Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-21, 09:10 Autor: PAP

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym w środę wieczór poświęcony twórczości Tadeusza Różewicza

Przedstawienie „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia” w reżyserii Marka Fiedora oraz zapis telewizyjnych spektaklu „Duszyczka” Jerzego Grzegorzewskiego będzie można zobaczyć w środę we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w trackie wieczoru poświęconego Tadeuszowi Różewiczowi. 24 kwietnia przypada 10. rocznica śmierci poety i dramatopisarza.

Premiera spektaklu „Wyszedł z domu. Tak zwana komedia” w reżyserii Marka Fiedora odbyła się w styczniu 2022 r. we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Dramat Różewicza z 1964 r. przedstawia historię Henryka, męża i ojca, głowy rodziny, który pewnego dnia „wychodzi z domu” i traci pamięć. Spektakl ten zostanie pokazany na Scenie na Stychu.


Z kolei na Dużej Scenie, w środę, 24 kwietnia, widzowie obejrzą zapis telewizyjnych spektaklu „Duszyczka” Jerzego Grzegorzewskiego (premiera w 2004 r.). Spektakl powstał na podstawie poematów Tadeusza Różewicza pt. „Duszyczka” i „Et in Arcadia ego”. „Bohater poematu +Duszyczka+, który sam autor polecił czytać +jednym tchem+, zaczyna sumować życie, prowadzi przez labirynty pamięci, rozlicza się ze swoim sumieniem, rozprawia z męskością. +Duszyczka+ to opowieść o ludzkiej duszy – słabej, śmiesznej, ale i pięknej” – napisał Michał Hernes z Wrocławskiego Teatru Współczesnego. W roli głównej w przedstawieniu Grzegorzewskiego wystąpił Jan Englert.


Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia 2014 r. we Wrocławiu. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą spoczął na cmentarzu ewangelickim w Karpaczu, położonym tuż przy drewnianym kościele pochodzącym z przełomu XII i XIII w.


Poeta debiutował w 1947 r. tomem "Niepokój". Był jednym z pierwszych poetów, którzy zareagowali na okrucieństwa wojny nie tylko treścią poezji, ale zmianą jej formy, odrzuceniem romantycznego sztafażu, surowym obrazowaniem. W latach 50. ukazały się kolejne tomy wierszy Różewicza: "Pięć poematów" (1950), "Czas który idzie" (1951), "Wiersze i obrazy" (1952), "Równina" (1954).


Różewicz wprowadził do polskiego dramatu nowy typ bohatera, często bez wyraźnie określonej tożsamości, biernego, nieuporządkowanego wewnętrznie, o którym mówiono, że jest każdym, a zarazem nikim konkretnym. Swój typ teatru Różewicz nazywał teatrem realistyczno-poetyckim. Poza napisaną w 1959 r. "Kartoteką" najsłynniejsze sztuki Różewicza to "Białe małżeństwo", "Stara kobieta wysiaduje", "Odejście głodomora", "Pułapka", "Do piachu".


Od 1968 r. Różewicz mieszkał we Wrocławiu, publikował głównie na łamach "Twórczości", "Odry" i "Dialogu". W latach 90. ogłosił dramat "Kartoteka rozrzucona", dwa nowe zbiory wierszy "Płaskorzeźba" i "Recycling. Zawsze fragment", "Historię pięciu wierszy", "Nożyk profesora", "Matka odchodzi", "Szara strefa" i "Wyjście".(PAP)


autor: Piotr Doczekalski


pdo/ amac/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 07:40 Wybory do PE/ Ekspertka: UE już jest spóźniona w walce z przedwyborczą dezinformacją Unia Europejska już jest spóźniona, jeśli chodzi o walkę z dezinformacją przez czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego - oceniła w rozmowie z PAP… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Liga NHL - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Wschodniej hokejowej ligi NHL: Florida Panthers - New York Rangers 3:2 (po dogr.)(stan rywalizacji do czterech zwycięstw:… » więcej 2024-05-29, godz. 07:30 ESA: satelita EarthCARE poleciał na orbitę Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Nowy instrument będzie badał wpływ chmur i aerozoli… » więcej 2024-05-29, godz. 07:20 Sondaż dla TOK FM: Najwięcej przeciwników obecności Polski w UE wśród najmłodszych Polaków Najwięcej przeciwników obecności Polski w Unii Europejskiej jest wśród najmłodszych Polaków - wynika z sondażu przygotowanego przez Opinia24 na zlecenie… » więcej 2024-05-29, godz. 07:20 Kulturalne różności na długi weekend Noc Kultury w Lublinie, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwale Teatralne - KONTRAPUNKT w Szczecinie i Kontakt w Toruniu, koncert Bartka Wąsika 'Pianokrąg', początek… » więcej 2024-05-29, godz. 07:10 Berek: nie będziemy pozwalać na legislacyjne "bajpasy" Nie będziemy pozwalać na legislacyjne 'bajpasy' - zapowiedział w rozmowie z PAP szef KSRM Maciej Berek, odnosząc się do praktyki zgłaszania projektów rządowych… » więcej 2024-05-29, godz. 07:10 O mandat w PE ubiega się 154 obecnych parlamentarzystów: 146 posłów i 8 senatorów W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego o mandat europosła ubiega się 154 obecnych parlamentarzystów: 146 posłów i 8 senatorów. Miejsce posłów… » więcej 2024-05-29, godz. 07:10 RPA/ Rozpoczęły się wybory parlamentarne, siódme od upadku apartheidu W środę o godz. 7 mieszkańcy Republiki Południowej Afryki rozpoczęli oddawanie głosów w siódmych demokratycznych wyborach powszechnych w tym kraju. Lokale… » więcej 2024-05-29, godz. 07:00 Sondaż dla "Rzeczpospolitej": W wyborach do Sejmu wygrałaby KO 61,3 proc. ankietowanych wybrałoby się na wybory do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z opublikowanego w środę sondażu IBRiS dla… » więcej 2024-05-29, godz. 07:00 "Rz": Niemal milion złotych na prezenty w związku z polską prezydencją Trwa konkurs na upominki, które będą wręczane podczas polskiej prezydencji w UE - informuje w środę 'Rzeczpospolita', podając, że przeznaczono na ten cel… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »