Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-18, 21:10 Autor: PAP

Prezydent: idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Premier Donald Tusk mówił w tym tygodniu, że jego rząd będzie dążył do dołączenia Polski do projektu budowy skutecznej żelaznej kopuły, chroniącej europejskie niebo.


Odnosząc się do tej kwestii prezydent Duda w Telewizji Republika powiedział, że "jeśli chodzi o plan włączenia się do kopuły europejskiej, to cała ta idea, wtedy kiedy rzeczywiście została na poważnie ogłoszona, czyli dwa lata temu, dla nas była już nieco spóźniona". "My już od kilku lat realizowaliśmy nasz system obrony przeciwlotniczej, w tym przeciwrakietowej, jako system trójwarstwowy" - zaznaczył. Przypomniał, że chodzi o systemy: Pilica, Narew i Wisła.


"Wisła we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, Narew przy dużej współpracy z Wielką Brytanią i trzeci, najniższy, podstawowy, to Pilica, gdzie we własnym zakresie zapewniamy uzbrojenie i cały ten system i tam ogromna rola naszego przemysłu" - mówił prezydent. Dodał, że w budowie tych systemów jesteśmy już zaawansowani, a "to wszystko ma być spięte amerykańskim systemem sterowania elektronicznego i komunikacji".


Jak powiedział, jeżeli "okazałoby się, że jakieś wartości dodane mogą wynikać ze współpracy w ramach kopuły europejskiej, to proszę bardzo, dodatkowo obok tego systemu, który i tak budujemy sami (...), być może warto to rozważyć". "Ale na pewno nie na zasadzie, że porzucimy tamte nasz projekty i okaże się, że coś, co jest lansowane przez niemiecki biznes, przemysł i polityków, to nagle porzucimy wszystko co do tej pory zrobiliśmy, pieniądze, które wydaliśmy i będziemy brali udział w niemieckim pomyśle biznesowym" - wskazał Duda.


"Byłbym co do tego bardzo ostrożny. Inna kwestia, też bardzo ważna, to czy ten system europejski uwzględni nasze potrzeby przemysłowe, czy weźmie pod uwagę to, co my możemy do tego systemu włączyć, czyli choćby to, co jest częścią Pilicy (...), czy wezmą pod uwagę nasze systemy radarowe, które są znakomite i należą do absolutnie najlepszych na świecie" - pytał prezydent.


Andrzej Duda ocenił, że "w tej chwili ten europejski pomysł niczego, co jest naszym wkładem w europejską obronność, nie uwzględnia".


Premier Donald Tusk mówił w poniedziałek po rozmowie z premier Danii Mette Frederiksen, że Polska chce uczestniczyć w pracach nad budową europejskiej żelaznej kopuły. We wtorek szef rządu podkreślił, że potencjalne uczestnictwo Polski w European Sky Shield Initiative, to nie alternatywa wobec czegokolwiek, tylko uzupełnienie. Zapewnił, że "nikt nie mówi o rezygnacji z dotychczasowych programów" i że Polska będzie dalej rozwijać systemy Pilica, Narew i Wisła.


Formuła European Sky Shield Initiative (ESSI) została zaproponowana przez Niemcy w 2022 r. Początkowo przystąpiło do niej 15 państw. Obecnie w inicjatywie uczestniczy 21 krajów. (PAP)


Autor: Marcin Jabłoński


mja/ godl/ mhr/


Kraj i świat

2024-05-27, godz. 09:20 Dolnośląskie/ Zatrzymano handlarza narkotyków, który sprzedawał też broń Dolnośląscy policjanci zatrzymali mężczyznę, na którego posesji znajdowało się 1200 porcji handlowych metamfetaminy. Oprócz narkotyków, mieszkaniec Chojnowa… » więcej 2024-05-27, godz. 09:20 Kolarski: Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Konga o sprawie skazanego Polaka Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w piątek telefonicznej prezydentem Konga w sprawie Polaka skazanego na dożywotnie więzienie - poinformował minister w KPRP… » więcej 2024-05-27, godz. 09:10 PAP wznawia konkurs im. Ryszarda Kapuścińskiego - w kapitule córka mistrza reportażu (MediaRoom) Polska Agencja Prasowa po dziewięcioletniej przerwie zorganizuje VI edycję Konkursu im. Ryszarda Kapuścińskiego. Honorową przewodniczącą kapituły została… » więcej 2024-05-27, godz. 09:10 Kolarski: w poniedziałek o godz. 11 spotkanie prezydenta Dudy z protestującymi rolnikami Minister w KPRP Wojciech Kolarski poinformował, że w poniedziałek o godz. 11 prezydent Andrzej Duda spotka się z protestującymi rolnikami w Pałacu Prezydenckim… » więcej 2024-05-27, godz. 09:10 H. Wróblewska: moim priorytetem jest upowszechnianie kultury i równy dostęp do niej Moim priorytetem jest upowszechnianie kultury i równy dostęp do niej. Telewizja publiczna jest częścią jednego wielkiego ekosystemu, który musi na nowo zostać… » więcej 2024-05-27, godz. 09:10 Dworczyk: nigdy nie słyszałem prorosyjskich wypowiedzi płk. Gaja Nigdy nie słyszałem prorosyjskich wypowiedzi pułkownika Krzysztofa Gaja, które sugeruje dziś premier Donald Tusk - powiedział w poniedziałek b. szef KPRM… » więcej 2024-05-27, godz. 09:00 Korea Płd./ Ćwiczenia wojskowe w odpowiedzi na planowane przez Koreę Płn. wystrzelenie satelity Południowokoreańskie wojsko przeprowadziło w poniedziałek ćwiczenia lotnicze w pobliżu granicy z Koreą Północną w odpowiedzi na zapowiedziane przez reżim… » więcej 2024-05-27, godz. 09:00 French Open - trener Ostrowski stawia na Świątek i Djokovica Triumfy najwyżej rozstawionych Igi Światek i Novaka Djokovicia przewiduje w rozpoczętym w niedzielę wielkoszlemowym turnieju French Open w Paryżu trener tenisowy… » więcej 2024-05-27, godz. 08:50 Tyszka: proponowano mi możliwość skorzystania z Funduszu Sprawiedliwości Na spotkaniu z b. ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro poseł Janusz Kowalski rzucił, że byłaby możliwość skorzystania z Funduszu Sprawiedliwości… » więcej 2024-05-27, godz. 08:50 Niemcy/ Prasa: w kwestii pomocy Ukrainie "Emmanuel Scholz" pilnie poszukiwany Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz reprezentują odmienne podejścia do pomocy dla Ukrainy, podczas gdy walczący z rosyjską agresją… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »