Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-16, 21:40 Autor: PAP

Dziś w kraju i na świecie (środa, 17 kwietnia)

Dziś jest środa, sto ósmy dzień roku. Wschód słońca o 5.35, zachód o 19.36. Imieniny obchodzą: Klara, Robert, Eliasz, Izydor, Jakub, Józef, Katarzyna i Paweł.


# # #


230 lat temu w trakcie Powstania Kościuszkowskiego wybuchła insurekcja w Warszawie, wojska rosyjskie stacjonujące w stolicy zostały pobite i wyparte z miasta; wśród dowódców stołecznych walk wyróżnił się radny miasta, szewc Jan Kiliński.


174 lata temu w Popniu w powiecie brzezińskim zmarł gen. Jan Krukowiecki, uczestnik wojen napoleońskich, prezes Rządu Narodowego w czasie Powstania Listopadowego.


124 lata temu Józef Piłsudski został przewieziony z więzienia w Łodzi i osadzony przez Rosjan w więzieniu na Cytadeli Warszawskiej (X Pawilon), gdzie rozpoczęto śledztwo w sprawie jego działalności niepodległościowej w PPS.


86 lat temu papież Pius XI kanonizował Andrzeja Bobolę, jezuitę i misjonarza, zamordowanego w 1657 r. przez Kozaków w czasie rzezi w Janowie Poleskim.


82 lata temu, w nocy z 17 na 18 kwietnia gestapo na ulicach warszawskiego getta zamordowało 52 osoby; była to pierwsza zorganizowana akcja terroru na terenie dzielnicy zamkniętej.


81 lat temu Rada Ministrów RP wydała oświadczenie w sprawie Zbrodni Katyńskiej: "Rząd Polski piętnuje wszystkie zbrodnie, popełnione na polskich obywatelach, i odmawia prawa wyzyskiwania tych ofiar w politycznej grze przez kogokolwiek, kto winien jest tych przestępstw przeciw Narodowi i Państwu Polskiemu".


80 lat temu w obozie jenieckim Murnau zmarł Czesław Fijałkowski, generał WP; w kampanii polskiej 1939 r. dowódca SGO "Narew".


73 lata temu w Warszawie urodził się Paweł Śpiewak, socjolog, historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego; od 2011 r. dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.


72 lata temu w Warszawie urodził się Robert Gliński, reżyser, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (2008-2012); autor filmów "Wszystko, co najważniejsze", "Cześć Tereska", "Wróżby kumaka" i "Kamienie na szaniec".


69 lat temu we Wrocławiu urodził się Jan Borysewicz, lider zespołu Lady Pank, kompozytor, gitarzysta, wokalista i autor tekstów.


45 lat temu w nocy z 17 na 18 kwietnia ładunek wybuchowy uszkodził pomnik Lenina w Nowej Hucie; mimo licznych przesłuchań MO nie ustaliła sprawców.


36 lat temu relikwie świętego Andrzeja Boboli zostały złożone w nowo wybudowanym sanktuarium na warszawskim Mokotowie.


35 lat temu Sąd Wojewódzki w Warszawie ponownie zarejestrował NSZZ "Solidarność" z siedzibą w Gdańsku.


34 lata temu w Warszawie zmarł Witold Łokuciewski, pułkownik WP, as myśliwski, pilot Dywizjonu 303, uczestnik Bitwy o Anglię; w 1942 r. zestrzelony nad Francją, trafił do niemieckiej niewoli; po wojnie ostatni dowódca Dywizjonu 303 (1946).


19 lat temu w Warszawie zmarł Rajmund Kaczyński - oficer Wojska Polskiego, uczestnik Powstania Warszawskiego, inżynier, wykładowca Politechniki Warszawskiej; ojciec polityków - Lecha i Jarosława Kaczyńskich.


6 lat temu w Wersalu zmarł podporucznik Stanisław Likiernik, żołnierz Kedywu Armii Krajowej, uczestnik wielu akcji likwidacyjnych i sabotażowo-dywersyjnych oraz Powstania Warszawskiego, autor wspomnień "Diabelne szczęście czy palec Boży?".


# # #


KRAJ


Dziś komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przesłucha b. ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego i b. prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jana Nowaka.


Szef komisji Dariusz Joński (KO) informując o przesłuchaniu b. ministra cyfryzacji zwrócił uwagę, że w marcu tego roku Naczelny Sąd Administracyjny zajął się sprawą związaną z organizacją wyborów kopertowych w 2020 r. NSA podtrzymał wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego, że b. minister cyfryzacji Marek Zagórski nie miał podstawy prawnej do przekazania Poczcie Polskiej danych z rejestru PESEL w związku z organizacją wyborów korespondencyjnych. Decyzję ministra zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich, wówczas Adam Bodnar.


ero/


# # #


Dziś w Centrum Prasowym PAP w Warszawie podsumowane zostaną dwie dekady członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przesłanie wideo do uczestników konferencji wygłosi przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola; swoją oceną minionego 20-lecia podzieli się z kolei w wywiadzie online były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który ratyfikował Traktat dotyczący przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.


Nasze 20-lecie w UE podsumowane zostanie w trzech obszarach: politycznym, gospodarczym i samorządowym. Swoją obecność potwierdzili m.in.: minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wiceminister spraw zagranicznych Marek Prawda, byli premierzy: prof. Jerzy Buzek i Jan Krzysztof Bielecki, wiceminister finansów Jurand Drop, b. wicepremier Leszek Balcerowicz, dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, b. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, prof. Andrzej Rychard z Polskiej Akademii Nauk, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Piotr Wachowiak.


Podczas konferencji odbędzie się też wręczenie nagród w corocznym konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą” na najlepszą inwestycję dofinansowaną z Funduszy Europejskich. Laureatów wybrali w plebiscycie internauci, spośród zgłoszeń nadesłanych przez samorządy.


W trakcie wydarzenia zostanie również zaprezentowany raport PAP „20 lat Polski w Unii Europejskiej”.


js/


# # #


ZAGRANICA


Dziś drugi dzień brukselskiej konferencji NatCon z udziałem narodowo-konserwatywnych polityków i myślicieli z całego świata. We wtorek władze Brukseli przerwały konferencję, zarzucając uczestnikom ekstremizm; tę decyzję potępiły władze Belgii. Wśród uczestników są m.in. premier Węgier Viktor Orban, kandydat na prezydenta Francji Eric Zemmour i kardynał Gerhard Mueller.


# # #


W Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt UE, na którym przywódcy unijni będą starali się wypracować wspólne stanowisko ws. ataku Iranu na Izrael. Zostaną też poruszone sprawy gospodarcze i kwestia konkurencyjności UE na rynkach światowych.


# # #


W Chorwacji odbędą się dziś wybory parlamentarne, w których obywatele wybiorą na 4-letnią kadencję 151 posłów jednoizbowego Saboru. Największe poparcie w przedwyborczych sondażach uzyskały centroprawicowa Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) obecnego premiera Andreja Plenkovicia oraz centrolewicowa koalicja skupiona wokół Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP), której nieformalnym liderem jest urzędujący prezydent Zoran Milanović. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 19.


# # #


WIDEO


Gościem Studia PAP o godzinie 10 będzie Mirosław Suchoń, szef klubu Polska 2050 - Trzecia Droga, a o godzinie 13 - gen. Bogusław Pacek (Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego); transmisja live na PAP.PL


Ponadto planujemy materiały wideo:


- z próby medialnej "Zemsty" w reż. Michała Zadary w warszawskim Teatrze Komedia


- dot. szkolenia psów służbowych na lotnisku w Szymanach, m.in. szukanie materiałów wybuchowych i narkotyków, zatrzymanie niebezpiecznej osoby na płycie lotniska; w pokazie zostanie wykorzystana broń hukowa i elementy pirotechniczne


wus/ mhr/


Newsroom PAP


Kraj i świat

2024-05-23, godz. 18:20 MS: w miejsce Akademii Wymiaru Sprawiedliwości powstanie Szkoła Służby Więziennej (aktl.) Kierownictwo MS poinformowało, że w miejsce Akademii Wymiaru Sprawiedliwości powstanie Szkoła Służby Więziennej. Według szefostwa resortu funkcjonowanie… » więcej 2024-05-23, godz. 18:20 Giro d'Italia - Merlier wygrał 18. etap, Aniołkowski piąty w Padwie (opis) Belg Tim Merlier (Soudal-Quick Step) wygrał po finiszu z peletonu 18. etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia z Fiera di Primiero do Padwy (178 km). Piątą lokatę… » więcej 2024-05-23, godz. 18:20 Tusk w liście do von der Leyen: UE potrzebuje tarczy obrony powietrznej (krótka) Premier Donald Tusk wspólnie z szefem greckiego rządu Kyriakosem Mitsotakisem wysłał w czwartek list do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, w którym… » więcej 2024-05-23, godz. 18:20 Ekstraklasa piłkarska - trener Cracovii: nie chcemy odpuszczać 'To nie jest spotkanie, które będziemy chcieli odpuścić czy nie grać na sto procent. Jedziemy po trzy punkty' - powiedział trener piłkarzy Cracovii Dawid… » więcej 2024-05-23, godz. 18:10 PK: były dyrektor w Funduszu Sprawiedliwości Tomasz M. podejrzanym w śledztwie dot. tego funduszu Potwierdzam, że jednym z podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości jest Tomasz M. - poinformował w czwartek rzecznik… » więcej 2024-05-23, godz. 18:10 Rzeszów/ Policja uruchamia stały punkt kontroli autokarów Policjanci z Rzeszowa uruchomią 29 maja stały punkt kontroli autokarów. Będą sprawdzać autokary przewożące dzieci i młodzież na wycieczki. » więcej 2024-05-23, godz. 18:10 "The Guardian": hiszpańska policja odzyskała obraz Francisa Bacona warty 5 mln euro Obraz malarza Francisa Bacona warty 5 mln euro został odnaleziony przez policję, która dokonała nalotu na dom w Madrycie, gdzie był schowany. W wyniku nalotu… » więcej 2024-05-23, godz. 18:10 Siemoniak: wzmacniamy bezpieczeństwo lotniska, z którego transportowana jest pomoc dla Ukrainy Szef MSWiA Tomasz Siemoniak potwierdził w wywiadzie dla agencji Bloomberg, że po serii aresztowań osób podejrzanych o dywersję, Polska zacieśnia mechanizmy… » więcej 2024-05-23, godz. 18:00 Wojsko Polskie zamawia 200 ciężarówek Jelcz Agencja Uzbrojenia zawarła umowę na dostawę 200 ciężarówek Jelcz z systemem samozaładowczym Multilift i przyczepami do transportu kontenerów za ok. 837… » więcej 2024-05-23, godz. 18:00 UE/ Von der Leyen otwarta na współpracę z Meloni (opis) Współpraca partii głównego nurtu z prawicą w Parlamencie Europejskim była jednym z głównych tematów debaty kandydatów na przewodniczącego KE. Obecna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »