Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-17, 18:20 Autor: PAP

Gruzja/ Prezydentka zapowiada weto wobec ustawy o zagranicznych agentach

Prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili zapowiedziała w wywiadzie dla BBC, że zawetuje ustawę o tzw. przejrzystości wpływów zagranicznych, zwaną też ustawą o zagranicznych agentach. Gruziński premier Irakli Kobachidze oświadczył, że apele Zachodu nie odwiodą rządu od wprowadzenia nowego prawa.

W opublikowanej w środę rozmowie z brytyjskim nadawcą Zurabiszwili zapowiedziała weto, ale jednocześnie przyznała, że zwolennicy ustawy mają większość, która pozwoli im to weto odrzucić; w tym celu wymaganych jest co najmniej 76 głosów.


„Ale moje weto to głos narodu i ten głos zostanie usłyszany” – oświadczyła Zurabiszwili.


Wcześniej w środę parlament przyjął ustawę w pierwszym czytaniu.


Szef rządu Kobachidze powiedział, że oświadczenia i apele zachodnich polityków, by porzucić prace nad projektem, nie są przekonujące i dlatego nie powstrzymają partii rządzącej, Gruzińskiego Marzenia, od przyjęcia ustawy.


„Parlament Gruzji przyjął dziś ustawę +o przejrzystości wpływów zagranicznych+ w pierwszym czytaniu pomimo wielokrotnych apeli Unii Europejskiej, by z niej zrezygnował, oraz pomimo masowych protestów. Jest to bardzo niepokojący fakt, a ostateczne uchwalenie ustawy negatywnie wpłynie na postęp Gruzji na drodze do (członkostwa w) UE. Ta ustawa nie odpowiada podstawowym normom i wartościom UE” - oświadczył w środę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.


Zaznaczył, że nowe prawo ograniczy zdolność społeczeństwa obywatelskiego i mediów do swobodnego funkcjonowania, a także może ograniczyć wolność wypowiedzi i niesprawiedliwie stygmatyzować organizacje, które przynoszą korzyść społeczeństwu.


Gruzińskie Marzenie, które rządzi Gruzją już trzecią kadencję, wróciło do prac nad nowym prawem, z którego uchwalenia zrezygnowało w marcu ubiegłego roku po masowych protestach i krytyce ze strony państw zachodnich. Wzorowana na rosyjskiej ustawa - nazywana z tego powodu także ustawą rosyjską - przewiduje, że osoby prawne i media otrzymujące ponad 20 proc. finansowania z zagranicy podlegałyby rejestracji i sprawozdawczości oraz trafiłyby do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu. Ministerstwo sprawiedliwości będzie mogło pod dowolnym pretekstem przeprowadzać kontrole takich organizacji.


Po wznowieniu prac nad ustawą przedstawiciele USA, UE i ONZ wyrazili zaniepokojenie i zaapelowali do władz w Tbilisi o wycofanie się z projektu. Podkreślono, że stoi on w sprzeczności z europejskimi aspiracjami Gruzji i jej procesem eurointegracji. Gruzja w grudniu 2023 r. otrzymała status kandydata do UE.


Choć w proteście przeciwko ustawie Gruzini w ostatnich dniach znów masowo wyszli na ulice, Gruzińskie Marzenie zapowiedziało, że nie ustąpi, a krytyczne uwagi i apele USA, UE czy organizacji międzynarodowych nazwało „ingerencją w sprawy wewnętrzne” kraju.


Podczas dużych protestów, które odbyły się w poniedziałek i wtorek w centrum Tbilisi, doszło do zatrzymań i użycia gazu przez struktury siłowe wobec demonstrantów. Miało też dojść do pobicia dziennikarzy i protestujących.(PAP)


just/ akl/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 11:50 Kaczyński o wyborach korespondencyjnych: uznałem, że to dobre rozwiązanie (krótka3) Prezes PiS Jarosław Kaczyński zeznał przed sejmową śledczą, że nie jest w stanie wskazać dokładnego miejsca i czasu, w którym zapadła decyzja o wyborach… » więcej 2024-05-24, godz. 11:50 Bloomberg: Biden prawdopodobnie nie weźmie udziału w szczycie pokojowym w Szwajcarii Prezydent USA Joe Biden prawdopodobnie nie weźmie udziału w szczycie pokojowym dotyczącym wojny w Ukrainie, który odbędzie się w połowie czerwca w Szwajcarii… » więcej 2024-05-24, godz. 11:50 Wrocław/ Cztery spektakle na XX-lecie działalności Teatru ZAR Cztery spektakle - „Materiały do Pokojówek”, „Medee. O przekraczaniu”, „Szeol' oraz „Nikt (nie) spotyka Nikogo” - zostaną pokazane od piątku… » więcej 2024-05-24, godz. 11:40 Córki ciężko chorego lidera The Beach Boys zdradziły, w jakim stanie jest ich ojciec Brian Wilson z zespołu The Beach Boys zmaga się z poważnymi problemami natury zdrowotnej. Wiele lat temu zdiagnozowano u niego chorobę afektywną dwubiegunową… » więcej 2024-05-24, godz. 11:40 French Open - Świątek szlakiem Henin (zapowiedź) W rozpoczynającym się w niedzielę wielkoszlemowym French Open Iga Świątek będzie walczyła o trzeci z rzędu i czwarty w karierze triumf. Ostatnią tenisistką… » więcej 2024-05-24, godz. 11:40 French Open - w puli nagród prawie 53,5 milionów euro W puli nagród rozpoczynającego się w niedzielę wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open na kortach ziemnych imienia Rolanda Garrosa jest 53 478 000… » więcej 2024-05-24, godz. 11:40 French Open - wyniki finałów 2023 roku (dokumentacja) Wyniki finałów wielkoszlemowego turnieju French Open w 2023 roku: gra pojedyncza kobietIga Świątek (Polska, 1) - Karolina Muchova (Czechy) 6:2, 5:7, 6:4… » więcej 2024-05-24, godz. 11:40 French Open - zwyciężczynie (dokumentacja) W tegorocznej edycji wielkoszlemowego French Open Iga Świątek powalczy o trzeci triumf z rzędu, co ostatnio udało się Belgijce Justin Henin w latach 2005-07… » więcej 2024-05-24, godz. 11:40 French Open - triumfatorzy (dokumentacja) Serb Novak Djokovic będzie bronił tytułu w tegorocznej edycji wielkoszlemowego French Open. Niekwestionownaym królem paryskich kortów jest Rafael Nadal… » więcej 2024-05-24, godz. 11:40 French Open - osiągnięcia Polaków startujących w singlu (dokumentacja) Iga Świątek odniosła historyczny w polskim tenisie sukces, wygrywając w 2020 roku wielkoszlemowy French Open. Ponownie najlepsza w Paryżu była w dwoch poprzednich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »