Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 11:20 Autor: PAP

Kosowo/ Rozpoczęło się referendum ws. albańskich burmistrzów serbskich gmin; Serbowie je bojkotują

W czterech większościowo serbskich gminach na północy Kosowa rozpoczęło się w niedzielę głosowanie ws. obsady stanowisk albańskich burmistrzów. Największa partia polityczna lokalnych Serbów wezwała do bojkotu referendum, powołując się na dyskryminujące warunki.

"W Północnej Mitrovicy, największym mieście objętym głosowaniem, w ciągu pierwszej godziny nikt nie skorzystał z prawa do oddania głosu. Podobnie sprawa wygląda w innych miastach regionu" - poinformowali obecni na miejscu dziennikarze lokalnych mediów.


Prawo udziału w regionalnym referendum ma ponad 46 tys. wyborów, z których ponad połowa musi opowiedzieć się za usunięciem albańskich burmistrzów, by głosowanie umożliwiło ich zmianę. Wynik zostałby następnie wysłany prezydent Kosowa Vjosie Osmani, która w terminie od 30 do 45 dni ogłosiłaby wybory uzupełniające w czterech gminach północy kraju.


W przypadku, gdy referendum nie będzie ważne (czyli nie weźmie w nim udziału ponad połowa uprawionych), Albańczycy pozostaną u władzy, a nowa inicjatywa, mająca ich usunąć, będzie mogła być uruchomiona dopiero za rok.


Centralna Komisja Wyborcza musiała zorganizować alternatywne lokale wyborcze, gdyż placówki oświatowe, działające w systemie serbskim w czterech gminach na północy kraju, nie wydały pozwolenia na korzystanie z ich budynków.


Serbowie, których referendum dotyczy i którzy zbierali podpisy pod wnioskiem o usunięcie albańskich burmistrzów, zdecydowali o bojkocie głosowania ze względu na "dyskryminujące warunki" postawione przez Prisztinę. Odmowa udziału w głosowaniu poddaje w wątpliwość jego skuteczność, ponieważ niemożliwe stanie się zebranie ponad 50 proc. głosów.


To właśnie ten wymóg jest najszerzej krytykowany przez Serbów, którzy twierdzą, że liczba ujęta w spisie wyborców nie odpowiada rzeczywistości - faktyczna liczba serbskiej społeczności czterech gmin jest znacznie mniejsza. Ich protest poparł prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.


Albańscy burmistrzowie czterech gmin doszli do władzy po serbskim bojkocie wyborów uzupełniających z kwietnia 2023 roku, które zorganizowano po opuszczeniu przez Serbów instytucji Kosowa w roku poprzednim. Albańczycy zdobyli w nich głosy ok. 3 proc. mieszkańców. Do przeprowadzenia procesu ich zastąpienia przedstawicielami Serbów wzywała społeczność międzynarodowa.


Jakub Bawołek (PAP)


jbw/ zm/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 01:00 W. Brytania/ Niemiecka pisarka laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024 Powieść niemieckiej pisarki Jenny Erpenbeck 'Kairos' w tłumaczeniu Michaela Hofmanna otrzymała we wtorek wieczorem Międzynarodową Nagrodę Bookera w dziedzinie… » więcej 2024-05-22, godz. 00:10 Artyści żegnają w mediach społecznościowych Jana A.P. Kaczmarka Odszedł wielki kompozytor, ale też marzyciel, człowiek inspirujący, wspierający i serdeczny - tak w mediach społecznościowych wspominają Jana A.P. Kaczmarka… » więcej 2024-05-21, godz. 23:50 Meksyk/ Z powodu upału giną jukatańskie wyjce czarne W Meksyku jest w ostatnich dniach tak gorąco, że żyjące tam wyjce, małpy znane z wydawania głośnych odgłosów, spadają martwe z drzew - podała agencja… » więcej 2024-05-21, godz. 23:20 Liga włoska - Ranieri odchodzi z Cagliari Claudio Ranieri opuści po sezonie występującą we włoskiej ekstraklasie ekipę Cagliari za porozumieniem stron - ogłosił klub. Telewizja Sky Sports podała… » więcej 2024-05-21, godz. 23:00 Dolnośląskie/ Paweł Gancarz (PSL) marszałkiem województwa (opis 2) Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Wcześniej sejmik nie… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-05-21 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 MŚ w hokeju - Finlandia i Słowacja uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów (wyniki, tabele) Hokeiści Finlandii i Słowacji jako ostatnie drużyny uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów mistrzostw świata Elity rozgrywanych w Czechach. Grupę A wygrała… » więcej 2024-05-21, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-21 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2024-05-21, godz. 22:30 Grzegorz Tobiszowski zawieszony w prawach członka PiS; jest wniosek o wykluczenie go z partii Wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka… » więcej 2024-05-21, godz. 22:20 Kanada/ Eksperci o 35 zagrożeniach dla świata, największe to dezinformacja W ciągu trzech lat ludzie mogą stracić zdolność rozróżniania prawdy od fałszu - ostrzegli eksperci w specjalnym raporcie dla rządu Kanady. Wśród 35… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »