Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 15:50 Autor: PAP

USA/ Media: Waszyngton planuje nałożyć sankcje na oddział izraelskiej armii

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w ciągu kilku dni ogłosi sankcje przeciwko batalionowi sił zbrojnych Izraela, który dopuścił się naruszeń praw człowieka na okupowanym Zachodnim Brzegu - podał portal Axios. Byłby to pierwszy przypadek nałożenia przez USA restrykcji na izraelską jednostkę wojskową.

Sprawa dotyczy batalionu Necach Jehuda, któremu grozi wstrzymanie wszelkiej pomocy wojskowej ze strony USA - powiadomił w sobotę Axios, powołując się na własne źródła.


W czwartek amerykańska organizacja ProPublica poinformowała, że urzędnicy Departamentu Stanu zarekomendowali kilka miesięcy temu Blinkenowi wycofanie pomocy udzielanej niektórym jednostkom wojskowym i policyjnym Izraela, oskarżanym o łamanie praw człowieka na Zachodnim Brzegu.


Źródło portalu wyjaśniło, że ustalenia ws. Necach Jehudy dotyczą wydarzeń sprzed ataku palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael, przeprowadzonego 7 października 2023 roku. Według mediów jedną ze zbrodni izraelskiego batalionu było zamordowanie w 2022 roku 80-letniego Palestyńczyka Omara Assada. Zabity mężczyzna posiadał też obywatelstwo USA.Batalion powstał jako jednostka specjalna ortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Wszyscy jej członkowie to mężczyźni, w dużej mierze żydowscy osadnicy z Zachodniego Brzegu.


Do doniesień portalu odniosło się w niedzielę izraelskie wojsko, oświadczając, że nie jest świadome jakichkolwiek planowanych sankcji wobec oddziału Necach Jehuda. Armia zapewniła, że ta formacja realizuje zadania bojowe zgodnie z zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego.


Izrael w wyniku tzw. wojny sześciodniowej w 1967 roku zajął należące wówczas do Syrii Wzgórza Golan, jordański Zachodni Brzeg, część Jerozolimy, okręg Gazy i półwysep Synaj, który w 1979 roku - na mocy egipsko-izraelskiego porozumienia pokojowego - wrócił pod kontrolę Egiptu. Niepodległa Palestyna, o której utworzenie apelują Palestyńczycy i część społeczności międzynarodowej, miałaby obejmować obszar Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. (PAP)


jbw/ szm/


Kraj i świat

2024-05-27, godz. 18:40 Hiszpania przekaże Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 1 mld euro Hiszpania dostarczy ukraińskiej armii uzbrojenie o wartości ponad 1 mld euro, wynika z zawartej w poniedziałek umowy o dwustronnej współpracy w dziedzinie… » więcej 2024-05-27, godz. 18:40 UE/ Sikorski: Polska nałoży restrykcje na poruszanie się rosyjskich dyplomatów po kraju (opis2) Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek w Brukseli, że w związku z udziałem Rosji w wojnie hybrydowej przeciw UE, w tym… » więcej 2024-05-27, godz. 18:30 1. liga piłkarska – feta kibiców GKS Katowice „Był stres, emocje, a po ostatnim gwizdku sędziego w niedzielnym meczu z Arką - olbrzymia radość” - powiedział prezes klubu Krzysztof Nowak. Katowiczanie… » więcej 2024-05-27, godz. 18:30 Posłowie Konfederacji: należy wypowiedzieć traktat ottawski Należy wypowiedzieć traktat ottawski, by polskie przedsiębiorstwa mogły rozpocząć badania nad nowymi modelami min przeciwpiechotnych - głosi projekt ustawy… » więcej 2024-05-27, godz. 18:20 Ekstraklasa piłkarska - Papszun wrócił do Rakowa Dokładnie rok, co do dnia, po ostatnim meczu, w którym Raków Częstochowa wystąpił pod wodzą Marka Papszuna, ten szkoleniowiec spotkał się z dziennikarzami… » więcej 2024-05-27, godz. 18:10 Przemysł energochłonny ma otrzymać dopłaty do kosztów energii Przemysł energochłonny ma otrzymać dopłaty do kosztów energii za I półrocze 2024 r. - przewidziano w założeniach projektu ustawy zamieszczonych w wykazie… » więcej 2024-05-27, godz. 18:10 Minister Nitras: ponad 200 osób w polskiej reprezentacji na igrzyskach w Paryżu Polskę na letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu reprezentować będzie ponad 200 osób - spodziewa się minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Jego… » więcej 2024-05-27, godz. 18:10 UE/ Kołodziejczak: całkowita rezygnacja z Zielonego Ładu byłaby najbardziej na rękę Rosji Rezygnacja ze wszystkich założeń Zielonego Ładu byłaby najbardziej na rękę Rosji - ocenił w poniedziałek w Brukseli wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak… » więcej 2024-05-27, godz. 18:10 French Open - szybki awans Gauff do 2. rundy Coco Gauff gładko awansowała do drugiej rundy French Open w Paryżu. Rozstawiona z numerem trzecim amerykańska tenisistka w 52 minuty pokonała rosyjską kwalifikantkę… » więcej 2024-05-27, godz. 18:10 Paryż - wygrane walki polskich pięściarzy w turnieju kwalifikacyjnym Troje polskich pięściarzy, którzy walczyli w poniedziałek w Bangkoku, wygrało swoje pojedynki 2. światowego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »