Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 16:30 Autor: PAP

Sztab Generalny ogłasza konkurs na nazwę dla polskich myśliwców F-35

Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił konkurs na nazwę dla polskich myśliwców F-35, nagrodą dla zwycięzcy - zaproszenie na prezentację pierwszego polskiego F-35. Polskie Siły Powietrzne w najbliższych latach otrzymają 32 takie maszyny; pierwsi piloci mają rozpocząć szkolenie na nich w tym roku.

O konkursie poinformowano na profilu Sztabu Generalnego na portalu X (Twitterze) oraz na Facebooku. Nazwa dla nowych myśliwców zostanie wybrana spośród zaproponowanych przez internautów w komentarzach umieszczonych pod analogicznymi wpisami Sztabu na obu portalach. Komentarze z propozycjami można umieszczać od piątku 12 kwietnia do poniedziałku 29 kwietnia.


W pierwszym etapie komisja konkursowa - złożona z przedstawicieli SG, a także MON i Dowództwa Generalnego - wybierze pięć najciekawszych propozycji, które zostaną opublikowane w mediach społecznościowych Sztabu Generalnego. O najciekawszej nazwie - ostatecznym zwycięzcy konkursu - zdecydują odpowiedzi obserwujących profil SG na portalach społecznościowych. O wynikach konkursu Sztab Generalny będzie informował w swoich mediach społecznościowych.


Autor zwycięskiej propozycji zostanie zaproszony na prezentację pierwszego polskiego F-35. W komentarzach pod wpisem już w piątek pojawił się szereg propozycji - w tym np. "Harpia" (tak nazywał się program, w ramach którego polskie wojsko zamówiło F-35), "Orzeł", "Raróg" czy "Pustułka", a także inne "zwierzęce" nazwy.


Zwyczaj nazywania poszczególnych typów uzbrojenia w Wojsku Polskim ma długą tradycję - swoją "zwierzęcą" nazwę otrzymały np. myśliwce F-16, które trafiły do Polski w latach 2006-2008. W polskich Siłach Powietrznych znane są one jako "Jastrzębie". Historycznie "zwierzęce" nazwy miały np. słynne bombowce PZL.33 Karaś i PZL.37 Łoś, które były wykorzystywane przez Wojsko Polskie w latach trzydziestych.


F-35 to produkowane przez amerykański koncern Lockheed Martin wielozadaniowe samoloty V generacji, które obecnie wykorzystywane są i zamawiane przez szereg państw NATO, a także np. Izrael, Koreę Południową, Szwajcarię czy Singapur; produkowane są od 2006 r., powoli stając się kluczowym samolotem bojowym Sojuszu Północnoatlantyckiego - w Europie trafiają są m.in. do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii, Norwegii, Holandii, Belgii, Włoch, Danii czy Czech, a w kolejnych latach także przez do Polski.


Łącznie polskie Siły Powietrzne mają otrzymać 32 maszyny, które razem z myśliwcami F-16 będą stanowić trzon polskiego lotnictwa bojowego. Zamówione wraz z systemem wsparcia i szkolenia zostały w 2020 r. za ok 4,6 mld dol.; cena jednego samolotu wynosiła wtedy ok. 87 mln dol. Dostawy mają potrwać od bieżącego do 2030 r. Produkcja pierwszych czterech samolotów ruszyła w ubiegłym roku, w połowie bieżącego mają być one gotowe. Polscy piloci rozpoczną wtedy szkolenie w USA, a same samoloty trafią do Polski - według planu - na początku 2026 r.


F-35 jako nowoczesne myśliwce piątej generacji znacząco poszerzą zdolności polskiego lotnictwa. Są one m.in. zbudowane w technologii stealth, utrudniającej ich wykrycie przez radary przeciwnika; wyposażone są także w szereg sensorów, zbierających dane z otoczenia i przekazujących je pilotowi oraz innym jednostkom na morzu czy na ziemi, np. z systemami przeciwlotniczymi Patriot.


Mogą także przenosić szeroką gamę uzbrojenia, w tym pociski dalekiego zasięgu AGM-158 JASSM, umożliwiające atakowanie celów przeciwnika na dystansie kilkuset kilometrów. Zgodę na zakup 821 tego typu pocisków Polska otrzymała od USA w marcu.(PAP)


autor: Mikołaj Małecki


mml/ godl/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 12:50 Dolnośląskie/ Piotr Fitowski (TD) chce stworzenia funduszu unijnego na ochronę zabytków Kandydat w wyborach do PE Piotr Fitowski (Trzecia Droga) zadeklarował, że chce dążyć do powstania funduszu unijnego na wsparcie dziedzictwa kulturowego. Jego… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Archeolodzy: Poganie znad Bałtyku kupowali konie w Skandynawii, by składać je w ofierze Bałtyjskie plemiona pogańskie składały ofiary z koni sprowadzanych od schrystianizowanych mieszkańców Skandynawii - wynika z międzynarodowych badań, w… » więcej 2024-05-24, godz. 12:50 Ukraina/ Szef parlamentu: rozpoczynamy rozmowy z Polską ws. porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa (krótka) Ukraina i Polska rozpoczynają rozmowy dotyczące dwustronnego porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa - ogłosił w piątek przewodniczący Rady Najwyższej… » więcej 2024-05-24, godz. 12:40 Mary Kay przyznaje stypendia naukowe pięciorgu przyszłym młodym naukowcom podczas Międzynarodowych Targów Nauki i… DALLAS--(BUSINESS WIRE)-- Mary Kay Inc., firma nieustannie wspierająca edukację w dziedzinach STEM oraz młodzież podążającą za marzeniami, przyznała… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Sportowa rewolucja - dla każdego, bezpłatnie i lokalnie. Program Aktywna Szkoła wchodzi w kolejną fazę realizacji… 46% szkół i 93,8% orlików oraz innych obiektów sportowych, zakładanych w założeniach projektu, zgłosiło się do udziału w programie Aktywna Szkoła realizowanym… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Biejat: Lewica w europarlamencie chce zabiegać o bezpieczne i godne życie seniorów W europarlamencie Lewica chce zabiegać o bezpieczne i godne życie seniorów: dostęp do leków, a także kultury czy podróży - mówiła w piątek w Białymstoku… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Orlen rekrutuje studentów i absolwentów uczelni na letnie, płatne praktyki Orlen rozpoczął rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk dla studentów i absolwentów uczelni wyższych. Przygotowano 25 miejsc. Jak podał w piątek… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Wiceminister Niemczycki: UE musi ograniczyć biurokrację i odciążyć europejskie firmy Wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki uważa, że UE musi ograniczyć biurokrację, uprościć przepisy dotyczące gospodarki i odciążyć europejskie… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 Piłkarski weekend w Europie - finały Pucharów Anglii, Niemiec i Francji (zapowiedź) Na zakończenie krajowych rozgrywek piłkarskich w Europie w najbliższy weekend w Anglii, Niemczech i Francji odbędą się finały Pucharów, natomiast w Hiszpanii… » więcej 2024-05-24, godz. 12:30 RCB wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach; obecnie silne burze trwają na południu kraju… Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami oraz intensywnymi opadami deszczu i gradu. Mieszkańcom woj. śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »