Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 10:20 Autor: PAP

Białystok/ Tegoroczna edycja festiwalu muzyki cerkiewnej - ku pamięci prof. Romualda Twardowskiego

Pamięci zmarłego w styczniu prof. Romualda Twardowskiego - kompozytora związanego przez wiele lat z tą imprezą, poświęcona będzie tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024". Odbędzie się ona na przełomie maja i czerwca w Białymstoku.

Festiwal uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną; w tym roku będzie miał swoją 43. edycję. Od ponad 20 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miał w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jej nazwie.


Przez ponad 40 lat z festiwalem związany był prof. Romuald Twardowski, zmarły w styczniu w wieku 94 lat kompozytor (tworzący również muzykę cerkiewną), wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Romuald Twardowski był głównym konsultantem artystycznym i przewodniczącym festiwalowego jury, a przez ostatnich 20 lat - również prezesem zarządu, organizującej festiwal, Fundacji "Muzyka Cerkiewna" w Hajnówce.


Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2024" (MFMC) będzie poświęcona pamięci prof. Twardowskiego - poinformowali organizatorzy. Odbędzie się ona w dniach 29 maja - 2 czerwca.


Kierująca biurem organizacyjnym festiwalu Irena Parfieniuk powiedziała PAP, że będzie to realizacja idei - przesłania Romualda Twardowskiego - "powszechnego pragnienia pokoju". "W muzyce cerkiewnej najlepszym odzwierciedleniem tego jest +Ektenia (litania) pokoju+" - dodała.


Podkreśliła, że ta modlitwa, ale też inne utwory z muzyką Romualda Twardowskiego oraz innych twórców m.in. polskich, białoruskich, ukraińskich, rosyjskich, mołdawskich, angielskich, portugalskich czy ormiańskich, w tym kilka polskich premierowych wykonań, zabrzmią w czasie koncertów profesjonalnych chórów.


Wystąpią laureaci wcześniejszych edycji festiwalu z Polski, Armenii, Białorusi, Litwy, Mołdawii, Węgier i Ukrainy. Pamięci prof. Twardowskiego poświęcony będzie też Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej - impreza towarzysząca festiwalowi. W wydawnictwie festiwalowym znajdą się publikacje poświęconego zmarłemu kompozytorowi.


MFMC to obecnie nie jedyny festiwal muzyki cerkiewnej w Podlaskiem - regionie, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. W połowie maja w Hajnówce odbędą się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, w których - jak podają organizatorzy - w tym roku weźmie udział ponad 20 chórów z Polski, Litwy, Serbii, Rumunii, Macedonii i Łotwy. Tegoroczna edycja wpisana jest w program obchodów setnej rocznicy nadania autokefalii Cerkwi w Polsce.


W koncercie inauguracyjnym wystąpi chór Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuzy "Universitas" w Jassach w Rumunii, w ubiegłym roku współzdobywca (z chórem z Serbii) pierwszego miejsca w kategorii chórów akademickich.(PAP)


autor: Robert Fiłończuk


rof/ amac/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 11:30 Olsztyn/ Fabryka Michelin przekonuje uczniów podstawówek, że warto iść do szkół branżowych Fabryka Michelin zorganizowała targi edukacyjne na uczniów ósmych klas szkół podstawowych z Olsztyna i okolic po to, by przekonywać nastolatków, że szkoły… » więcej 2024-05-24, godz. 11:30 Japonia/ Nie żyje znany z memów "pieseł" Kabosu O śmierci Kabosu - sunią rasy shiba inu, której wizerunek zainspirował popularne memy znane pod nazwą 'pieseł' - poinformowała w piątek jego właścic… » więcej 2024-05-24, godz. 11:30 Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę antywywozową, zawiera 238 pozycji Ministerstwo Zdrowia wydało nowe obwieszczenie w sprawie produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych… » więcej 2024-05-24, godz. 11:20 Liga włoska - wicemistrz AC Milan będzie miał nowego trenera Stefano Pioli odchodzi z AC Milan - ogłosił włoski klub, który został w tym sezonie piłkarskim wicemistrzem kraju. 58-letni szkoleniowiec pracował w nim… » więcej 2024-05-24, godz. 11:20 Gawkowski: od 1 czerwca, dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL można uniknąć wyłudzenia kredytu (opis) Od 1 czerwca, jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany nie będzie musiał spłacać zobowiązania… » więcej 2024-05-24, godz. 11:10 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – obrotowy Orlen Wisły: znamy swoją wartość W niedzielę w Kielcach Industria Kielce podejmie Wisłę Płock w rewanżowym meczu o mistrzostwo Polski piłkarzy ręcznych. 'Podchodzimy do tego spotkania z… » więcej 2024-05-24, godz. 11:10 Kaczyński: winę za to, że wybory korespondencyjne się nie odbyły ponosi PO (krótka2) Stuprocentową winę za to, że wybory korespondencyjne się nie odbyły ponosi Platforma Obywatelska i przedstawiciele partii, która dzisiaj rządzi - zeznał… » więcej 2024-05-24, godz. 11:00 B. Chrobak chce zdjęcia klauzuli "zastrzeżone" z uzasadnienia wniosku o jej odwołanie z komisji ds. pedofilii Członkini państwowej komisji ds. pedofilii Barbara Chrobak zwróciła się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o zdjęcie klauzuli 'zastrzeżone' z uzasadnienia… » więcej 2024-05-24, godz. 11:00 Izrael/ Armia odzyskała szczątki trzech zakładników uprowadzonych do Strefy Gazy Podczas nocnej operacji armii izraelskiej w obozie dla uchodźców Dżabalija, położonym na północy Strefy Gazy, odzyskano ciała trzech zakładników - poinformowało… » więcej 2024-05-24, godz. 10:50 Rzecznik Praw Pacjenta: szpital nie może odsyłać pacjenta do POZ, aby wykonać dodatkowe badanie Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do szpitali z przypomnieniem, że odsyłanie pacjentów do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu wykonania badań, wystawienia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »