Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-17, 17:50 Autor: PAP

Gen. Bogusław Pacek: budowa europejskiej żelaznej kopuły - projekt na dekady (wideo)

Budowa antyrakietowej tarczy - żelaznej kopuły w Europie na wzór tej w Izraelu, to projekt wieloletni, który może potrwać dekady, do tego pochłonie miliardy euro, jednak obrona powietrzna jest czymś co trzeba zbudować - powiedział w środę w Studiu PAP gen. w st. spocz. Bogusław Pacek.

"Brak solidnej obrony powietrznej wciąż możemy traktować jako piętę achillesową nie tylko Polski, ale wielu państw europejskich" - ocenił gen. Pacek. Jak dodał, budowa żelaznej kopuły w Europie to "jednoznacznie bardzo dobra inicjatywa, bardzo dobry kierunek działania, gdyż obrona powietrzna w Europie wymaga inwestycji".


Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że jego rząd będzie dążył do dołączenia Polski do projektu budowy skutecznej żelaznej kopuły, chroniącej europejskie niebo. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak odnosząc się w środę do europejskiej tarczy antyrakietowej przyznał, że kiedy był szefem MON, Polska otrzymała propozycję przystąpienia do niej. Według niego, ta propozycja została odrzucona przez specjalistów z Wojska Polskiego zajmujących się budową polskiej tarczy antyrakietowej.


Odnosząc się do tych słów gen. Pacek podkreślił, że ważne jest to, iż politycy różnych opcji wspólnie przyznają, że budowa obrony powietrznej jest konieczna. "Nie wchodzę w kwestie polityczne. Ważne, że obowiązuje wspólne myślenie ludzi różnych opcji, że obrona powietrzna jest czymś, co trzeba zbudować. Polska skoncentrowała się na działaniu wojsk lądowych. (...) Obrona powietrzna powinna mieć charakter jak najbardziej europejski a nie tylko narodowy" - ocenił. Jak dodał, Europa zaczęła myśleć o wspólnym bezpieczeństwie.


"Najwyższy czas budować wspólne zdolności w Europie. Czas skończyć z myśleniem, że każde państwo zbuduje coś na miarę swoich możliwości i to będzie wystarczające, żeby się obronić np. przed takim przeciwnikiem jak Federacja Rosyjska. Suma zdolności poszczególnych państw w Europie, to nie jest to samo, co jest potrzebne jako wspólna zdolność militarna Zachodu" - podkreślił.


Gen. Pacek zauważył, że sama budowa europejskiej żelaznej kopuły to projekt długofalowy. "Pełny projekt to są dekady. To nie są lata, żeby zbudować taki system w kilkunastu państwach. To jest długa kwestia, związana nie tylko z posiadaniem pieniędzy. To jest kwestia zdolności do wyprodukowania tego wszystkiego. Dzisiaj kolejki stoją nie tylko po Himarsy (system artylerii rakietowej - PAP) czy po Patrioty, ale też po radary czy systemy dowodzenia" - zaznaczył.


"Pieniądze to będzie jedna z głównych przyczyn, dla których mogą wystąpić trudności. Jedna bateria takiej żelaznej kopuły pokrywa 150 km kwadratowych. A Polska ma ponad 312 tysięcy km kwadratowych. Sama Polska. W związku z tym, w grę wchodzą miliardy dolarów czy euro. To będzie duży koszt, ale on jest konieczny, bo to, co nam grozi z powietrza, jest najtrudniejsze do pokonania. I bez dużych pieniędzy nie da się tego zrobić" - przekonywał ekspert.


Generał odniósł się też do słów Błaszczaka, który mówił w środę, że projekt budowy kopuły "faworyzuje niemiecki przemysł zbrojeniowy".


Zdaniem eksperta, takie głosy pojawiają się już nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. "Ten głos, który pojawił się w Polsce nie jest jedynym. Francuzi zaczynają się zastanawiać, na ile przemysł francuski wejdzie w przygotowanie europejskiej żelaznej kopuły. Być może inne państwa również zaczną mieć jakieś wątpliwości. To nie będzie łatwy projekt, ale na pewno jest bardzo potrzebny Polsce i Europie. Najbardziej potrzebny jest krajom zagrożonym. A dzisiaj do krajów najbardziej zagrożonych należą trzy państwa bałtyckie i Polska" - podkreślił.


Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek po rozmowie z premier Danii Mette Frederiksen, że Polska chce uczestniczyć w pracach nad budową europejskiej żelaznej kopuły. We wtorek szef rządu podkreślił, że potencjalne uczestnictwo Polski w European Sky Shield Initiative, to nie alternatywa wobec czegokolwiek, tylko uzupełnienie. Zapewnił, że "nikt nie mówi o rezygnacji z dotychczasowych programów" i że Polska będzie dalej rozwijać systemy Pilica, Narew i Wisła.


Formuła European Sky Shield Initiative (ESSI) została zaproponowana przez Niemcy w 2022 r. Początkowo przystąpiło do niej 15 państw. Obecnie w inicjatywie uczestniczy 21 krajów.(PAP)


cała rozmowa na: pap.pl oraz na https://wideo.pap.pl/videos/72632/


Autor: Jarema Jamrożek


jam/ mrr/ mhr/


Kraj i świat

2024-04-30, godz. 11:30 Premier: musimy uchronić Polskę przed tymi, którzy podważają UE i wartość NATO (opis) O Europę i nasze miejsce w niej, o Zachód, o NATO musimy dbać każdego dnia; trzeba uchronić Polskę i Europę przed tymi, którzy z zewnątrz albo od wewnątrz… » więcej 2024-04-30, godz. 11:30 Instytut Lotnictwa zakończył serię testów silnika z rodziny napędów satelitarnych Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa zakończył serię testów silnika, należącego do kategorii największych podsystemów w napędach satelitarnych. Silnik może… » więcej 2024-04-30, godz. 11:30 Chiny/ Naukowiec badający Covid-19 protestuje po wyeksmitowaniu go z laboratorium Wirusolog Zhang Yongzhen, który jako pierwszy opublikował w Chinach sekwencję wirusa Covid-19, rozpoczął protest po wyeksmitowaniu go przez władze z jego… » więcej 2024-04-30, godz. 11:20 Bloomberg: przywódca Chin spróbuje wbić klin między UE i USA Przywódca Chin Xi Jinping, który uda się w maju z pierwszą od pięciu lat wizytą do Europy, będzie się starał wbić klin między USA i UE, przekonując… » więcej 2024-04-30, godz. 11:20 MSZ Chin: Fatah i Hamas spotkały się w Pekinie, deklarują gotowość do rozmów ws. pojednania Przedstawiciele skonfliktowanych ze sobą palestyńskich ugrupowań Fatah i Hamas podczas spotkania w Pekinie wyrazili wolę polityczną do dążenia do pojednania… » więcej 2024-04-30, godz. 11:20 Badanie: e-papierosy mogą narażać nastolatków na toksyczne działanie metali ciężkich Częste wapowanie może w przypadku nastolatków zwiększać ryzyko narażenia na potencjalnie szkodliwe dla rozwoju mózgu i narządów metale, takie jak ołów… » więcej 2024-04-30, godz. 11:10 UNICEF: 75 proc. dzieci w Libanie zagrożonych ubóstwem Pogłębiający się kryzys gospodarczy i nasilający się konflikt między Libanem a Izraelem spychają libańskie rodziny i dzieci w ubóstwo - poinformował… » więcej 2024-04-30, godz. 11:10 Katowice/ spinPLACE w ogólnopolskim konkursie na modernizację roku Centrum kreatywności i coworkingu spinPLACE, należące do Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zostało nominowane do nagrody Złotej Statuetki w konkursie… » więcej 2024-04-30, godz. 11:10 Netflix stworzy aktorską wersję bajki o Scooby-Doo Stworzona w 1969 roku animowana seria „Scooby-Doo, gdzie jesteś?” doczeka się kolejnej aktorskiej ekranizacji. Dopinane są ostatnie szczegóły transakcji… » więcej 2024-04-30, godz. 11:10 Podlaskie/ Siedmiu żołnierzy w szpitalu po wypadku przy granicy polsko-białoruskiej Siedmiu żołnierzy trafiło we wtorek rano na obserwację do szpitala po wypadku przy granicy polsko-białoruskiej. W miejscowości Kondratki wojskowa ciężarówka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »