Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 10:30 Autor: PAP

Warszawa/ Prapremiera spektaklu "Przez ścianę" w reż. Leszka Zdunia - 24 kwietnia

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie 24 kwietnia odbędzie się prapremiera autorskiego spektaklu "Przez ścianę” w reż. Leszka Zdunia - poinformował PAP specjalista ds. promocji IPN Małgorzata Matysek.

Jak wyjaśniono, "Przez ścianę" to sztuka teatralna Leszka Zdunia, inspirowana losem Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego.


"Jesienią 1947 r. obydwoje zostali osadzeni w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Powodem były podejrzenia o udział w konspiracji i szpiegostwo. Ich cele dzieliła cienka ściana. Nawiązali ze sobą kontakt właśnie przez nią, wystukując alfabetem Morse'a różne wiadomości" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.


"Zaczęło się od prostych pytań – +kim jesteś, za co siedzisz?+. Kiedy okazało się, że Jerzemu grozi kara śmierci, Wiesława postanowiła za wszelką cenę podtrzymać go na duchu. Pomiędzy wezwaniami na przesłuchania i torturami (oprawcami byli m.in. Humer i Różański), opowiadała Jerzemu krzepiące historie i streszczała książki. Najwięcej czasu poświęciła +Tristanowi i Izoldzie+" - napisano o akcji przedstawienia.


Wyjaśniono, że "po kilku miesiącach, wciąż porozumiewając się alfabetem Morse'a, Jerzy oświadczył się Wiesi, a ona zgodziła się zostać jego żoną". "Zanim jednak mogli się spotkać, minęło niemal 6 lat. Po raz pierwszy +na żywo+ zobaczyli się podczas swojego ślubu w Zakładzie Karnym w Grudziądzu" - czytamy w informacji. "Kilka tygodni po ślubie Wiesława, na mocy amnestii, opuściła więzienie. Państwo Śmiechowscy przeżyli wspólnie 55 lat" - napisano.


Podkreślono, że "ludzkie dramaty, które rozgrywały się przy ul. Rakowieckiej, były też źródłem niezliczonej ilości pięknych gestów". "I o takiej właśnie postawie opowiada sztuka +Przez ścianę+ – historia heroicznej walki o drugiego człowieka. Walki podjętej w warunkach upodlenia" - wyjaśniono.


"To rzecz o miłości, która potrafi wszystko znieść. O miłości, która jest prawdziwie cierpliwa. To opowieść o pięknych ludziach, którzy nie pozwolili zdeptać swojej godności" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.


Reżyseria - Leszek Zduń. Muzyka - Rafał Odrobina. Scenografię zaprojektowała Aleksandra Reda. Występują Magdalena Krylik (Mała) i Ksawery Szlenkier (Ju).


Bezpłatne wejściówki można rezerwować pod adresem: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl.


Prapremiera - 24 kwietnia o godz. 19 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL(ul. Rakowiecka 37). Kolejne przedstawienia - 25 kwietnia.


Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ aszw/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 06:40 Sztuczna inteligencja pomogła przy stworzeniu filmu „Furiosa: Saga Mad Max” Podczas gdy cały świat rozprawia o zagrożeniach, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja, twórcy filmu „Furiosa: Saga Mad Max” wykorzystali AI w pracy… » więcej 2024-05-29, godz. 06:30 Haiti/ Rada tymczasowa wyznaczyła premiera terroryzowanego przez gangi kraju Prezydencka rada przejściowa Haiti wyznaczyła we wtorek tymczasowego premiera, który ma pokierować pogrążonym w chaosie i terroryzowanym przez zbrojne bandy… » więcej 2024-05-29, godz. 06:30 Channing Tatum i Brad Pitt wyprodukują sportowy serial dokumentalny Należące do Channinga Tatuma i Brada Pitta wytwórnie Free Association oraz Plan B Entertainment wyprodukują serial dokumentalny poświęcony wyścigowi motocyklowemu… » więcej 2024-05-29, godz. 06:30 SI może pomagać osobom samotnym Sztuczna inteligencja może dotrzymywać towarzystwa coraz szerszej grupie samotnych osób - przekonuje ekspert z University of Sheffield. W ten sposób może… » więcej 2024-05-29, godz. 06:20 ZUS rozpoczął wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy Ponad pół miliarda złotych przelał w środę ZUS na konta rodziców i opiekunów w ramach świadczenia 800 plus - wynika z danych udostępnionych PAP przez… » więcej 2024-05-29, godz. 06:20 Warszawa/ W środę otwarte zostaną miejskie baseny pod gołym niebem W środę, 29 maja, otwarte zostaną letnie baseny w dwóch warszawskich ośrodkach Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa: Inflancka i Park Wodny Moczydło… » więcej 2024-05-29, godz. 06:10 ME 2024 - Probierz wieczorem ogłosi szeroką kadrę Wieczorem, prawdopodobnie ok. godz. 19, selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz ogłosi szeroką kadrę na mistrzostwa Europy. Prawdopodobnie znajdzie… » więcej 2024-05-29, godz. 06:10 Glen Powell mógł zagrać Hana Solo, ale nie poszło mu przesłuchanie do tej roli Przebierający w propozycjach gwiazdor „Top Gun: Maverick” Glen Powell może teraz ze spokojną głową wspominać przeszłość i role, których nie dostał… » więcej 2024-05-29, godz. 06:00 Powstał model zanieczyszczenia oceanów plastikiem Ograniczenie zanieczyszczania plastikiem środowiska o 5 proc. rocznie ustabilizowałoby jego ilość na powierzchni oceanów. Jednak potrzeba bardziej radykalnych… » więcej 2024-05-29, godz. 06:00 Eksperci: czeka nas epidemia raka wątroby; możemy temu zapobiec Czeka nas epidemia zachorowań na marskość wątroby i raka wątrobowokomórkowego; ma to związek z zakażeniami wirusem zapalenia wątroby typu C - alarmują… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »