Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 13:10 Autor: PAP

Ekspert o decyzji Izby Reprezentantów USA: usunięto największy element niepewności dla przyszłości wojny na Ukrainie

Przegłosowując w końcu, po miesiącach oczekiwania, pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości prawie 61 mld dolarów, amerykański Kongres usunął największy element niepewności co do przyszłości tej wojny i zdolności obronnych Ukrainy – mówi PAP analityk Mariusz Cielma.

"Ten pakiet oznacza setki egzemplarzy sprzętu i jeszcze więcej amunicji i jest kluczową sprawą dla Ukrainy. Miesiące impasu i oczekiwania utrudniały Ukraińcom zarówno bieżącą walkę, jak i planowanie przyszłych działań" – mówi PAP Mariusz Cielma, ekspert ds. wojskowości, redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”.


"Jeśli rzeczywiście, tak jak zapowiada administracja amerykańska, w ciągu kilku dni zakończy się proces legislacyjny i ruszy korytarz powietrzny oraz lądowy z dostawami, to Ukraina zacznie otrzymywać w stopniu zauważalnym wsparcie w perspektywie kilku tygodni" – ocenia Cielma.


Izba Reprezentantów USA przegłosowała w sobotę cztery ustawy (w tym także pomoc dla Izraela i Tajwanu), a wśród nich długo oczekiwany pakiet pomocy dla Ukrainy, opiewający na 60,8 mld dol. Głosowali za nim wszyscy obecni kongresmeni Demokratów (210), lecz mniej niż połowa Republikanów (101 z 213). Senat zapewne przegłosuje ustawę w przyszłym tygodniu.


Do odblokowania impasu w sprawie pomocy Ukrainie doszło dzięki decyzji spikera Izby Mike'a Johnsona. Przewodniczący, po miesiącach zwłoki, zdecydował się wystąpić przeciwko skrajnemu skrzydłu swojej partii, mimo gróźb usunięcia go ze stanowiska. Przełom był możliwy m.in. dzięki postawie Demokratów, którzy sugerowali, że ochronią Johnsona przed próbami obalenia go przez skrajnych Republikanów.


"Dla zrozumienia skali tego wsparcia należy uświadomić sobie, jaka była dynamika dostaw dotychczas. Po 2022 r. Amerykanie przekazali lub obiecali Ukrainie sprzęt wart ok. 40 mld dol. W tych pakietach było m.in. 2 mln pocisków kalibru 155 mm, prawie 40 wyrzutni Himars, blisko 200 haubic 155 mm, 200 wozów Bradley i 200 transporterów Stryker. Przez ostatnie pół roku w zasadzie nie widzieliśmy istotnych dostaw" – wylicza Cielma, podkreślając, że teraz w dość krótkim czasie należy się spodziewać "dużej komasacji".


"To będzie duży i ważny zastrzyk dla Ukraińców, którzy już zapewne mają wstępne harmonogramy dostaw i wiedząc, co do nich przyjedzie w perspektywie tygodni czy miesięcy, mogą sprawniej zarządzać tym, czym jeszcze dysponują" – mówi Cielma.


Przyznaje, że zapowiedź nowych dostaw dla Ukrainy zapewne zmobilizuje Rosjan do zwiększenia intensywności ataków. "Wydaje się, że już ma to miejsce. W ciągu ostatnich dwóch dni gwałtownie wzrosła liczba kontaktów bojowych na froncie, o których raportuje ukraińskich Sztab Generalny" – mówi Cielma. Według Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) Rosjanie będą dążyć do "wykorzystania okienka" przed dotarciem nowej pomocy z USA i zintensyfikują ataki.


Według Cielmy sytuacja na froncie i dalsze losy wojny zależą "oczywiście nie tylko od pomocy z USA, ale ma ona kluczowe znaczenie – zarówno materiałowe dla frontu, jak i psychologiczne – dla walczących Ukraińców i pozostałych krajów zachodnich".


"Ważne jest, jak Ukraińcy będą realizować ustawę mobilizacyjną i przygotowywać nowe siły, a także, na ile silne będzie morale w armii i całym społeczeństwie. Oczywiście ważnym czynnikiem będzie też forma i zdolności przeciwnika, który potrafi dostosowywać się do warunków tej wojny i zdołał zbudować własną koalicję państw przychylnych, złożoną z Iranu, Korei Północnej, pośrednio – Chin" – zaznacza Cielma.


Justyna Prus (PAP)


just/ zm/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 08:10 "Gazeta Wyborcza": Uciekający Obajtek; jak były prezes Orlenu pozoruje dostępność w Polsce Według źródeł Gazety Wyborczej Daniel Obajtek na noce nie zostaje w Polsce; nocuje na Słowacji lub Węgrzech. Obajtek wjeżdża w obstawie złożonej z b… » więcej 2024-05-29, godz. 08:10 Warszawa/ Premiera "You can fail! Porażka Show" - w sobotę Z przedstawienia ma płynąć przesłanie, że naszym zadaniem na tym świecie jest odkrycie swojego głosu, odnalezienie swojej ścieżki, bycie bohaterem swojej… » więcej 2024-05-29, godz. 08:10 Gruzja/ Organizacje pozarządowe: nie podporządkujemy się ustawie o tzw. agentach zagranicznych Gruzińskie organizacje pozarządowe (NGO) ogłosiły, że nie zamierzają podporządkowywać się nowej, budzącej kontrowersje ustawie o tzw. agentach zagranicznych… » więcej 2024-05-29, godz. 08:00 Liga NBA - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Zachodniej koszykarskiej ligi NBA: Dallas Mavericks - Minnestota Timbervolves 100:105 (stan rywalizacji do czterech… » więcej 2024-05-29, godz. 08:00 Gdańsk/ Procesy lekarzy oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki ruszą od nowa Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował, że proces gdańskich lekarzy psychiatrów oskarżonych o nieumyślne spowodowane śmierci pacjentki z depresją… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Wybory do PE/ Ekspertka: UE już jest spóźniona w walce z przedwyborczą dezinformacją Unia Europejska już jest spóźniona, jeśli chodzi o walkę z dezinformacją przez czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego - oceniła w rozmowie z PAP… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Liga NHL - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Wschodniej hokejowej ligi NHL: Florida Panthers - New York Rangers 3:2 (po dogr.)(stan rywalizacji do czterech zwycięstw:… » więcej 2024-05-29, godz. 07:30 ESA: satelita EarthCARE poleciał na orbitę Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Nowy instrument będzie badał wpływ chmur i aerozoli… » więcej 2024-05-29, godz. 07:20 Sondaż dla TOK FM: Najwięcej przeciwników obecności Polski w UE wśród najmłodszych Polaków Najwięcej przeciwników obecności Polski w Unii Europejskiej jest wśród najmłodszych Polaków - wynika z sondażu przygotowanego przez Opinia24 na zlecenie… » więcej 2024-05-29, godz. 07:20 Kulturalne różności na długi weekend Noc Kultury w Lublinie, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwale Teatralne - KONTRAPUNKT w Szczecinie i Kontakt w Toruniu, koncert Bartka Wąsika 'Pianokrąg', początek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »