Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-20, 12:40 Autor: PAP

W. Brytania/ Rząd odrzuca propozycję UE w sprawie swobody przepływu dla młodzieży

Wielka Brytania odrzuciła propozycję Unii Europejskiej, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE.

W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że zamierza zaproponować Wielkiej Brytanii porozumienie, które pozwalałoby osobom w wieku 18-30 lat przebywać, podejmować studia i pracę na terenie drugiej strony przez okres do czterech lat, bez wiz. Oznaczałoby to także, że studenci z UE płaciliby czesne w takiej samej wysokości jak brytyjscy, czyli znacznie niższe niż obecnie.


Po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie obywatele państw UE traktowani są tak samo jak państw trzecich, co oznacza, że aby przyjechać na dłużej niż pół roku, muszą ubiegać się o wizę, podobnie jak w przypadku chęci podjęcia studiów czy pracy.


Wielka Brytania ma umowy z 13 krajami spoza UE, m.in. z Australią i Nową Zelandią, które pozwalają młodym ludziom na przyjazd na okres do dwóch lat, i mówi, że jest otwarta na rozszerzenie tego na poszczególne kraje członkowskie UE, ale nie na UE jako całość.


Wprawdzie KE zastrzegła, że miałoby to być ograniczone porozumienie, a nie próba powrotu do swobody przepływu osób, jaka była przed wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE, ale brytyjski rząd szybko odrzucił ten pomysł.


"Nie wprowadzamy ogólnounijnego programu mobilności młodzieży - swobodny przepływ w UE został zakończony i nie ma planów jego przywrócenia" - powiedział w piątek wieczorem rzecznik rządu. Dodał, że rząd woli umowy z poszczególnymi krajami niż porozumienie, które miałoby zastosowanie we wszystkich 27 państwach członkowskich.


Również opozycyjna Partia Pracy zapewniła, że jeśli wygra tegoroczne wybory do Izby Gmin - co jest bardzo prawdopodobne - "nie ma planów dotyczących programu mobilności młodzieży". "Rząd Partii Pracy będzie dążył do poprawy stosunków roboczych Wielkiej Brytanii z UE, nie przekraczając naszych czerwonych linii - bez powrotu do jednolitego rynku, unii celnej lub swobodnego przepływu osób" - oświadczył rzecznik laburzystów.


Propozycja KE nie oznaczałaby nawet w przypadku młodych ludzi powrotu do systemu, który obowiązywał przed brexitem, bo swoboda przepływu byłaby ograniczona czasowo, a uczestnicy z Wielkiej Brytanii mogliby pozostać tylko w tym kraju UE, który ich przyjął. Byłoby to jednak znaczące ułatwienie przy ich przemieszczaniu się, zwłaszcza, że Komisja zasugerowała brak limitów liczbowych.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ zm/


Kraj i świat

2024-05-27, godz. 07:50 Raport: brakuje ośrodka, który zarządzałby transformacją energetyczną w Polsce Brakuje ośrodka zarządzającego transformacją energetycznej w Polsce, więc odbywa się ona 'w chaosie' - ocenili autorzy raportu Forum Energii pt. 'Transformacja… » więcej 2024-05-27, godz. 07:50 Tajwan/ Media: znalazło propagandowe broszury ChRL zrzucone z drona w trakcie ćwiczeń wojskowych Znalezione przez tajwańskie wojsko broszury zawierające hasła propagandowe najprawdopodobniej zostały zrzucone przez chińskie wojsko za pomocą drona podczas… » więcej 2024-05-27, godz. 07:40 Badaczka: może to owady uratują nas przed zwałami plastiku Niektóre gatunki owadów są w stanie zjadać plastik. Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu trwają badania, których wyniki mają poszerzyć wiedzę na… » więcej 2024-05-27, godz. 07:40 USA/ Władze: 18 osób zginęło w weekend w burzach i tornadach Co najmniej 18 osób zginęło w burzach i tornadach, przechodzących w sobotę i niedzielę przez amerykańskie stany Teksas, Kentucky, Oklahoma i Arkansas -… » więcej 2024-05-27, godz. 07:40 Ekstraklasa piłkarek ręcznych – Karkut: mistrzostwo się nie nudzi Piłkarki ręczne KGHM MKS Zagłębia Lubin w tym roku po raz czwarty z rzędu wywalczyły mistrzostwo Polski, ale trenerka Bożena Karkut nie ma dosyć. 'Zdobywanie… » więcej 2024-05-27, godz. 07:20 Fernanda Melchor: "To nie jest Miami" opowiada o końcu niewinności (wywiad) 'To nie jest Miami' opowiada o końcu niewinności. Kolejni bohaterowie zdają się dochodzilć do wniosku: cholera, mieszkam w Meksyku - mówi PAP meksykańska… » więcej 2024-05-27, godz. 07:20 Premiera filmu "Putin's Playground" odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym Ten film pełni rolę wykraczającą poza standard polskiego dokumentu - powiedział PAP Konrad Szołajski, reżyser filmu 'Putin's Playground”. 'Chcę, żeby… » więcej 2024-05-27, godz. 07:20 "DGP": Tantiemy za porno i patostreaming Nowa ustawa o prawie autorskim pozwoli youtuberom, którzy na wizji piją i znęcają się nad innymi, na pobieranie tantiem jak filmowcom - czytamy w poniedziałkowym… » więcej 2024-05-27, godz. 07:10 CBOS: 49 proc. badanych uważa, że Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro Zdaniem 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro - wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej. Według 13 proc. ankietowanych Polska… » więcej 2024-05-27, godz. 07:10 „DGP”: Podatek od streamerów Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »