Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 12:50 Autor: PAP

Poznań/Kandydat na prezydenta miasta Zbigniew Czerwiński zagłosował w II turze wyborów samorządowych

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Poznania Zbigniew Czerwiński oddał w niedzielę głos w II turze wyborów samorządowych. Jego konkurentem jest ubiegający się o reelekcję Jacek Jaśkowiak (KO).

Zbigniew Czerwiński w niedzielne południe pojawił się wraz z żoną w lokalu wyborczym zorganizowanym w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich w Poznaniu. Czekającym na niego dziennikarzom powiedział po oddaniu głosu, że po 1989 roku uczestniczył we wszystkich wyborach. Przyznał, że nie było problemu z namówieniem członków rodziny do pojawienia się w niedzielę w lokalach wyborczych. „Wspiera mnie moja żona, także wszystkie dzieci” – powiedział.


Zapytany, do dziedzictwa którego z dotychczasowych prezydentów Poznania powinien nawiązać w swoim działaniu wybrany w niedzielę prezydent miasta, Czerwiński wskazał przedwojennego prezydenta Cyryla Ratajskiego (1875-1942). „On dał potężny impuls rozwojowy miastu. Poznań stał się liderem rozwoju gospodarczego II Rzeczypospolitej. Z drugiej strony potrafił zintegrować poznaniaków wokół idei, które przedstawiał” – powiedział.


Czerwiński liczy, że niedzielna frekwencja będzie wysoka. „Mam nadzieję, że tak będzie, że ludzie jednak będą uczestniczyli w tym procesie ostatecznego wyboru prezydenta Poznania. To daje wybranemu prezydentowi legitymację do zarządzania” – powiedział.


Był pytany, czy - jego zdaniem - na wyższą frekwencję w wyborach w Polsce wpływ miałaby możliwość głosowania przez internet. „Mogłoby się okazać, że część osób byłaby wykluczona z procesu wyborczego, w związku z tym myślę, że to jeszcze nie ten czas” – ocenił.


Od godz. 7 w niedzielę trwa głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. W całym kraju wybranych zostanie 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w 9 wojewódzkich - poza Poznaniem także w Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Kielcach, Olsztynie, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. (PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ amac/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 16:20 Dania/ Pożar w siedzibie firmy farmaceutycznej Novo Nordisk opanowany (opis) W siedzibie firmy farmaceutycznej Novo Nordisk w Bagsvaerd na przedmieściach Kopenhagi wybuchł w środę pożar. Według straży pożarnej ogień strawił część… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Sejm/ Komisja SZ zaopiniuje kandydaturę Jacka Najdera na stałego przedstawiciela RP przy NATO W czwartek sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO - poinformował PAP wiceszef tej komisji Radosław… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Sejm/ Gramatyka: na jesieni założenia do projektu dot. bezpieczeństwa dzieci w sieci Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka w środę na posiedzeniu komisji sejmowej wyraził nadzieję, że wczesną jesienią przedstawione zostaną założenia… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Niemcy/ Media: ponowny wzrost nielegalnej migracji przez Białoruś i Rosję do Niemiec Ponownie wzrasta liczba migrantów przekraczających granicę z Niemcami, podróżujących przez Białoruś i Rosję - wynika z informacji niemieckich redakcji… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Śląskie/ Rybnik walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy Wniosek o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2026 został zatwierdzony i przyjęty - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Rybniku. O tytuł rywalizować… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Biały Dom: prezydent Biden uważa, że państwo palestyńskie powinno powstać na drodze negocjacji Prezydent USA Joe Biden uważa, że państwo palestyńskie powinno powstać na drodze negocjacji, a nie jednostronnych deklaracji o jego uznaniu - przekazał w… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Sąd: areszt z zamianą m.in. na poręczenie wobec burmistrz Sokółki podejrzanej w śledztwie korupcyjnym Trzymiesięczny areszt, ale z możliwością jego zamiany na 70 tys. zł poręczenia majątkowego, zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w czynnościach służbowych… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Turniej WTA w Strasburgu - Fręch odpadła w drugiej rundzie Magdalena Fręch odpadła w drugiej rundzie turnieju WTA na kortach ziemnych w Strasburgu. Polska tenisistka przegrała z kontuzją i najwyżej rozstawioną Czeszką… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Belgia/ Rząd ciągle waha się ws. uznania niepodległości państwa palestyńskiego Belgijski rząd ciągle waha się ws. uznania niepodległości państwa palestyńskiego. W środę sprawa była dyskutowana na posiedzeniu w Brukseli. 'Trzy państwa… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Lewica: chcemy realnego przyspieszenia prac nad projektem ustawy o obronie cywilnej Klub Lewicy zaapelował w środę do rządu o realne przyspieszenie prac nad projektem ustawy o obronie cywilnej. W międzyczasie proponujemy naszą małą ustawę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »