Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 09:40 Autor: PAP

Podkarpackie/ Dzięki inwentaryzacji w XIX-wiecznym kościele w Zarzeczu odkryto ołtarze z końca XVI w.

Dzięki inwentaryzacji przeprowadzonej w XIX-wiecznym kościele w Zarzeczu odkryto, że jego ołtarze boczne są znacznie starsze, bo z końca XVI stulecia, zaś znajdujący się w jednym z nich obraz Matki Bożej Śnieżnej datowany jest na XVII wiek.

Takie informacje przekazali PAP muzealnicy z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich i z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, które jest filią jarosławskiej placówki. W muzeum w Zarzeczu oraz tamtejszym kościele pw. Świętego Michała Archanioła właśnie zakończyły się badania naukowe przeprowadzone przez pracowników i studentów Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Jak poinformował PAP dyr. muzeum w Jarosławiu Konrad Sawiński, przeprowadzili oni, pod kierunkiem prof. Rafała Quiriniego-Popławskiego, który jest także zastępcą dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie ds. działalności programowej oraz członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, inwentaryzacje 70 wybranych eksponatów pochodzących z oryginalnego wyposażenia pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu oraz 50 obiektów z wyposażenia kościoła i plebanii, w tym m.in. witraży, mozaiki, odrzwi, monstrancji czy wiekowych ksiąg liturgicznych.


„To właśnie na terenie XIX-wiecznej świątyni dokonano pierwszych, bardzo ciekawych ustaleń, dzięki którym wiedza o tych mało znanych zabytkach Zarzecza zostanie rozpowszechniona” – ocenił dyr. Sawiński.


Historyczka sztuki z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu Katarzyna Szarek zwróciła uwagę, że wystrój architektoniczny kościoła jest „raczej eklektyczny”, z elementami neoromańskimi i neogotyckimi.


Jak dodała, budowę obecnego kościoła w Zarzeczu rozpoczęła jeszcze w 1840 roku hrabina Magdalena z Dzieduszyckich Morska, ówczesna właścicielka dóbr zarzeckich, twórczyni zarzeckiego pałacu z rotundą w narożu.


„Podobnie jak pałac, również kościół powstawał według planów słynnego Christiana Piotra Aignera. Jednak śmierć fundatorki przerwała prace. Podjął je dopiero w latach 70. XIX wieku hrabia Włodzimierz Dzieduszycki. Prace jednak toczyły się już według nowych projektów lwowskiego architekta Juliana Zachariewicza” – opowiadała Szarek.


Dodała, że ciekawostką jest to, że Włodzimierz Dzieduszycki sprowadził do kościoła również elementy starsze, niż XIX-wieczne, w tym boczne ołtarze.


„Jeden z nich datowany jest na końcówkę XVI wieku. Do Zarzecza trafił z katedry ormiańskiej we Lwowie, której wnętrza były wówczas odnawiane” – poinformowała historyczka sztuki.


Dodała, że autorem ołtarza jest Jan Biały, uczeń Jana Michałowicza z Urzędowa (ok. 1525 – ok. 1583), renesansowego architekta i rzeźbiarza, „który rozpowszechniał w Polsce wzorce zapożyczone od artystów włoskich z warsztatu Berecciego, którzy pracowali przy kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu” – wyjawiła Szarek.


Kolejnym odkryciem okazało się, że znajdujący się w tym wykonanym z szarego marmuru i alabastru ołtarzu obraz Matki Bożej Śnieżnej pochodzi z XVII wieku.


„Ciekawy jest również drugi z bocznych ołtarzy. Późnorenesansowy ołtarz św. Józefa trafił do Zarzecza również ze Lwowa, ale z katedry łacińskiej” – dodała Szarek.


Dyr. Sawiński zauważył, że przeprowadzone inwentaryzacje i w muzeum, i w kościele objęły zarówno to, co jest znane światu nauki, jak i także takie elementy, które do tej pory nie zostały opisane.


„Jest też trzecia kategoria, którą nazywam +odkrywaniem na nowo+, tak jak na przykład ołtarze boczne w zarzeckim kościele. Owszem, zostały opisane one kilkadziesiąt lat temu, ale dziś wymagają ponownego przypomnienia ich niezwykłej wartości, a także weryfikacji wiedzy o nich” – zaznaczył dyr. jarosławskiego muzeum.


I dodał, że wiedza o tych obiektach jest słabo rozpowszechniona w regionie. „Cieszymy się, że dzięki przeprowadzonym pracom możemy uzupełniać kolejne +białe plamy+” - zaznaczył.


Przypomniał, że XVI i XVII wiek to pasjonujący okres również dla historii Jarosławia, w którym miasto przeżywało czas swojego największego rozkwitu.


„Dlatego bardzo cieszymy się ze współpracy z Instytutem Historii Sztuki UJ i liczymy na dalsze podobne ekspedycje naukowe” – zaznaczył dyrektor Sawiński. (PAP)


Autorka: Agnieszka Pipała


api/ itm/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 08:00 Liga NBA - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Zachodniej koszykarskiej ligi NBA: Dallas Mavericks - Minnestota Timbervolves 100:105 (stan rywalizacji do czterech… » więcej 2024-05-29, godz. 08:00 Gdańsk/ Procesy lekarzy oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki ruszą od nowa Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował, że proces gdańskich lekarzy psychiatrów oskarżonych o nieumyślne spowodowane śmierci pacjentki z depresją… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Wybory do PE/ Ekspertka: UE już jest spóźniona w walce z przedwyborczą dezinformacją Unia Europejska już jest spóźniona, jeśli chodzi o walkę z dezinformacją przez czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego - oceniła w rozmowie z PAP… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Liga NHL - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Wschodniej hokejowej ligi NHL: Florida Panthers - New York Rangers 3:2 (po dogr.)(stan rywalizacji do czterech zwycięstw:… » więcej 2024-05-29, godz. 07:30 ESA: satelita EarthCARE poleciał na orbitę Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Nowy instrument będzie badał wpływ chmur i aerozoli… » więcej 2024-05-29, godz. 07:20 Sondaż dla TOK FM: Najwięcej przeciwników obecności Polski w UE wśród najmłodszych Polaków Najwięcej przeciwników obecności Polski w Unii Europejskiej jest wśród najmłodszych Polaków - wynika z sondażu przygotowanego przez Opinia24 na zlecenie… » więcej 2024-05-29, godz. 07:20 Kulturalne różności na długi weekend Noc Kultury w Lublinie, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwale Teatralne - KONTRAPUNKT w Szczecinie i Kontakt w Toruniu, koncert Bartka Wąsika 'Pianokrąg', początek… » więcej 2024-05-29, godz. 07:10 Berek: nie będziemy pozwalać na legislacyjne "bajpasy" Nie będziemy pozwalać na legislacyjne 'bajpasy' - zapowiedział w rozmowie z PAP szef KSRM Maciej Berek, odnosząc się do praktyki zgłaszania projektów rządowych… » więcej 2024-05-29, godz. 07:10 O mandat w PE ubiega się 154 obecnych parlamentarzystów: 146 posłów i 8 senatorów W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego o mandat europosła ubiega się 154 obecnych parlamentarzystów: 146 posłów i 8 senatorów. Miejsce posłów… » więcej 2024-05-29, godz. 07:10 RPA/ Rozpoczęły się wybory parlamentarne, siódme od upadku apartheidu W środę o godz. 7 mieszkańcy Republiki Południowej Afryki rozpoczęli oddawanie głosów w siódmych demokratycznych wyborach powszechnych w tym kraju. Lokale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »