Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-18, 21:00 Autor: PAP

Węgry/ Doradca premiera: jesteśmy zbyt małym krajem, aby móc opuścić UE

Węgry są zbyt małym krajem, aby pozwolić sobie na „luksus opuszczenia Unii Europejskiej”, jak to zrobiła Wielka Brytania – powiedział w czwartek Balazs Orban, główny doradca polityczny premiera Węgier Viktora Orbana, cytowany przez portal Politico.

„Pomimo wiadomości z linii frontu coraz więcej europejskich przywódców przyjmuje postawę prowojenną, chcąc zapewnić Ukrainie więcej broni i pomocy wojskowej” – stwierdził Orban (niespokrewniony z szefem rządu). W wywiadzie dla węgierskiej agencji MTI dodał, że Budapeszt będzie nadal zajmował negatywne stanowisko w sprawie jakiegokolwiek udziału w pomocy militarnej dla Kijowa.


Polityk wezwał „siły konserwatywne” do zjednoczenia się przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego wobec „presji ze strony sił liberalno-lewicowych”. Odniósł się przy tym do przerwania przez belgijską policję we wtorek konferencji konserwatystów NatCon w Brukseli.


Wydarzenie, w którym uczestniczył m.in. Viktor Orban, ostatecznie odbyło się w środę. W przemówieniu szef węgierskiego rządu ocenił m.in., że Ukraina „nie jest już suwerennym krajem”, tylko „protektoratem” zależnym od zachodnich pieniędzy i dostaw broni.


Opublikowane w tym tygodniu badania Eurobarometr pokazują, że 77 proc. Węgrów uważa członkostwo ich kraju w Unii Europejskiej za korzystne. Jednocześnie rząd Orbana od lat ostro krytykuje Brukselę, korzystając przy tym z prawa weta w ważnych dla Wspólnoty kwestiach, m.in. w sprawie pomocy finansowej dla Kijowa.


Rząd w Budapeszcie wiąże duże nadzieje z czerwcowymi wyborami do PE, licząc na większą reprezentację sił krytycznie nastawionych m.in. do pomocy dla zmagającej się z rosyjską inwazją Ukrainy oraz kwestii imigracji.


Wybory europejskie odbędą się na Węgrzech 9 czerwca, równolegle z wyborami samorządowymi. Według sondaży 13 z 21 przewidzianych dla Węgrów miejsc może zdobyć rządząca koalicja Fidesz-KDNP.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ akl/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 12:20 Sportowa rewolucja - dla każdego, bezpłatnie i lokalnie. Program Aktywna Szkoła wchodzi w kolejną fazę realizacji… 46% szkół i 93,8% orlików oraz innych obiektów sportowych, zakładanych w założeniach projektu, zgłosiło się do udziału w Programie Aktywna Szkoła realizowanym… » więcej 2024-05-24, godz. 12:20 Podkarpackie/ PiS proponuje stałą cenę za energię elektryczną, 500 zł za megawatogodzinę Politycy Prawa i Sprawiedliwości proponują ustalenie stałej ceny za energii elektrycznej. Dla wszystkich odbiorców jednakową. 500 zł za megawatogodzinę. » więcej 2024-05-24, godz. 12:20 Kaczyński: nie pamiętam, kto był w gremium podejmujących decyzję o przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych (k… Prezes PiS Jarosław Kaczyński zeznał przed komisją śledczą, że nie pamięta, kto był w gremium podejmujących decyzję o przeprowadzeniu wyborów w formie… » więcej 2024-05-24, godz. 12:10 Sejm/ Wysłuchanie nt. TK – uczestnicy o apolityczności i odbudowie (krótka2) O konieczności apolityczności zreformowanego Trybunału Konstytucyjnego i odbudowie jego prestiżu mówią uczestnicy odbywającego się w piątek przed południem… » więcej 2024-05-24, godz. 12:10 Prezydent Cypru: poszerzenie UE powinno być jednym z najważniejszych celów Poszerzenie Unii Europejskiej powinno być jednym z najważniejszych jej celów w obecnej sytuacji geopolitycznej, wobec wielu kryzysów, w tym wojen w Ukrainie… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Kucharska-Dziedzic (Lewica): możliwe wnioski o TS dla Kaczyńskiego i Morawieckiego (wideo) Prezes PiS Jarosław Kaczyński i b. premier Mateusz Morawiecki powinni odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu za łamanie konstytucji - oceniła w Studiu PAP Anita… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Łotwa/ Premier Finlandii: broń atomowa to najważniejszy środek odstraszania w arsenale NATO Broń atomowa jest, być może, najważniejszym ze wszystkich środków odstraszania w arsenale NATO - oświadczył premier Finlandii Petteri Orpo podczas piątkowej… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 UE/ Zatwierdzono przepisy, które mają sprawić, że duże firmy wezmą większą odpowiedzialność za łańcuchy do… Ministrowie krajów członkowskich UE w piątek ostatecznie zatwierdzili dyrektywę o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Nowy film Stevena Spielberga trafi do kin w 2026 roku Na 15 maja 2026 roku zaplanowano premierę kolejnego filmu Stevena Spielberga. Datę tę ogłosiło studio Universal Pictures nie podając przy okazji ani tytułu… » więcej 2024-05-24, godz. 12:00 Mazowieckie/ Radni sejmiku po raz kolejny nie wybrali marszałka; kolejne posiedzenie 10 czerwca W piątek odbyła się kolejna sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Po raz kolejny radni nie wybrali marszałka Mazowsza. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »