Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-20, 12:50 Autor: PAP

Kraków/ "Wielki Gatsby" Fitzgeralda od soboty na scenie Teatru Słowackiego

Blisko 100 lat po publikacji książki "Wielki Gatsby" Francisa Scotta Fitzgeralda opowieść o wielkim marzeniu, miłości, rozczarowaniu i pustce zostanie przedstawiona w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Premiera „Wielkiego Gatsby’ego” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego w sobotę na Scenie MOS.

Akcja adaptacji umiejscowiona jest w rezydencji Jaya Gatsby’ego w Dolinie Popiołów. W letni dzień 1924 roku na podjazd domu zjeżdżają ekskluzywne limuzyny, służba wita gości szampanem, do gry stroi się jazzowa orkiestra. "To wspaniała historia o miłości i marzeniach w bardzo różnych tego przejawach. Lata 20. w Stanach Zjednoczonych są też niezwykle uwodzące, ciekawe dla teatru od strony plastycznej. Natomiast nowością, która upewniła mnie w przekonaniu, że jest to tytuł ważny również dzisiaj, jest - niepodejmowana najczęściej w adaptacjach książki – kwestia sytuacji powojennej" - powiedział o adaptacji powieści w rozmowie z PAP reżyser Jakub Roszkowski.


Zwrócił on uwagę, że dwóch głównych bohaterów jest weteranami I wojny światowej i to doświadczenie wojenne przez cały czas w nich tkwi. "Wydaje się, że z wojny, na którą wyjeżdżali młodziutcy, niewinni, wracają już inni, odmienieni. Może niewiele starsi, ale jeśli chodzi o doświadczenie i przeżycia, to na pewno dużo bardziej pokiereszowani. To zderzenie pięknego, bogatego, luksusowego świata z jednej strony z biedą niższych warstw społeczeństwa, a także doświadczeniem wojennym, wydało mi się bardzo inspirujące" – przyznał Roszkowski.


Twórca podejmuje historię Gatsby’ego blisko 100 lat od publikacji tej uznawanej dziś za kanoniczną i jedną z najważniejszych książek XX wieku, której akcja toczy się na początku lat 20. ubiegłego wieku. "Napięcie w świecie wtedy rosło i dążyło do wybuchu, ale ludzie za wszelką cenę usiłowali tego nie widzieć, nurzając się w zabawach, szampanie i radosnym tańcu. Mam wrażenie, że dzisiaj my trochę też próbujemy tego nie widzieć" – ocenił reżyser, zwracając uwagę, że opisana przez Fitzgeralna rezydencja Gatsby’ego jest enklawą wolności i limitowanego dla najbogatszych szczęścia, "gdzie można udawać, że problemy współczesnego świata nie istnieją, gdzie można tylko się bawić".


"Wydaje mi się, że po 100 latach wraca do nas ta usilna potrzeba niewidzenia tego, co się dzieje; co dzieje się tuż za naszą wschodnią granicą, na Bliskim Wschodzie, w Chinach. Podążamy za swoimi marzeniami, trochę nie zważając na to, że wszystko może się nagle zawalić jak ten świat wykreowany sztucznie przez Gatsby’ego" – dodał.


Oddając w spektaklu społeczne podziały, twórcy zdecydowali się na wykorzystanie tintamaresek, czyli niespełna metrowych lalek, którym twarzy użyczają prawdziwi aktorzy. Ci dostali podwójne zadanie – grają zarówno ludzi uprzywilejowanych i bogatych, jak i tych bohaterów, którzy są biedni i zależni od innych, a w spektaklu reprezentowani przez lalki. Autorzy adaptacji podążają za fabułą książki, jednak wszystkie podejmowane wątki umieszczają w domu Gatsby’ego.


"Do rezydencji Gatsby’ego najmniej pasuje sam Gatsby. Nie do końca zgadzam się z tym, jak najczęściej obsadzana i przedstawiana jest ta postać, choćby w kanonicznych hollywoodzkich filmach. Gatsby jest raczej naszym Dyzmą, Wokulskim, chłopem, który uciekł ze wsi przed przemocowym ojcem i brakiem perspektyw, imał się różnych prac, nie mając nic do stracenia, ruszył na wojnę, a po niej zbił swój majątek na gangsterce. On jest z innego świata, ale walczy o spełnienie marzenia o swojej wielkości" – podkreślił Jakub Roszkowski.


Na scenie wystąpią: Dominika Feiglewicz, Karolina Kazoń, Magdalena Osińska, Zuzanna Skolias-Pakuła (gościnnie), Wanda Skorny, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Maciej Jackowski, Karol Kubasiewicz, Grzegorz Łukawski oraz Dominik Stroka.


Reżyseria, tłumaczenie, adaptacja: Jakub Roszkowski, scenografia, kostiumy, światło, wideo: Mirek Kaczmarek, muzyka: Antonis Skolias, przygotowanie wokalne: Zuzanna Skolias-Pakuła, choreografia: Urszula Parol, konsultacje lalkarskie: Agata Kucińska.


Premiera "Wielkiego Gatsby’ego" w sobotę na Scenie MOS Teatru im. Juliusza Słowackiego przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie.(PAP)


autorka: Julia Kalęba


juka/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 12:50 Dolnośląskie/ Piotr Fitowski (TD) chce stworzenia funduszu unijnego na ochronę zabytków Kandydat w wyborach do PE Piotr Fitowski (Trzecia Droga) zadeklarował, że chce dążyć do powstania funduszu unijnego na wsparcie dziedzictwa kulturowego. Jego… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Archeolodzy: Poganie znad Bałtyku kupowali konie w Skandynawii, by składać je w ofierze Bałtyjskie plemiona pogańskie składały ofiary z koni sprowadzanych od schrystianizowanych mieszkańców Skandynawii - wynika z międzynarodowych badań, w… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Ukraina/ Szef parlamentu: rozpoczynamy rozmowy z Polską ws. porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa (krótka) Ukraina i Polska rozpoczynają rozmowy dotyczące dwustronnego porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa - ogłosił w piątek przewodniczący Rady Najwyższej… » więcej 2024-05-24, godz. 12:40 Mary Kay przyznaje stypendia naukowe pięciorgu przyszłym młodym naukowcom podczas Międzynarodowych Targów Nauki i… DALLAS--(BUSINESS WIRE)-- Mary Kay Inc., firma nieustannie wspierająca edukację w dziedzinach STEM oraz młodzież podążającą za marzeniami, przyznała… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Sportowa rewolucja - dla każdego, bezpłatnie i lokalnie. Program Aktywna Szkoła wchodzi w kolejną fazę realizacji… 46% szkół i 93,8% orlików oraz innych obiektów sportowych, zakładanych w założeniach projektu, zgłosiło się do udziału w programie Aktywna Szkoła realizowanym… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Biejat: Lewica w europarlamencie chce zabiegać o bezpieczne i godne życie seniorów W europarlamencie Lewica chce zabiegać o bezpieczne i godne życie seniorów: dostęp do leków, a także kultury czy podróży - mówiła w piątek w Białymstoku… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Orlen rekrutuje studentów i absolwentów uczelni na letnie, płatne praktyki Orlen rozpoczął rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk dla studentów i absolwentów uczelni wyższych. Przygotowano 25 miejsc. Jak podał w piątek… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Wiceminister Niemczycki: UE musi ograniczyć biurokrację i odciążyć europejskie firmy Wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki uważa, że UE musi ograniczyć biurokrację, uprościć przepisy dotyczące gospodarki i odciążyć europejskie… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Piłkarski weekend w Europie - finały Pucharów Anglii, Niemiec i Francji (zapowiedź) Na zakończenie krajowych rozgrywek piłkarskich w Europie w najbliższy weekend w Anglii, Niemczech i Francji odbędą się finały Pucharów, natomiast w Hiszpanii… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 RCB wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach; obecnie silne burze trwają na południu kraju… Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami oraz intensywnymi opadami deszczu i gradu. Mieszkańcom woj. śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »