Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-20, 12:20 Autor: PAP

Belgia/ Partie koalicyjne nie są zgodne w sprawie uznania państwa palestyńskiego

Sześć z siedmiu partii koalicji rządzącej w Belgii opowiada się za uznaniem państwa palestyńskiego, ale jedna - frankofońska partia liberalna Ruch Reformatorski - nie jest jeszcze do tego przekonana - podało kilka źródeł po wewnętrznym posiedzeniu rządu, na które powołuje się agencja Belga.

W porozumieniu koalicyjnym z roku 2020 belgijski rząd federalny zgodził się podjąć kroki w celu uznania państwa palestyńskiego. Temat stał się szerzej obecny w debacie publicznej po wybuchu walk między Hamasem i Izraelem.


W piątek na wewnętrznym posiedzeniu gabinetu minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib omawiała sytuację na Bliskim Wschodzie oraz głosowanie w sprawie statusu Palestyny w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dyskutowano także o uznaniu Palestyny przez Belgię.


Po spotkaniu kilka źródeł podało agencji Belga, że sześć z siedmiu partii rządzących – PS, Vooruit, Groen, Ecolo, Open VLD i CD&V – opowiada się za uznaniem państwa palestyńskiego. Francuskojęzyczna partia liberalna Ruch Reformatorski (MR) jednak wciąż się waha.


Na początku tygodnia lider MR Georges-Louis Bouchez powiedział, że nie jest zwolennikiem tej propozycji „w obecnej sytuacji”. „Hamas to terroryści, a Fatah nie jest już w stanie rządzić swoim terytorium” – powiedział cytowany przez belgijskie media.


Tymczasem wiceszef partii Ecolo przypomina, że umowa koalicyjna stanowi, iż Belgia popiera rozwiązanie dwupaństwowe. "Dzisiaj istnieje uznane państwo Izrael i państwo, które nie zostało jeszcze uznane, Palestyna" – stwierdził cytowany przez Belgę.


Szefowa belgijskiego MSZ Hadja Lahbib, która jest członkiem MR, uważa, że porozumienie koalicyjne przewiduje uznanie „we właściwym czasie ze znaczną liczbą krajów o podobnych poglądach”.


„Uznanie powinno zostać wykorzystane jako strategiczna dźwignia w globalnym procesie politycznym i musi zostać uruchomione we właściwym czasie i przy maksymalnej liczbie państw członkowskich, aby wywrzeć maksymalny wpływ na proces pokojowy i realizację rozwiązania dwupaństwowego” - oznajmiła cytowana przez belgijską agencję prasową.


Palestyna została uznana przez ponad 130 krajów świata.


W kwietniu nowy premier Irlandii Simon Harris po spotkaniu ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem Pedro Sanchezem powiedział, że moment, w którym Irlandia, Hiszpania i inne kraje Unii Europejskiej będą mogły uznać palestyńską państwowość, jest coraz bliższy.


Dodał, że Irlandia będzie współpracować z Hiszpanią i innymi krajami w kwestii uznania Palestyny, "kiedy nadejdzie właściwy czas".


Irlandia i Hiszpania są obecnie najbardziej propalestyńskimi państwami w UE, a sprawa uznania państwowości palestyńskiej była głównym tematem kwietniowej rozmowy obu polityków.


Irlandia i Hiszpania zwróciły się również do Komisji Europejskiej o sprawdzenie, czy Izrael przestrzega swoich zobowiązań w zakresie praw człowieka, wynikających z jego umowy stowarzyszeniowej z UE.


Spośród 27 państw członkowskich UE Palestynę uznaje dziewięć: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Malta, Cypr i Szwecja, przy czym Szwecja jako jedyna zrobiła to, będąc w UE, a pozostałe - kilkanaście lat przed akcesją.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ zm/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 01:00 W. Brytania/ Niemiecka pisarka laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024 Powieść niemieckiej pisarki Jenny Erpenbeck 'Kairos' w tłumaczeniu Michaela Hofmanna otrzymała we wtorek wieczorem Międzynarodową Nagrodę Bookera w dziedzinie… » więcej 2024-05-22, godz. 00:10 Artyści żegnają w mediach społecznościowych Jana A.P. Kaczmarka Odszedł wielki kompozytor, ale też marzyciel, człowiek inspirujący, wspierający i serdeczny - tak w mediach społecznościowych wspominają Jana A.P. Kaczmarka… » więcej 2024-05-21, godz. 23:50 Meksyk/ Z powodu upału giną jukatańskie wyjce czarne W Meksyku jest w ostatnich dniach tak gorąco, że żyjące tam wyjce, małpy znane z wydawania głośnych odgłosów, spadają martwe z drzew - podała agencja… » więcej 2024-05-21, godz. 23:20 Liga włoska - Ranieri odchodzi z Cagliari Claudio Ranieri opuści po sezonie występującą we włoskiej ekstraklasie ekipę Cagliari za porozumieniem stron - ogłosił klub. Telewizja Sky Sports podała… » więcej 2024-05-21, godz. 23:00 Dolnośląskie/ Paweł Gancarz (PSL) marszałkiem województwa (opis 2) Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Wcześniej sejmik nie… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-05-21 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 MŚ w hokeju - Finlandia i Słowacja uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów (wyniki, tabele) Hokeiści Finlandii i Słowacji jako ostatnie drużyny uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów mistrzostw świata Elity rozgrywanych w Czechach. Grupę A wygrała… » więcej 2024-05-21, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-21 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2024-05-21, godz. 22:30 Grzegorz Tobiszowski zawieszony w prawach członka PiS; jest wniosek o wykluczenie go z partii Wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka… » więcej 2024-05-21, godz. 22:20 Kanada/ Eksperci o 35 zagrożeniach dla świata, największe to dezinformacja W ciągu trzech lat ludzie mogą stracić zdolność rozróżniania prawdy od fałszu - ostrzegli eksperci w specjalnym raporcie dla rządu Kanady. Wśród 35… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »