Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-20, 09:30 Autor: PAP

Warmińsko-Mazurskie/ Powstaje cyfrowa kolekcja żuławskich zabytków

XIX-wieczny zbór menonicki w Jeziorze (woj. warmińsko-mazurskie) został opracowany w wersji cyfrowej i udostępniony w sieci - podała Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu. Pełna kolekcja innych zabytków związanych z Żuławami Elbląskimi ma być gotowa do przyszłego roku.

Udostępnione w internecie zdjęcia i prezentacja w technice 3D neogotyckiego zboru w Jeziorze w gminie Markusy to kolejny zabytek zdigitalizowany przez elbląską pracownię. Cała kolekcja żuławskich obiektów muzealnych i architektonicznych ma być gotowa do przyszłego roku, w którym obchodzone będzie 500-lecie pierwszego chrztu anabaptystycznego. Ma to przyczynić się do lepszego poznania historii tych terenów.


Wzniesiona w 1865 r. świątynia w Jeziorze jest pozostałością po jednej z prężniej działających na Żuławach Elbląskich gmin menonickich. Pierwsze wzmianki o menonitach, którzy tam zamieszkali, pochodzą z drugiej połowy XVI wieku.


Według historyków, wraz z osadnictwem menonitów zaczęło się intensywne zagospodarowywanie Żuław. To głównie za ich sprawą zbudowano system kanałów odwadniających i osuszono podmokłe grunty, co pozwoliło na rolnicze wykorzystanie tutejszych żyznych ziem.


Obecnie jedynym śladem po ich obecności w Jeziorze jest zabytkowa świątynia i położony w jej sąsiedztwie niewielki cmentarz. Zarówno II wojna światowa jak i przekształcenie budynku w czasach PRL-u w sklep i magazyn dla PGR przyczyniły się do ogołocenia go z wyposażenia i powolnego niszczenia.


Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, od 10 lat digitalizuje zabytki woj. warmińsko-mazurskiego. Obiekty są prezentowane za pomocą m.in. zdjęć, modeli i animacji 3D. Można je oglądać na stronie cyfrowewm.pl (PAP)


autor: Marcin Boguszewski


mbo/ itm/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 13:00 Świętokrzyskie/ Zablokowana dk nr 74 na odcinku Opatów-Kraśnik Zablokowana jest droga krajowa nr 74 w miejscowości Brzezie (Świętokrzyskie) na odcinku Opatów-Kraśnik. Doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych… » więcej 2024-05-24, godz. 13:00 Armenia zwróciła w piątek Azerbejdżanowi cztery przygraniczne wioski Armenia zwróciła w piątek Azerbejdżanowi cztery przygraniczne wioski - przekazała agencja AFP, powołując się na notatkę prasową rządu w Baku oraz informację… » więcej 2024-05-24, godz. 13:00 Ekstraklasa piłkarska – pożegnalny mecz Rumaka w Lechu Trener piłkarzy Lecha Mariusz Rumak sobotnim meczem z Koroną, żegna się z drużyną. Nie ukrywa, że chciałby to uczynić zwycięstwem, ale rywal też musi… » więcej 2024-05-24, godz. 13:00 Jurgiel: czuję się pomówiony o działania, których nigdy nie podejmowałem (krótka) Europoseł i b. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiada obronę swego dobrego imienia i kroki prawne, w związku z krytycznymi opiniami na jego temat ze… » więcej 2024-05-24, godz. 13:00 Konieczny (Lewica): powinna powstać specustawa dla Parku Śląskiego Powinna powstać specustawa, która pozwoli wykupić od prywatnych właścicieli tereny pierwotnie należące do Parku Śląskiego - powiedział w piątek poseł… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Dolnośląskie/ Piotr Fitowski (TD) chce stworzenia funduszu unijnego na ochronę zabytków Kandydat w wyborach do PE Piotr Fitowski (Trzecia Droga) zadeklarował, że chce dążyć do powstania funduszu unijnego na wsparcie dziedzictwa kulturowego. Jego… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Archeolodzy: Poganie znad Bałtyku kupowali konie w Skandynawii, by składać je w ofierze Bałtyjskie plemiona pogańskie składały ofiary z koni sprowadzanych od schrystianizowanych mieszkańców Skandynawii - wynika z międzynarodowych badań, w… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Ukraina/ Szef parlamentu: rozpoczynamy rozmowy z Polską ws. porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa (krótka) Ukraina i Polska rozpoczynają rozmowy dotyczące dwustronnego porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa - ogłosił w piątek przewodniczący Rady Najwyższej… » więcej 2024-05-24, godz. 12:40 Mary Kay przyznaje stypendia naukowe pięciorgu przyszłym młodym naukowcom podczas Międzynarodowych Targów Nauki i… DALLAS--(BUSINESS WIRE)-- Mary Kay Inc., firma nieustannie wspierająca edukację w dziedzinach STEM oraz młodzież podążającą za marzeniami, przyznała… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Sportowa rewolucja - dla każdego, bezpłatnie i lokalnie. Program Aktywna Szkoła wchodzi w kolejną fazę realizacji… 46% szkół i 93,8% orlików oraz innych obiektów sportowych, zakładanych w założeniach projektu, zgłosiło się do udziału w programie Aktywna Szkoła realizowanym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »