epidemia raka wątroby; możemy temu zapobiec Czeka nas epidemia zachorowań na marskość wątroby i raka wątrobowokomórkowego; ma to związek z zakażeniami wirusem zapalenia wątroby typu C - alarmują… » więcej 2024-05-29, godz. 06:00 "Odkryto" część mózgu, która odpowiada za pomaganie innym Badania pacjentów z uszkodzeniem określonego obszaru mózgu pozwoliły ustalić, że odpowiada on za gotowość do pomagania innym osobom - informuje pismo „Nature… » więcej 2024-05-29, godz. 06:00 Nawet u osób po 85 r.ż. statyny chronią przed chorobami układu krążenia i zgonem z ich powodu Statyny, leki stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu, są skuteczne w prewencji chorób sercowo-naczyniowych i zgonów z ich powodu nawet u osób w wieku… » więcej 2024-05-29, godz. 05:50 Paliwo z dwutlenku węgla Polsko-japoński zespół pracuje nad reaktorem chemicznym, który przekształcałby dwutlenek węgla wytwarzany przez małe kotły w metan nadający się do użytku… » więcej 2024-05-29, godz. 05:50 Prognoza pogody na 29 i 30 maja Jak informuje IMiGW wschodnia i południowo-zachodnia część Europy jest pod wpływem wyżów, pozostały obszar kontynentu znajduje się w zasięgu płytkich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »