Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-15, 14:50 Autor: PAP

Katowice/ MEN opracowuje rozwiązania, które zapewnią dzieciom lepsze wsparcie psychologiczne

Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowuje rozwiązania systemowe, które zapewnią lepsze wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dzieci. Zmiany są odpowiedzą na wyniki projektu badawczego, który realizowany był przez dwa lata na Uniwersytecie Śląskim.

Zwieńczenie projektu "Model Wsparcia Międzysektorowego" odbyło się w poniedziałek w Muzeum Śląskim w Katowicach. Celem projektu jest wypracowanie mechanizmów trzech głównych sektorów: oświaty, zdrowia i pomocy społecznej. Uzyskane wyniki mają posłużyć do opracowania systemowych rozwiązań, które podniosą jakość i zapewnią dostępność wsparcia oferowanego dzieciom i ich rodzinom blisko miejsca zamieszkania.


"Jesteśmy już na ukończeniu dużej koncepcji, jeżeli chodzi o edukację włączającą pomoc psychologiczno-pedagogiczną, którą już na początku maja będziemy przedstawiać" - powiedziała podsekretarz stanu w MEN Izabela Ziętka.


"Czekaliśmy między innymi na wyniki pilotażu. Mamy już również rekomendację z konferencji dot. zdrowia psychicznego współorganizowanej z Instytutem Badań Edukacyjnych, mamy współpracę ze związkami zawodowymi m.in., jeśli chodzi o przygotowanie standardów pracy dla psychologów w przedszkolach i szkołach" - powiedziała podsekretarz stanu w MEN Paulina Piechna-Więckiewicz.


Program ma na celu umożliwienie natychmiastowej reakcji szkołom i przedszkolom na potrzeby dzieci. Placówki otrzymają niezbędne narzędzia, aby mogły jak najszybciej ocenić problemy dziecka jeszcze przed rozwinięciem się ich lub przekształceniem się w zaburzenie.


Ministerstwo zaplanowało również zmianę w kwalifikacji wsparcia dzieci i młodzieży. W tej chwili wsparcie przydzielane jest na podstawie rodzaju niepełnosprawności, co - jak podkreślają specjaliści - jest nieefektywne i niesprawiedliwe.


"Opracowaliśmy model trzech poziomów wsparcia, w zależności od tego jak bardzo jest potrzebne i kogo dotyczy. Przyznawane będzie dzieciom, uczniom, ale też ich rodzinom" - wyjaśnił koordynator projektu prof. dr hab. Zenon Gajdzica, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UŚ.


Przeniesienie części pracy psychologów na nauczycieli ma odciążyć pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych. Program ma także na celu zachęcenie psychologów do pracy w szkołach.


"Nie chcemy z nauczycieli zrobić psychologów, ani nie chcemy z pedagogów zrobić diagnostów. Chcemy, żeby reagowali oni na potrzeby i wiedzieli, kiedy mają reagować" - wyjaśniła Izabela Ziętka.


W projekcie uczestniczyło 36 powiatów, a badaniami objęto ok. 31 tys. dzieci i uczniów z wykorzystaniem opracowanych przez uczelnie narzędzi, by na podstawie ich wyników opracować działania wspierające i sprawdzić skuteczność udzielonego wsparcia.


"W projekcie podejmowaliśmy wiele różnych działań na rzecz wsparcia dzieci, uczniów i rodzin. Dokonywaliśmy wdrożenia oceny funkcjonalnej oraz opracowaliśmy poziom wsparcia międzysektorowego" - wyjaśnił prof. Gajdzica.


"Badanie pokazało, że bezwzględnie konieczne jest wsparcie międzysektorowe traktowane jako prace skoordynowane, bo zarówno służba zdrowia, jak i edukacja, czy sektor rodziny posiada te same narzędzia i często dochodzi do dublujących się diagnoz" - podkreślił prof. Gajdzica. Według profesora, dublujące się diagnozy, a później terapie mogą prowadzić do marnotrawienia środków, a także przebodźcowanie dzieci lub udzielania nieodpowiedniego wsparcia. (PAP)


autorka: Julia Szymańska


jms/ agz/


Kraj i świat

2024-05-08, godz. 08:10 Ukraina/ Zełenski: atak rakietowy „nazisty Putina” w dniu zwycięstwa w II wojnie światowej To był zmasowany atak rakietowy „nazisty Putina” w dniu zwycięstwa w II wojnie światowej - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski… » więcej 2024-05-08, godz. 08:00 "Rz"/ Prezes CPK: rekomendacja dla premiera w sprawie CPK gotowa Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość… » więcej 2024-05-08, godz. 07:50 Rumunia/ Prezydent „otwarty na dyskusję” o przekazaniu Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot Prezydent Rumunii Klaus Iohannis oświadczył we wtorek w trakcie wizyty w USA, że jest 'otwarty na dyskusję' o przekazaniu Ukrainie jednego z rumuńskich systemów… » więcej 2024-05-08, godz. 07:40 W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19 Firma AstraZeneca poinformowała o rozpoczęciu wycofywania ze światowych rynków swojej szczepionki przeciwko Covid-19 w związku z 'nadwyżką dostępnych zmodernizowanych'… » więcej 2024-05-08, godz. 07:30 Szefowa litewskiego MS: rosyjski wpływ na litewskich Polaków zmalał Litwa ograniczyła transmisje rosyjskich programów, które są dezinformacją i propagandą. Między innymi dzięki temu rosyjski wpływ na litewskich Polaków… » więcej 2024-05-08, godz. 07:30 Paryż - zaręczeni sportowcy planują śluby po igrzyskach Zawodowy sport i najważniejsza impreza globu, czyli lipcowe igrzyska w Paryżu, zmusiły do korekty planów osobistych kilka sportowych par, które mimo długiego… » więcej 2024-05-08, godz. 07:30 Liga NHL - wyniki Wynik wtorkowych meczów 2. rundy play off hokejowej ligi NHL: Konferencja Wschodnia:New York Rangers - Carolina Hurricanes 4:3 (po 2 dogr.)(stan rywalizacji… » więcej 2024-05-08, godz. 07:20 Wybory do PE/ Pozostały dwa dni na zgłaszanie się do pracy w komisji wyborczej Pozostały dwa dni na zgłaszanie się do pracy w obwodowej komisji wyborczej w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Diety dla członków komisji wynoszą… » więcej 2024-05-08, godz. 07:20 Nowe obliczenia brytyjskiego historyka: ofiarami nazistowskiego ludobójstwa padło 13 mln ludzi Brytyjski historyk Alex J. Kay obliczył, że ofiarami nazistowskiego ludobójstwa padło 13 mln ludzi, w tym 100 tys. członków polskich elit. „Sadystami… » więcej 2024-05-08, godz. 07:20 100. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę 18 i 19 maja 100. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę odbędzie się 18 i 19 maja pod hasłem 'Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Niedzielnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »