Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 16:20 Autor: PAP

Kraków/ Pierwsza retrospektywna wystawa Adama Karasia w Muzeum Fotografii

Pierwszą retrospektywną wystawę twórczości Adama Karasia (1896–1986), pasjonata fotografii, konstruktora i wynalazcy, który przez ponad pół wieku prowadził w Krakowie studio fotograficzne, przygotowało krakowskie Muzeum Fotografii.

Kuratorki wystawy Monika Kozień i Marta Miskowiec zwróciły uwagę, że pomimo iż krakowianie i krakowianki do dziś wspominają atelier fotograficzne Adama Karasia wypełnione własnoręcznie wykonanymi rekwizytami, jako twórca i wynalazca nigdy nie zdobył on wielkiej sławy.


„Wystawa prezentowana w MuFo Rakowicka przypomina o tym zapomnianym przez lata twórcy, który w Krakowie stworzył wyjątkowy zakład fotograficzny” – wskazała Monika Kozień.


Marta Miskowiec zauważyła, że Karaś przez lata, a fotografią zajmował się niemal 70 lat, konsekwentnie wokół fotografii budował swój własny świat. ”Ten właśnie mikrokosmos chciałyśmy pokazać na wystawie” – zapowiedziała kuratorka.


Na pokazie w Muzeum Fotografii zatytułowanym „Być jak Adam Karaś” będzie można zobaczyć stworzone przez niego zdjęcia, fotoratury, foto-teksty i elementy identyfikacji wizualnej zakładu, ale także sprzęt: lampy studyjne z własnymi imionami, rekwizyty, pudełka na negatywy, pulpit retuszerski czy aparaty. Wystawa potrwa od czwartku do 29 września.


Pokazane eksponaty – zaznaczają kuratorki – pochodzą ze zbioru liczącego ponad 22 tysiące obiektów, który rodzina Adama Karasia przekazała do krakowskiego MuFo po śmierci twórcy w 1986 roku.


„Są to odbitki, szklane negatywy, rekwizyty, elementy wyposażenia studio oraz sprzęt fotograficzny – to świadectwo życia i nieustającego twórczego działania bohatera wystawy” - podkreślają kuratorki.


Adam Karaś (1896–1986) to urodzony w Krakowie fotograf, filmowiec, konstruktor i wynalazca, pasjonat fotografii. Przez lata był właścicielem zakładu fotograficznego - początkowo działającego przy ul. Czarnowiejskiej, a od 1932 roku przy ul. Szewskiej 12 - a także pionierem w wielu dziedzinach sztuki: w 1928 roku razem z bratem Wiktorem założył studio „Bracia Karaś Film”, ale już w 1916 roku na własną rękę tworzył fotoratury, czyli negatywowe kolaże fotograficzne, opracował swoją własną metodę fotograficznego „drukowania” tekstów, dla swoich firm tworzył wyprzedzające epokę identyfikacje wizualne.(PAP)


rgr/ miś/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 11:20 Liga włoska - wicemistrz AC Milan będzie miał nowego trenera Stefano Pioli odchodzi z AC Milan - ogłosił włoski klub, który został w tym sezonie piłkarskim wicemistrzem kraju. 58-letni szkoleniowiec pracował w nim… » więcej 2024-05-24, godz. 11:20 Gawkowski: od 1 czerwca, dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL można uniknąć wyłudzenia kredytu (opis) Od 1 czerwca, jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel, którego numer został wykorzystany nie będzie musiał spłacać zobowiązania… » więcej 2024-05-24, godz. 11:10 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – obrotowy Orlen Wisły: znamy swoją wartość W niedzielę w Kielcach Industria Kielce podejmie Wisłę Płock w rewanżowym meczu o mistrzostwo Polski piłkarzy ręcznych. 'Podchodzimy do tego spotkania z… » więcej 2024-05-24, godz. 11:10 Kaczyński: winę za to, że wybory korespondencyjne się nie odbyły ponosi PO (krótka2) Stuprocentową winę za to, że wybory korespondencyjne się nie odbyły ponosi Platforma Obywatelska i przedstawiciele partii, która dzisiaj rządzi - zeznał… » więcej 2024-05-24, godz. 11:00 B. Chrobak chce zdjęcia klauzuli "zastrzeżone" z uzasadnienia wniosku o jej odwołanie z komisji ds. pedofilii Członkini państwowej komisji ds. pedofilii Barbara Chrobak zwróciła się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni o zdjęcie klauzuli 'zastrzeżone' z uzasadnienia… » więcej 2024-05-24, godz. 11:00 Izrael/ Armia odzyskała szczątki trzech zakładników uprowadzonych do Strefy Gazy Podczas nocnej operacji armii izraelskiej w obozie dla uchodźców Dżabalija, położonym na północy Strefy Gazy, odzyskano ciała trzech zakładników - poinformowało… » więcej 2024-05-24, godz. 10:50 Rzecznik Praw Pacjenta: szpital nie może odsyłać pacjenta do POZ, aby wykonać dodatkowe badanie Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do szpitali z przypomnieniem, że odsyłanie pacjentów do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu wykonania badań, wystawienia… » więcej 2024-05-24, godz. 10:40 Sejm/ Rozpoczęło się wysłuchanie publiczne ws. projektów reformujących TK (krótka) W piątek po godz. 10 przed sejmową komisją sprawiedliwości i praw człowieka rozpoczęło się wysłuchanie publiczne dotyczące projektów reformujących… » więcej 2024-05-24, godz. 10:40 Środowisko artystyczne apeluje do MKiDN o podjęcie działań naprawczych w CSW Zamek Ujazdowski Środowisko artystyczne i pracownicy sektora kultury wystosowali apel do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o podjęcie natychmiastowych działań naprawczych… » więcej 2024-05-24, godz. 10:40 Komisja ds. wyborów korespondencyjnych odmówiła Kaczyńskiemu prawa do swobodnej wypowiedzi (krótka) Komisja ds. wyborów korespondencyjnych odmówiła prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu prawa do swobodnej wypowiedzi. Kaczyński stawił się w piątek przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »