Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-18, 20:50 Autor: PAP

Wrocław/ Hołownia i Kosiniak-Kamysz wsparli kandydatkę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar na prezydenta miasta (opis2)

Liderzy Trzeciej Drogi: Szymon Hołownia (Polska2050) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) wsparli w czwartek kandydatkę na prezydentkę Wrocławia Izabelę Bodnar. Zmiana może być tym, co prowadzi ku dobremu, czymś, na co czekamy - mówił podczas konwencji wyborczej Hołownia.

W czwartek we Wrocławiu odbyła się konwencja wyborcza Trzeciej Drogi z udziałem prezesa PSL Władysława Kosiak-Kamysza i przewodniczącego Polski 2050 Szymon Hołownia. Kandydatka Trzeciej Drogi posłanka Izabela Bodnar 21 kwietnia w drugiej turze wyborów prezydenckich w stolicy Dolnego Śląska zmierzy się z urzędującym prezydentem Jackiem Sutrykiem. W pierwszej turze Sutryk uzyskał 34,33 proc. głosów, a Bodnar - 29,80 proc.


Podczas konwencji Hołownia mówił, że "zmiana może być tym, co prowadzi ku dobremu, czymś, na co czekamy". Podkreślił, że liderzy Trzeciej Drogi nie przyjechali do Wrocławia, aby pouczać jego mieszkańców. „Każdy z nich zna i czuje swoje miasto, wie, czego mu trzeba” – dodał. Zapewnił, że przyjechał, aby powiedzieć, że „zmian nie należy się obawiać”. „Zmiana jest czasem rzeczą absolutnie potrzebną, aby przejść na stronę, na której coś się zaczyna” - mówił Hołownia.


Jego zdaniem, głosowanie na Bodnar jest zmianą, na która „warto się odważyć”. „Zmiana może być bezpieczna, zmiana może być czyś, co prowadzi nas ku dobremu w bezpieczny sposób, zmiana jest tym, na co czekamy, co jest fundamentem naszego życia” – mówił Hołownia.


Kosiniak-Kamysz podziękował za głosy oddane na Izabelę Bodnar w pierwszej turze wyborów 7 kwietnia. "Na sali są setki wrocławian, setki mieszkańców Wrocławia, którzy głosowali na Izę. Którzy pójdą z tego spotkania i będą przekonywać, żeby na nią zagłosować w drugiej turze. Oni są najważniejsi – wrocławianie i wrocławianki" - podkreślił Kosiniak-Kamysz. Żartobliwie nazwał Bodnar "torpedą zmiany we Wrocławiu".


"Od tego zwycięstwa dzieli nas już kilkadziesiąt godzin. Ten ostatni czas trzeba naprawdę bardzo wytrwale przepracować. Autentycznie wokół Izy Bodnar zgromadził się ruch społeczny we Wrocławiu. To nie jest tylko chęć powiedzenia, że +nam się nie podoba+, ale +my jesteśmy za czymś+. Za czymś pozytywnym, idącym do przodu" - powiedział Kosiniak-Kamysz.


Kandydatka Trzeciej Drogi na prezydenta Wrocławia podkreśliła, że stolica Dolnego Śląska do 2018 r. miała "wspaniałych prezydentów": Stanisława Huskowskiego, Bogdana Zdrojewskiego, Rafała Dutkiewicza. "To oni przeprowadzili Wrocław przez trudny czas transformacji, to wy kreślicie śmiałe plany Wrocławia, które były podziwiane przez całą Polskę, to dzięki wam Wrocław odniósł spektakularny sukces" – mówiła Bodnar. Dodała, że chce "kontynuować tę wielką kartę wrocławskiej historii".


Zdaniem Bodnar, w wyborach prezydenckich we Wrocławiu widać "kolejną odsłonę starcia się wartości, które powinny być fundamentem mądrej, odpowiedzialnej polityki". "Spór we Wrocławiu toczy się o to, czy postawimy na te wartości, czy postawimy na Wrocław otwarty i transparentny oparty na dialogi współpracy i szacunku, czy też postawimy na kontynuacje tej prezydentury, która wprowadziła nas w mrok niejasnych interesów, układów, w których prezydent zamiast promować miast i dbać o jego rozwój skoncentrował się na promowanie własne osoby" – mówiła Bodnar.


W konwencji wyborczej Bodnar wziął też udział były wieloletni prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który w 2018 r. wskazał Jacka Sutryka jako swojego następcę. "Jacek Sutryk powiedział ostatnio, że ludzie Dutkiewicza powinni odejść. Ma rację. Jest pierwszy na tej liście" - podkreślił. Wspomniał wizytę burmistrza Bredy, miasta partnerskiego Wrocławia. Okazją było nadanie jednej ze szkół imienia gen. Maczka, który wyzwalał Bredę w 1944 r. Zdaniem Dutkiewicza „Jacek Sutryk nie spotkał się ani z burmistrzem Bredy, ani z dziećmi w szkole”.


"Był wtedy we Wrocławiu, nie miał innych zajęć. Tych rzeczy i spraw, które sprawiają, że się wstydzę i jestem obudzony, jest wiele więcej. To przedziwne kupno domu, to afera Collegium Humanum, to na przykład sto kilkadziesiąt synekur dla różnej maści polityków wspieranych finansami publicznymi przez spółki miejskie. Rocznie jest to równowartość jednego przedszkola. Jacek Sutryk przez pięć lat zabrał Wrocławiowi pięć budynków przedszkolnych poprzez te sto kilkadziesiąt synekur” - ocenił Rafał Dutkiewicz.


Skrytykował też obecnego prezydenta Wrocławia m.in. za likwidację spółki rewitalizującej kamienice oraz stanowiska miejskiego architekta. Według niego błędem była też rezygnacja z funkcji miejskiego konserwatora zabytków, bo "czas oczekiwania na pozwolenie na budowę wynosi obecnie we Wrocławiu dwa i pół roku, to jest prawie trzy razy dłużej niż w 2018 roku".


"Cierpi estetyka miasta, panuje arogancja w sferze kultury, a Wrocław spada w rankingach jakości życia. Jest niedowład inwestycyjny, brak środków europejskich. Wrocław jest dramatycznie źle zarządzanym miastem, bardzo wiele spraw i kwestii związanych z ratuszem wzbudza najwyższe oburzenie. Standardy sięgnęły podłogi" - ocenił Dutkiewicz.


Podkreślił, że we Wrocławiu "potrzebna jest zmiana". "Cieszę się, że są z nami współautorzy wielkiej zmiany, która dokonała się 15 października" - powiedział, zwracając się do Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. "Chcę panom i państwu powiedzieć, że Wrocław potrzebuje wielkiej, wspaniałej zmiany. Jest z nami kandydatka do dokonania tej zmiany. To Izabela Bodnar, na którą będę głosował 21 (kwietnia)" - zadeklarował Dutkiewicz.


O poparciu dla Izabeli Bodnar mówiła także minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska praz poseł Polski 2050 Ryszard Petru.


Sutryk startował z poparciem Nowej Lewicy i Platformy Obywatelskiej; nie uzyskał poparcia Koalicji Obywatelskiej. Bodnar otrzymała przed I turą poparcie m.in. byłych prezydentów Wrocławia: Stanisław Huskowskiego i Rafała Dutkiewicza. Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia.(PAP)


autor: Michał Torz, Piotr Doczekalski


mt/ pdo/ godl/ par/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 00:10 Artyści żegnają w mediach społecznościowych Jana A.P. Kaczmarka Odszedł wielki kompozytor, ale też marzyciel, człowiek inspirujący, wspierający i serdeczny - tak w mediach społecznościowych wspominają Jana A.P. Kaczmarka… » więcej 2024-05-21, godz. 23:50 Meksyk/ Z powodu upału giną jukatańskie wyjce czarne W Meksyku jest w ostatnich dniach tak gorąco, że żyjące tam wyjce, małpy znane z wydawania głośnych odgłosów, spadają martwe z drzew - podała agencja… » więcej 2024-05-21, godz. 23:20 Liga włoska - Ranieri odchodzi z Cagliari Claudio Ranieri opuści po sezonie występującą we włoskiej ekstraklasie ekipę Cagliari za porozumieniem stron - ogłosił klub. Telewizja Sky Sports podała… » więcej 2024-05-21, godz. 23:00 Dolnośląskie/ Paweł Gancarz (PSL) marszałkiem województwa (opis 2) Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Wcześniej sejmik nie… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-05-21 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 MŚ w hokeju - Finlandia i Słowacja uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów (wyniki, tabele) Hokeiści Finlandii i Słowacji jako ostatnie drużyny uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów mistrzostw świata Elity rozgrywanych w Czechach. Grupę A wygrała… » więcej 2024-05-21, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-21 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2024-05-21, godz. 22:30 Grzegorz Tobiszowski zawieszony w prawach członka PiS; jest wniosek o wykluczenie go z partii Wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka… » więcej 2024-05-21, godz. 22:20 Kanada/ Eksperci o 35 zagrożeniach dla świata, największe to dezinformacja W ciągu trzech lat ludzie mogą stracić zdolność rozróżniania prawdy od fałszu - ostrzegli eksperci w specjalnym raporcie dla rządu Kanady. Wśród 35… » więcej 2024-05-21, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 21 maja, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Judoczka Angelika Szymańska zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w kat. 63 kg w Abu Zabi. Polka w finale przegrała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »