Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-17, 10:00 Autor: PAP

Błaszczak pyta rządzących, co z polską tarczą antyrakietową

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skierował pytania do rządzących, co dalej z polską tarczą antyrakietową. "Czy stać nas na to, żeby finansować dwa systemy, w tym ten niemiecki, zwany europejskim, który jest znacznie droższy i znacznie mniej zaawansowany od polskiego systemu" - pytał były szef MON.

Błaszczak na środowej konferencji prasowej w Sejmie odniósł się do europejskiej tarczy antyrakietowej. Chodzi o European Sky Shield Initiative (tzw. "żelazną kopułę"). Polityk przyznał, że kiedy był szefem MON, Polska otrzymała propozycję przystąpienia do niej. Według niego ta propozycja została odrzucona przez specjalistów z Wojska Polskiego zajmujących się budową polskiej tarczy antyrakietowej.


Błaszczak tłumaczył, że propozycja została odrzucona "po pierwsze dlatego, że europejska tarcza antyrakietowa jest projektem, który funkcjonuje wyłącznie na papierze, nie jest w żadne sposób zaawansowana, to jest koncepcja". Według niego kolejnym powodem było to, że "faworyzuje niemiecki przemysł zbrojeniowy". "Po trzecie dlatego, że podobną opinię prezentowali specjaliści innych państw europejskich. W tym projekcie nie ma Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugali, nie ma państw bałkańskich. To nie jest wiec żadna europejska tarcza antyrakietowa" - mówił.


W jego opinii "można powiedzieć, że jest to europejska tarcza finansowa przeznaczona dla Niemiec, tak żeby wspierać niemiecki przemysł zbrojeniowy". "A w polskim interesie nie leży wspieranie niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, dlatego że mamy własny" - dodał.


Podkreślił, że należy wspierać polski przemysł zbrojeniowy, który jest konkurencyjny wobec niemieckiego. Dodał, że polska tarcza antyrakietowa rozwijała się dynamicznie. "Mamy trzy warstwy obrony przeciwrakietowej, a więc jest to: najniższa warstwa złożona z polskich Piorunów, system Poprad też mieści się w tym pojęciu. Potem obrona o zasięgu krótkim, system Narew, który stworzyliśmy we współpracy z Brytyjczykami" - wyliczał. System średniego zasięgu - zaznaczył - to Patrioty.


Były szef MON przypomniał, że w 2018 r. Polska pozyskała dwie baterie Patriot, a w 2023 r. podpisał umowę na kolejne sześć baterii. W 2018 r. - wskazywał - Polska pozyskała system zintegrowany IBCS, który daje możliwość zarządzania obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową. "Ten system jest na wyposażeniu wyłącznie Stanów Zjednoczonych i Polski" - dodał.


Szef klubu PiS skierował pytania do rządzących. "Dlaczego zdecydowali się na przystąpienie Polski do tarczy antyrakietowej, a więc do projektu, który nie jest zaawansowany, który istnieje wyłącznie na papierze? Dlaczego taką decyzję podjęli wbrew opinii polskich żołnierzy, odpowiedzialnych za budowę polskiej tarczy antyrakietowej? Co z polską tarczą antyrakietową? Czy stać nas na to, żeby finansować dwa systemy, w tym ten niemiecki, zwany europejskim. Znacznie droższy i znacznie mniej zaawansowany od polskiego systemu?" - wyliczał.


Błaszczak pytał też m.in., kiedy zostaną podpisane umowy wykonawcze na koreańskie czołgi K2 z produkcją w Polsce, na armatohaubice K9 i Krab, na śmigłowce uderzeniowe Apache i na kolejne dywizjony artylerii rakietowej HIMARS o zasięgu do 300 km.


Premier Donald Tusk, który w poniedziałek rozmawiał z premier Danii Mette Frederiksen m.in. o budowie skutecznej obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w Europie, przekazał, że Polska chce uczestniczyć w pracach nad budową tzw. żelaznej kopuły. "Dania, ale także Niemcy i Wielka Brytania współpracują w Unii Europejskiej nad europejskim systemem obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Atak Iranu na Izrael potwierdził, jak ważne jest posiadanie takiej instalacji" - mówił wówczas Tusk.


We wtorek szef rządu podkreślił, że potencjalne uczestnictwo Polski w European Sky Shield Initiative to nie alternatywa wobec czegokolwiek, tylko uzupełnienie. Premier zaznaczył, że "nikt nie mówi o rezygnacji z dotychczasowych programów". Premier zaznaczył, że Polska będzie współpracować w ramach Inicjatywy Europejskiej Tarczy Powietrznej, a także będzie dalej rozwijać systemy Pilica, Narew i Wisła. Jego zdaniem nasz kraj powinien być częścią wielu systemów ochrony przeciwrakietowej tak, by nad naszym niebem powstała możliwie szczelna kopuła.


Formuła European Sky Shield Initiative (ESSI) została zaproponowana przez Niemcy w 2022 r. Początkowo przystąpiło do niej 15 państw. Obecnie w inicjatywie uczestniczy 21 krajów. (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ sdd/


Kraj i świat

2024-04-30, godz. 11:20 Bloomberg: przywódca Chin spróbuje wbić klin między UE i USA Przywódca Chin Xi Jinping, który uda się w maju z pierwszą od pięciu lat wizytą do Europy, będzie się starał wbić klin między USA i UE, przekonując… » więcej 2024-04-30, godz. 11:20 MSZ Chin: Fatah i Hamas spotkały się w Pekinie, deklarują gotowość do rozmów ws. pojednania Przedstawiciele skonfliktowanych ze sobą palestyńskich ugrupowań Fatah i Hamas podczas spotkania w Pekinie wyrazili wolę polityczną do dążenia do pojednania… » więcej 2024-04-30, godz. 11:20 Badanie: e-papierosy mogą narażać nastolatków na toksyczne działanie metali ciężkich Częste wapowanie może w przypadku nastolatków zwiększać ryzyko narażenia na potencjalnie szkodliwe dla rozwoju mózgu i narządów metale, takie jak ołów… » więcej 2024-04-30, godz. 11:10 UNICEF: 75 proc. dzieci w Libanie zagrożonych ubóstwem Pogłębiający się kryzys gospodarczy i nasilający się konflikt między Libanem a Izraelem spychają libańskie rodziny i dzieci w ubóstwo - poinformował… » więcej 2024-04-30, godz. 11:10 Katowice/ spinPLACE w ogólnopolskim konkursie na modernizację roku Centrum kreatywności i coworkingu spinPLACE, należące do Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zostało nominowane do nagrody Złotej Statuetki w konkursie… » więcej 2024-04-30, godz. 11:10 Netflix stworzy aktorską wersję bajki o Scooby-Doo Stworzona w 1969 roku animowana seria „Scooby-Doo, gdzie jesteś?” doczeka się kolejnej aktorskiej ekranizacji. Dopinane są ostatnie szczegóły transakcji… » więcej 2024-04-30, godz. 11:10 Podlaskie/ Siedmiu żołnierzy w szpitalu po wypadku przy granicy polsko-białoruskiej Siedmiu żołnierzy trafiło we wtorek rano na obserwację do szpitala po wypadku przy granicy polsko-białoruskiej. W miejscowości Kondratki wojskowa ciężarówka… » więcej 2024-04-30, godz. 11:10 Katowice/ spinPLACE w ogólnopolskim konkursie na modernizację roku (korekta) Centrum kreatywności i coworkingu spinPLACE, należące do Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zostało nominowane do nagrody Złotej Statuetki w konkursie… » więcej 2024-04-30, godz. 11:00 Świętokrzyskie/ Pijana dróżniczka nie opuściła szlabanu; zatrzymała ją policja 1,5 promila alkoholu w organizmie miała dróżniczka pełniąca dyżur na przejeździe kolejowym w pomiędzy Rykoszynem a Szczukowicami (Świętokrzyskie). Pijana… » więcej 2024-04-30, godz. 11:00 Media: przemysł zbrojeniowy Rosji otrzymał z Litwy towary o wartości 130 mln euro Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, litewskie firmy wyeksportowały do Rosji, stosując schematy obchodzenia sankcji, towary wykorzystywane w przemyśle… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »