Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 09:20 Autor: PAP

Białoruś/ Łukaszenka znowu sadzi drzewka i rąbie drwa – po co jest białoruskim władzom czyn społeczny

Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka w sobotę sadził jabłonie i rąbał drwa – na całej Białorusi odbywał się subotnik, czyli czyn społeczny. „Ta sowiecka tradycja jest potrzebna, by testować posłuszeństwo urzędników i społeczeństwa” – uważa politolog Waler Karbalewicz.

Czyn społeczny to radziecki zwyczaj, gdy całe społeczeństwo jest w dniu wolnym zaganiane do prac „na rzecz społeczeństwa”. Na Białorusi przetrwał on do dziś, głównie dlatego że lubi go Łukaszenka. Według władz w „subotniku” wzięło udział 2,4 mln ludzi, a o „wypełnieniu obowiązku” raportowały różne instytucje, urzędnicy różnych szczebli i deputowani.


Łukaszenka, jak co roku czynu społecznego dokonywał przed kamerami. Wraz z synem Kolą i całym sztabem pomocników sadził jabłonki w swoich rodzinnych stronach w obwodzie mohylewskim, a potem demonstrował, jak prawidłowo rąbać drewno.


Według politologa Walera Karbalewicza „subotnik” to sowiecka tradycja, inercja, nostalgia po ZSRR i rytuał, ale także „test pionu władzy i mobilizacji społeczeństwa”. „To w pewnym sensie tekst posłuszeństwa społeczeństwa (…) Jeśli ludzi można zmusić do bezpłatnej pracy w wolny dzień, to znaczy, że władza ma nad nim kontrolę” – ocenił Karbalewicz w artykule na łamach portalu Radia Swaboda.


Czyn społeczny ma też aspekt propagandowy – tworzy „iluzję jedności społecznej, konsolidacji wokół władzy”.


Karbalewicz zwraca też uwagę, że o ile w minionych latach środki z „czynu społecznego” szły na budowę i remont szpitali, to tym razem mają one być przeznaczone na renowację pomników, związanych z II wojną światową oraz patriotyczne wychowanie młodzieży.


Białoruski politolog zwraca uwagę, że Białoruś trafia regularnie na międzynarodowe listy państw, które wykorzystują pracę przymusową. Przede wszystkim dzieje się tak z powodu wykorzystywania przez aparat państwowy pracy więźniów, ale także ze względu na organizację „subotników”, zapędzanie studentów do pracy przy zbiorach oraz konieczność odpracowywania studiów na państwowych uczelniach. (PAP)


rsp/ zm/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 08:30 Liga hiszpańska - Lewandowski piąty w głosowaniu na Piłkarza Sezonu, wygrał Bellingham Robert Lewandowski z Barcelony zajął piąte miejsce w ankiecie na najlepszego piłkarza sezonu hiszpańskiej ekstraklasy. Głosowanie kibiców, kapitanów drużyn… » więcej 2024-05-29, godz. 08:30 LN siatkarek - piąte zwycięstwo Polek (wyniki) Polskie siatkarki odniosły piąte zwycięstwo w Lidze Narodów - w amerykańskim Arlington pokonały serbskie mistrzynie świata sprzed dwóch lat 3:1. Biało-czerwone… » więcej 2024-05-29, godz. 08:20 Gdańsk/ 16-latek uciekał samochodem przed policją; zginął po uderzeniu autem w drzewo 16-latek uciekał nocą przed policją, zginął po uderzeniu samochodem w drzewo. Auto, którym uciekał nastoletni obywatel Ukrainy jechało przez główną… » więcej 2024-05-29, godz. 08:10 "Gazeta Wyborcza": Uciekający Obajtek; jak były prezes Orlenu pozoruje dostępność w Polsce Według źródeł Gazety Wyborczej Daniel Obajtek na noce nie zostaje w Polsce; nocuje na Słowacji lub Węgrzech. Obajtek wjeżdża w obstawie złożonej z b… » więcej 2024-05-29, godz. 08:10 Warszawa/ Premiera "You can fail! Porażka Show" - w sobotę Z przedstawienia ma płynąć przesłanie, że naszym zadaniem na tym świecie jest odkrycie swojego głosu, odnalezienie swojej ścieżki, bycie bohaterem swojej… » więcej 2024-05-29, godz. 08:10 Gruzja/ Organizacje pozarządowe: nie podporządkujemy się ustawie o tzw. agentach zagranicznych Gruzińskie organizacje pozarządowe (NGO) ogłosiły, że nie zamierzają podporządkowywać się nowej, budzącej kontrowersje ustawie o tzw. agentach zagranicznych… » więcej 2024-05-29, godz. 08:00 Liga NBA - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Zachodniej koszykarskiej ligi NBA: Dallas Mavericks - Minnestota Timbervolves 100:105 (stan rywalizacji do czterech… » więcej 2024-05-29, godz. 08:00 Gdańsk/ Procesy lekarzy oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki ruszą od nowa Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował, że proces gdańskich lekarzy psychiatrów oskarżonych o nieumyślne spowodowane śmierci pacjentki z depresją… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Wybory do PE/ Ekspertka: UE już jest spóźniona w walce z przedwyborczą dezinformacją Unia Europejska już jest spóźniona, jeśli chodzi o walkę z dezinformacją przez czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego - oceniła w rozmowie z PAP… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Liga NHL - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Wschodniej hokejowej ligi NHL: Florida Panthers - New York Rangers 3:2 (po dogr.)(stan rywalizacji do czterech zwycięstw:… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »