Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-16, 22:00 Autor: PAP

Izabela Leszczyna: szpitale powiatowe będą restrukturyzowane, nie zamykane

Mamy szansę dostać z KPO ok. 10 mld zł - powiedziała we wtorek wieczorem szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna. Zapowiedziała, że rząd przekonuje Komisję Europejską do zmian w KPO, bo nie chce, w przeciwieństwie do poprzedniej ekipy zamykać powiatowych szpitali, tylko je restrukturyzować.

"Jesteśmy po wyborach, mamy wybrane nowe samorządy i (…) mam zamiar od początku maja spotykać się z nowymi starostami, ale także marszałkami (…) i z dyrektorami regionalnych NFZ-ów, żeby rozmawiać o takim ułożeniu oddziałów szpitalnych, który odpowiadałby (…) prawdziwej mapie potrzeb, żebyśmy mieli te oddziały, których potrzebujemy w danym miejscu" – zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna w Radiu Rebeliant.


Jak stwierdziła, sprawi to, że zwiększy się dostępność do opieki medycznej, gdyż szpitale znajdujące się w bliskiej odległości od siebie, jeśli nie będą powielały tych samych oddziałów, których i tak nie są w stanie w pełni wykorzystać, przestaną między sobą rywalizować o lekarzy.


"Jak się dogadamy na poziomie właścicielskim z organami założycielskimi szpitali, to łatwiej nam będzie rozdysponować, mówiąc brzydko, lekarzy na danym terenie" – wskazała Leszczyna.


Podkreśliła, że płyną już pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i "mamy szansę dostać na polskie szpitale około 10 miliardów złotych". Poinformowała, że rząd jest w trakcie przekonywania Komisji Europejskiej, że "zmiany, które chcemy wprowadzić w tym KPO są konieczne, tzn. chcemy osiągać porównywalne cele z tym, co zaplanował poprzedni rząd, czyli lepsza, większa dostępność, lepsze zarządzanie ekonomiczne szpitalami, ale nie chcemy likwidować małych powiatowych szpitali" – zaznaczyła minister zdrowia dodając, że poprzednia ekipa rządząca miała takie plany.


Jej zdaniem, w małych szpitalach, które nie bardzo radzą sobie finansowo, nie musi być ostrej chirurgii całodobowej i gotowych do operacji lekarzy na całonocnym dyżurze. "Tam musi być interna, tam powinna być chirurgia, ale (…) jeśli trafi tam pacjent w takim stanie, że będzie wymagał natychmiastowej operacji, to od tego mamy (…) ratownictwo medyczne, (…) że tego pacjenta zawieziemy do szpitala, który dyżuruje na ostro" - podkreśliła.


Zaznaczyła, że w tego typu placówkach medycznych powinny powstawać oddziały opieki długoterminowej i paliatywnej, bo "my, niestety, jako społeczeństwo się starzejemy".


Szefowa resortu zdrowia zapowiedziała także przemianę oddziałów całodobowych w oddziały dzienne, "gdzie w ciągu dnia mamy planowe różnego rodzaju procedury, świadczenia".


"Myślę, że to będzie efektywniejsze i ekonomicznie bardziej uzasadnione niż utrzymywanie oddziałów, które po prostu się zadłużają i ciągną szpital w dół" – zaakcentowała Leszczyna.


Odniosła się także do zwiększenia ilości miejsc rezydenckich. Poinformowała, że w najbliższym czasie zamierza się spotkać z konsultantami krajowymi i poprosić ich o raport na temat specjalizacji, które są szczególnie pożądane. Przyznała, że zastanawia się, czy nie można zwiększyć liczby placówek, w których można prowadzić rezydentury. "My cierpimy na przeregulowanie, (…) żeby robić specjalizację z danej dziedziny, to na tym oddziale wymagamy bardzo wielu różnych sprzętów, liczby specjalistów i tak dalej. Czasami te wymagania są zbyt wygórowane" – oceniła. Ten problem, według ministry, także ma być tematem jej rozmów z konsultantami krajowymi.(PAP)


Autorka: Mira Suchodolska


mir/ jann/ mhr/


Kraj i świat

2024-05-23, godz. 17:50 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Lijewski: wykładamy najlepsze karty na stół Piłkarze ręczni Industrii, aby zachować szansę na 21. w historii klubu, a 13. z rzędu mistrzostwo Polski, muszą w niedzielę pokonać w Kielcach Orlen Wisłę… » więcej 2024-05-23, godz. 17:50 Prof. Zoll ws. ambasadora RP przy NATO: jeśli prezydent znał tę kandydaturę, to nie może utrzymywać, że procedura… Jeśli prezydent Andrzej Duda znał zgłoszoną przez rząd kandydaturę stałego przedstawiciela Polski przy NATO, ale nie wypowiedział się, nie zabrał głosu… » więcej 2024-05-23, godz. 17:50 Zakopane/ Burmistrz będzie zarabiał ponad 19 tys.; więcej niż prezydent Warszawy Nowy burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz będzie zarabiał 19 tys. 87 zł brutto - to kwota łącznie z dodatkami - zdecydowali podczas czwartkowej sesji radni… » więcej 2024-05-23, godz. 17:50 Warszawa/ Na nadzwyczajnej sesji miasto przedstawiło informację na temat Os. Przyjaźń Na nadzwyczajnej sesji zwołanej na wniosek radnych PiS oraz Lewicy, Razem i Miasto jest Nasze wiceprezydent Tomasz Bratek przedstawił informację na temat Osiedla… » więcej 2024-05-23, godz. 17:50 USA/ Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję ws. ludobójstwa w Srebrenicy W czwartek podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ przegłosowano rezolucję w sprawie ludobójstwa w Srebrenicy na wschodzie Bośni i Hercegowiny. Dokument od… » więcej 2024-05-23, godz. 17:40 Kazachstan/ Na Morzu Kaspijskim powstanie ogromny rezerwat zagrożonego gatunku fok Na północno-wschodnim, należącym do Kazachstanu wybrzeżu Morza Kaspijskiego powstanie rezerwat zagrożonej foki kaspijskiej, zwanej też nerpą, o powierzchni… » więcej 2024-05-23, godz. 17:40 Podkarpackie/ Czołowe zderzenie ciężarówki z samochodem osobowym, dk nr 9 zablokowana Po zderzeniu ciężarówki z samochodem osobowym zablokowana jest droga krajowa nr 9 w miejscowości Nowa Dęba (woj. podkarpackie). W wypadku jedna osoba została… » więcej 2024-05-23, godz. 17:30 Mark Brzezinski: wczorajsze oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości Wszystko, co podkopuje wiarę w przewidywalność klimatu inwestycyjnego w Polsce, jak wczorajsze oświadczenie KRRiT kwestionujące zasadność prowadzenia działalności… » więcej 2024-05-23, godz. 17:30 Paryż - polscy pięściarze poznali rywali w kwalifikacjach Polskie pięściarki i pięściarze poznali rywali w 2. światowym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Do zawodów w Bangkoku zgłoszonych zostało… » więcej 2024-05-23, godz. 17:30 Węgry/ Przedstawiciel premiera: rozmawiamy z Ukrainą o jej członkostwie w UE, ale mamy pewne warunki Prowadzimy rozmowy z władzami Ukrainy na temat członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej, a rząd Węgier określił swoje minimalne oczekiwania dla wsparcia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »