Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-17, 18:10 Autor: PAP

W MEN odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. edukacji zdrowotnej

W Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. edukacji zdrowotnej - poinformował PAP w środę jego koordynator, prof. Zbigniew Izdebski. Eksperci przygotowują założenia i podstawy programowe przedmiotu edukacja zdrowotna.

Edukacja zdrowotna, która od 1 września 2025 r. ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ), jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystki.


Powołany został międzyresortowy zespół, który przygotuje założenia i podstawy programowe nowego przedmiotu. Jego koordynatorem został prof. dr. hab. Zbigniew Izdebski - pedagog, seksuolog, kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Koordynator Wydziału Medycznego UW oraz kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.


Poinformował on, że pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się we wtorek. Dodał, że w zespole uczestniczą przedstawiciele ministrów sportu, zdrowia i edukacji.


W skład zespołu - jak przekazała szefowa MEN - weszli także: Antonina Kopyt - nauczyciel wychowania do życia w rodzinie, ks. Arkadiusz Nowak - prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, w szczególności zasłużony we wspieraniu i uświadamianiu na temat wirusa HIV, dr. hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas - konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej, dr n. med. Aleksandra Lewandowska - konsultant krajowa ds. psychiatrii dzieci i młodzieży, dr hab. prof. AWF Hubert Makaruk oraz dr hab. prof. AWFiS Anna Szumilewicz, a także dr Monika Staszkiewicz - ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych.


Zespół ma wypracować podstawowe założenia do końca czerwca.


W piątek minister Barbara Nowacka podkreśliła, że edukacja zdrowotna będzie "przedmiotem holistycznym, znacznie szerszym". "Chcielibyśmy, aby do tematu ochrony zdrowia, profilaktyki, podejść szczególnie poważnie. Jeżeli nie zacznie się tej edukacji już w szkole, to potem będziemy oglądali społeczeństwo coraz bardziej nieświadome jak zapobiegać chorobom, jak przeciwdziałać skutkom, chociażby braku ruchu, jak reagować w sytuacjach kryzysowych" - dodała.


Zgodnie z zapowiedziami, przedmiot będzie nauczany przewidziany w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz klasach I-III szkół ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia.(PAP)


Autorka: Paulina Kurek


pak/ jann/


Kraj i świat

2024-05-27, godz. 08:20 MŚ w hokeju - euforia w Czechach, szaleństwo na ulicach Pragi Czechy mistrzami świata w hokeju na lodzie - na taki sukces czekano długie 14 lat. Ostatnia syrena wygranego w Pradze 2:0 finału ze Szwajcarią rozpoczęła… » więcej 2024-05-27, godz. 08:20 Liga NBA - wynik Wynik niedzielnego meczu finału Konferencji Zachodniej koszykarskiej ligi NBA: Dallas Mavericks - Minnestota Timbervolves 116:107 (stan rywalizacji do czterech… » więcej 2024-05-27, godz. 08:10 63 lata temu w Skrwilnie odnaleziono bezcenny dla polskiej kultury skarb (wideo) 27 maja 1961 r., podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie dawnego grodziska średniowiecznego, w położonej 15 km od Sierpca wsi Skrwilno odkryto… » więcej 2024-05-27, godz. 08:00 Sroka dla magzynu "Polska": oczekuję dynamicznej współpracy z prokuraturą Oczekuję, że współpraca na linii prokuratura-komisja będzie bardziej dynamiczna - powiedziała w poniedziałkowej rozmowie z magazynem 'Polska' przewodnicząca… » więcej 2024-05-27, godz. 07:50 Raport: brakuje ośrodka, który zarządzałby transformacją energetyczną w Polsce Brakuje ośrodka zarządzającego transformacją energetycznej w Polsce, więc odbywa się ona 'w chaosie' - ocenili autorzy raportu Forum Energii pt. 'Transformacja… » więcej 2024-05-27, godz. 07:50 Tajwan/ Media: znalazło propagandowe broszury ChRL zrzucone z drona w trakcie ćwiczeń wojskowych Znalezione przez tajwańskie wojsko broszury zawierające hasła propagandowe najprawdopodobniej zostały zrzucone przez chińskie wojsko za pomocą drona podczas… » więcej 2024-05-27, godz. 07:40 Badaczka: może to owady uratują nas przed zwałami plastiku Niektóre gatunki owadów są w stanie zjadać plastik. Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu trwają badania, których wyniki mają poszerzyć wiedzę na… » więcej 2024-05-27, godz. 07:40 USA/ Władze: 18 osób zginęło w weekend w burzach i tornadach Co najmniej 18 osób zginęło w burzach i tornadach, przechodzących w sobotę i niedzielę przez amerykańskie stany Teksas, Kentucky, Oklahoma i Arkansas -… » więcej 2024-05-27, godz. 07:40 Ekstraklasa piłkarek ręcznych – Karkut: mistrzostwo się nie nudzi Piłkarki ręczne KGHM MKS Zagłębia Lubin w tym roku po raz czwarty z rzędu wywalczyły mistrzostwo Polski, ale trenerka Bożena Karkut nie ma dosyć. 'Zdobywanie… » więcej 2024-05-27, godz. 07:20 Fernanda Melchor: "To nie jest Miami" opowiada o końcu niewinności (wywiad) 'To nie jest Miami' opowiada o końcu niewinności. Kolejni bohaterowie zdają się dochodzilć do wniosku: cholera, mieszkam w Meksyku - mówi PAP meksykańska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »