Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 12:50 Autor: PAP

Kradzież banerów i niszczenie plakatów - policja odnotowuje zgłoszenia naruszenia ciszy wyborczej

Zamieszczenie zdjęcia baneru jednego z komitetów wyborczych na portalu społecznościowym, kradzież banerów czy niszczenie plakatów - to niektóre z przypadków łamania ciszy wyborczej, odnotowanych przez policję. Jak poinformowała w sobotę PKW, doszło do 76 incydentów - przestępstw i wykroczeń.

Od północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza związana z drugą turą wyborów samorządowych, które odbywają się w niedzielę. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Cisza potrwa do końca głosowania, czyli do godz. 21 w niedzielę. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. W sobotę rano PKW poinformowała, że głosowanie przebiega spokojnie, ale zdarzają się incydenty - doszło do 76 przestępstw i wykroczeń.


Policja sprawdza m.in., czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej w drugiej turze wyborów burmistrza Augustowa (Podlaskie). Ze zgłoszenia wynikało, że w mediach społecznościowych zamieszczony został post z fotografią baneru wyborczego komitetu jednego z kandydatów w tych wyborach.


Jak poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, zgłoszenie miało miejsce w powiecie augustowskim, policja dostała je w sobotę wieczorem. Wynikało z niego, że na jednym z profili na portalu społecznościowym ukazało się zdjęcie, na którym był baner komitetu wyborczego. W niedzielę takiego zdjęcia już na tym profilu nie było.


Z informacji delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku wynika, że druga tura wyborów w regionie rozpoczęła się bez zakłóceń. Trwają tu wybory prezydenta Suwałk oraz 13 burmistrzów (m.in. Augustowa, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Zambrowa) oraz 15 wójtów.


Jak przekazał PAP mł. asp. Łukasz Kędziora z zespołu prasowego wielkopolskiej policji, w regionie odnotowano łącznie trzy wykroczenia: w Wolsztynie, Pile i Poznaniu. Wyjaśnił on, że w sobotę w tych miastach funkcjonariusze otrzymali informacje o zakłócaniu ciszy wyborczej poprzez prowadzenie agitacji.


"Żadnych przestępstw, osób zatrzymanych czy innych zdarzeń medialnych nie było. Dzisiaj na razie, na tę chwilę, nie mamy informacji o incydentach" - dodał.


Z kolei w województwie lubelskim od soboty doszło do pojedynczych wykroczeń związanych z naruszeniem ciszy wyborczej. Sześć zgłoszeń dotyczyło agitacji wyborczej w mediach społecznościowych. Kom. Anna Kamola z zespołu prasowego komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie poinformowała PAP, że chodzi o udostępnianie postów z ogłoszeniami i plakatami wyborczymi.


"W pow. zamojskim odnotowaliśmy też kradzież baneru wyborczego, a w pow. lubartowskim doszło do zniszczenia plakatu rozwieszonego na płocie" - wyjaśniła komisarz.


Z kolei przewodniczący PKW Sylwester Marciniak jako przykład naruszenia ciszy wyborczej podał m.in. woj. dolnośląskie, gdzie w sobotę jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, iż nieznany sprawca w nocy na plakatach wyborczych, na których znajdował się jego wizerunek, naklejał logo innej partii, z którą zgłaszający się nie utożsamia. Uszkodzonych zostało także kilka plakatów wyborczych.


"Z kolei w województwie mazowieckim, w dniu wczorajszym także kandydat na burmistrza jednej z gmin złożył zawiadomienie o przestępstwie dotyczącym udostępnienia na portalu społecznościowym postu, z którego wynika, że zawiadamiający prowadzi kampanię wyborczą w sposób nieuczciwy" - powiedział Marciniak na konferencji prasowej.


Jako inny przykład incydentu wyborczego Marciniak podał, że w sobotę w województwie warmińsko-mazurskim zniszczono i przywłaszczono, poprzez usunięcie z pasa zieleni, 71 tablic z plakatami na których umieszczony był wizerunek kandydata.


Druga tura wyborów samorządowych odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.


Głosowanie ma się zakończyć o godz. 21, ale może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń.(PAP)


pif/ rof/ szk/ gab/ itm/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 06:50 James Blunt obwinia „Gwiezdne wojny” o powrót Carrie Fisher do uzależnienia Osiem lat minęło od śmierci Carrie Fisher, która w wieku 60 lat doznała śmiertelnego w skutkach zatrzymania akcji serca na pokładzie samolotu lecącego… » więcej 2024-05-29, godz. 06:50 Amnesty International: liczba wykonanych wyroków śmierci najwyższa od 2015 r. W ubiegłym roku wykonano 1153 egzekucji, co oznacza wzrost o 30 proc. w porównaniu z 2022 r. - poinformowała w środę Amnesty International (AI) w opublikowanym… » więcej 2024-05-29, godz. 06:50 Paryż - niemiecki tenisista stołowy Boll zakończy międzynarodową karierę po igrzyskach Czołowy tenisista stołowy świata, 43-letni Niemiec Timo Boll ujawnił, że po występie w igrzyskach w Paryżu zakończy karierę reprezentacyjną. Zawody w… » więcej 2024-05-29, godz. 06:40 Sztuczna inteligencja pomogła przy stworzeniu filmu „Furiosa: Saga Mad Max” Podczas gdy cały świat rozprawia o zagrożeniach, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja, twórcy filmu „Furiosa: Saga Mad Max” wykorzystali AI w pracy… » więcej 2024-05-29, godz. 06:30 Haiti/ Rada tymczasowa wyznaczyła premiera terroryzowanego przez gangi kraju Prezydencka rada przejściowa Haiti wyznaczyła we wtorek tymczasowego premiera, który ma pokierować pogrążonym w chaosie i terroryzowanym przez zbrojne bandy… » więcej 2024-05-29, godz. 06:30 Channing Tatum i Brad Pitt wyprodukują sportowy serial dokumentalny Należące do Channinga Tatuma i Brada Pitta wytwórnie Free Association oraz Plan B Entertainment wyprodukują serial dokumentalny poświęcony wyścigowi motocyklowemu… » więcej 2024-05-29, godz. 06:30 SI może pomagać osobom samotnym Sztuczna inteligencja może dotrzymywać towarzystwa coraz szerszej grupie samotnych osób - przekonuje ekspert z University of Sheffield. W ten sposób może… » więcej 2024-05-29, godz. 06:20 ZUS rozpoczął wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy Ponad pół miliarda złotych przelał w środę ZUS na konta rodziców i opiekunów w ramach świadczenia 800 plus - wynika z danych udostępnionych PAP przez… » więcej 2024-05-29, godz. 06:20 Warszawa/ W środę otwarte zostaną miejskie baseny pod gołym niebem W środę, 29 maja, otwarte zostaną letnie baseny w dwóch warszawskich ośrodkach Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa: Inflancka i Park Wodny Moczydło… » więcej 2024-05-29, godz. 06:10 ME 2024 - Probierz wieczorem ogłosi szeroką kadrę Wieczorem, prawdopodobnie ok. godz. 19, selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz ogłosi szeroką kadrę na mistrzostwa Europy. Prawdopodobnie znajdzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »