Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 11:00 Autor: PAP

Szef PKW: druga tura wyborów samorządowych przebiega spokojnie; zdarzają się incydenty (opis)

Druga tura wyborów samorządowych przebiega w spokojnej atmosferze, ale zdarzają się incydenty; doszło do 76 przestępstw i wykroczeń - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Kolejną konferencję PKW zaplanowano na godz. 13.30.

O godz. 7 w niedzielę rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów.


Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował na konferencji prasowej, że głosowanie odbywa się w 11 tys. 99 stałych obwodach głosowania i 789 odrębnych. Liczba mieszkańców w tych gminach i miastach wynosi blisko 15 mln, a liczba wyborców - przeszło 12 mln. W przeprowadzeniu wyborów uczestniczy ponad 100 tys. członków obwodowych komisji wyborczych i 7 tys. 166 członków okręgowych komisji wyborczych.


"Wybory przebiegają w nadzwyczaj spokojnej atmosferze. Trwa cisza wyborcza, ale oczywiście zdarzają się incydenty wyborcze" - zaznaczył Marciniak.


Przekazał, że doszło do 76 przestępstw i wykroczeń, w tym 55 wykroczeń.


Jako przykład naruszenia ciszy wyborczej podał m.in. woj. dolnośląskie, gdzie w sobotę jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, iż nieznany sprawca w nocy na plakatach wyborczych, na których znajdował się jego wizerunek, naklejał logo innej partii, z którą zgłaszający się nie utożsamia. Uszkodzonych zostało także kilka plakatów wyborczych.


"Z kolei w województwie mazowieckim, w dniu wczorajszym także kandydat na burmistrza jednej z gmin złożył zawiadomienie o przestępstwie dotyczącym udostępnienia na portalu społecznościowym postu, z którego wynika, że zawiadamiający prowadzi kampanię wyborczą w sposób nieuczciwy" - powiedział Marciniak.


Jako inny przykład incydentu wyborczego, Marciniak podał, że w sobotę w województwie warmińsko-mazurskim zniszczono i przywłaszczono, poprzez usunięcie z pasa zieleni, 71 tablic z plakatami na których umieszczony był wizerunek kandydata.


Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podkreśliła, że wszystkie lokale zostały otwarte o czasie - o godzinie 7.00, a obwody odrębne otwarto o godzinie 9.00.


Wyjaśniła, że w odrębnych obwodach głosowania mogą rozpocząć się w godzinach późniejszych, po wcześniejszym uzgodnieniu z Terytorialną Komisją Wyborczą.


"Otrzymaliśmy informację, że wszystko, bez żadnych incydentów, przebiegało w całym kraju" - powiedziała.


Marciniak poinformował ponadto, że na konferencji prasowej o godzinie 13.30 podana zostanie frekwencja wyborcza z godziny 12.00, a o godzinie 18.30 zostaną przekazane dane o frekwencji z godziny 17.00.


Głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Utworzono 11 tys. 888 obwodów głosowania.


Głosowanie ma się zakończyć o godz. 21, ale może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.(PAP)


Autorzy: Karolina Kropiwiec, Paulina Kurek, Łukasz Pawłowski


kkr/ pak/ pif/ itm/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 17:20 Słowenia/ Przedłużenie kontroli na granicach z Chorwacją i Węgrami o pół roku O pół roku Słowenia przedłuża kontrole na granicy z Chorwacją i Węgrami. Podobną decyzję podjęły Włochy odnośnie granicy ze Słowenią. Decyzja jest… » więcej 2024-05-22, godz. 17:20 Morawiecki: nie potrafię potwierdzić czy Poczta Polska poniosła straty (krotka9) Nie potrafię powiedzieć czy Poczta Polska w ogóle poniosła straty w związku z przygotowaniem do wyborów korespondencyjnych w 2020 r.; poczekajmy na wyrok… » więcej 2024-05-22, godz. 17:20 Francja/ Szef MSZ: nie ma odpowiednich warunków do uznania państwa palestyńskiego W ocenie Francji nie ma jeszcze warunków, w których decyzja o uznaniu państwa palestyńskiego miałaby realny wpływ na obecną sytuację - oświadczył w środę… » więcej 2024-05-22, godz. 17:20 Wiceszefowa MS: jestem gotowa walczyć o prawa i warunki pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej Jestem gotowa walczyć z dużą determinacją o prawa i warunki pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej - zapewniła w środę w Lublinie wiceminister sprawiedliwości… » więcej 2024-05-22, godz. 17:10 W. Brytania/ Poseł, któremu przez sepsę amputowano ręce i nogi, wrócił do Izby Gmin Do brytyjskiej Izby Gmin powrócił w środę - przywitany owacjami na stojąco - poseł Craig Mackinlay, któremu przed prawie sześcioma miesiącami z powodu… » więcej 2024-05-22, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 22 maja, 17.05 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Magda Linette po trzysetowym boju wygrała 6:7 (5-7), 6:3, 6:3 z rozstawioną z numerem szóstym Rosjanką Jekateriną… » więcej 2024-05-22, godz. 17:10 Szef komisji: wniosek o postawienie prezesa NBP przed TS spełnia wymagania formalne (opis) Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego spełnia wymagania formalne; opinia Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej w tej… » więcej 2024-05-22, godz. 17:10 CIS: Senat wprowadził poprawki do ustawy o bonie energetycznym (komunikat) - Centrum Informacyjne Senatu informuje: 22 maja br. Senat wprowadził poprawki do ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia… » więcej 2024-05-22, godz. 17:00 Litwa/ Minister obrony: zbudujemy fortyfikacje na granicy z Rosją i Białorusią Litwa na granicy z Rosją i Białorusią planuje wzniesienie stałych fortyfikacji mających na celu powstrzymanie ewentualnego przemieszczania się wrogich sił… » więcej 2024-05-22, godz. 17:00 Podkarpackie/ W piątek ponowny pogrzeb żołnierza podziemia Pogrzeb Eugeniusza Lisa ps. „Bystry” odbędzie się w piątek 24 maja. Szczątki żołnierza podziemia antykomunistycznego zostaną pochowane na cmentarzu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »