Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 16:00 Autor: PAP

KPRM: Skuteczna ochrona granic wspólnym priorytetem Polski i Grecji (komunikat)

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:


Premier Donald Tusk kontynuuje spotkania z liderami państw i instytucji europejskich. W Warszawie szef polskiego rządu spotkał się z Premierem Grecji Kiriakosem Mitsotakisem. Głównym tematem rozmów była sytuacja w Ukrainie, w tym dalsze wsparcie naszego sąsiada oraz przyszłość UE.


Ochrona granic podstawą bezpieczeństwa


– Chcę podkreślić, że z różnych powodów – bliskości poglądów, temperamentów – nasza współpraca z Premierem Grecji układa się naprawdę rewelacyjnie. Możemy zawsze na siebie liczyć i to ma bardzo duże znaczenie, biorąc pod uwagę znaczenie Grecji w południowej części Europy i znaczenie Polski na wschodniej flance Europy – mówił podczas spotkania z mediami Donald Tusk.


Położenie geograficzne oraz obecna sytuacja sprawiają, że zarówno dla Polski, jak i Grecji temat nielegalnej migracji jest bardzo ważny. Pomimo odległości jaka dzieli nasze kraje, będziemy wymieniać się doświadczeniami, aby wzmocnić bezpieczeństwo nie tylko naszych krajów, ale także całej Europy.


– Europa i państwa członkowskie muszą skutecznie chronić swoje terytoria i skutecznie kontrolować swoją granicę, tak aby polityka migracyjna nie była ogarnięta chaosem, bezładem i brakiem jakiejkolwiek kontroli – podkreślił szef polskiego rządu.


Obaj przywódcy będą starali się wpływać skutecznie na strategie europejskie dotyczące bezpieczeństwa Europy i kwestii migracyjnej.


Wolna Ukraina to bezpieczna Europa


Solidarność całej Europy jest obecnie priorytetem, aby wspomóc Ukrainę w walce z Rosją. Nie jest to wyłącznie kwestia bezpieczeństwa Ukrainy, ale także Polski i całego kontynentu.


– Grecja i Polska konsekwentnie wspierają Ukrainę od czasu rosyjskiej napaści. Bardzo doceniam, że przy wszystkich różnicach historycznych, kulturowych znajdujemy wspólny język, jeśli chodzi o kształtowanie polityki europejskiej wobec Ukrainy. Jestem przekonany, że dzięki naszej współpracy polityka europejska w tej kwestii będzie bardzo konsekwentna – zapewnił Donald Tusk.


Premier Grecji podkreślił też rolę Polski, jaką odgrywa w pomocy Ukrainie. Jednocześnie zapewnił o dalszym wsparciu jego kraju dla broniącej się Ukrainy.


– Wiemy, że Polska odgrywa bardzo ważną rolę, jako państwo sąsiadujące, i stoimy po Waszej stronie. Spotkałem się też ostatnio z Prezydentem Zełenskim na szczycie Trójmorza i tam zapewniłem go, że nadal będziemy wspierać Ukrainę we wszystkich możliwych aspektach – militarnym i politycznym – jak długo będzie to potrzebne – mówił szef greckiego rządu.


Wspólnie dla przyszłości Unii Europejskiej


W ostatnich dniach w Warszawie europejscy liderzy dyskutowali nad przyszłością Unii Europejskiej. W ramach konsultacji “Strategic Agenda” politycy omówili dalsze plany i priorytety Wspólnoty na najbliższe 5 lat. Rozmowy w tym temacie kontynuowali Premierzy Polski i Grecji podczas dwustronnego spotkania.


– Będziemy kontynuować naszą współpracę nad ukształtowaniem nowej kompozycji politycznej w Unii Europejskiej po wyborach. Jestem przekonany, że dzięki temu, że stanowimy naprawdę bardzo dobrze współpracujący duet, łatwiej nam będzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego szybko budować nową konstrukcję europejską – zadeklarował Donald Tusk.


Wczoraj szef polskiego rządu rozmawiał również o tym z Premier Estonii Kają Kallas.


Polscy strażacy wspierają Grecję w najtrudniejszych sytuacjach


Grecja w ostatnich latach zmaga się z groźnymi pożarami, z którymi greccy strażacy nie są w stanie poradzić sobie sami. Polska straż pożarna dwukrotnie angażowała się w pomoc, za co podziękował Premier Grecji. Szef greckiego rządu wspomniał również o poszukiwaniu formuły stałego wsparcia przez polskich strażaków.


– Jesteśmy bardzo wdzięczni, zwłaszcza że w obliczu katastrofy klimatycznej, z którą mieliśmy ostatnio do czynienia, polscy strażacy stanęli na wysokości zadania. Pracujemy w tej chwili nad mechanizmem stałej obecności tych strażaków, którzy mogliby nam w szczególnych przypadkach pomóc. To by był dobry, praktyczny przykład prawdziwej solidarności europejskiej, wsparcia i pomocy – mówił Kiriakos Mitsotakis.


Zbliża się sezon letni, co wiąże się z kolejnymi zagrożeniami pożarowymi dla Grecji. Premier Donald Tusk zapowiedział kontynuację rozmów z Premierem K. Mitsotakisem na temat możliwości dalszego wsparcia ze strony Polski.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ fr/ lm/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 08:10 "Gazeta Wyborcza": Uciekający Obajtek; jak były prezes Orlenu pozoruje dostępność w Polsce Według źródeł Gazety Wyborczej Daniel Obajtek na noce nie zostaje w Polsce; nocuje na Słowacji lub Węgrzech. Obajtek wjeżdża w obstawie złożonej z b… » więcej 2024-05-29, godz. 08:10 Warszawa/ Premiera "You can fail! Porażka Show" - w sobotę Z przedstawienia ma płynąć przesłanie, że naszym zadaniem na tym świecie jest odkrycie swojego głosu, odnalezienie swojej ścieżki, bycie bohaterem swojej… » więcej 2024-05-29, godz. 08:10 Gruzja/ Organizacje pozarządowe: nie podporządkujemy się ustawie o tzw. agentach zagranicznych Gruzińskie organizacje pozarządowe (NGO) ogłosiły, że nie zamierzają podporządkowywać się nowej, budzącej kontrowersje ustawie o tzw. agentach zagranicznych… » więcej 2024-05-29, godz. 08:00 Liga NBA - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Zachodniej koszykarskiej ligi NBA: Dallas Mavericks - Minnestota Timbervolves 100:105 (stan rywalizacji do czterech… » więcej 2024-05-29, godz. 08:00 Gdańsk/ Procesy lekarzy oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki ruszą od nowa Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował, że proces gdańskich lekarzy psychiatrów oskarżonych o nieumyślne spowodowane śmierci pacjentki z depresją… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Wybory do PE/ Ekspertka: UE już jest spóźniona w walce z przedwyborczą dezinformacją Unia Europejska już jest spóźniona, jeśli chodzi o walkę z dezinformacją przez czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego - oceniła w rozmowie z PAP… » więcej 2024-05-29, godz. 07:40 Liga NHL - wynik Wynik wtorkowego meczu finału Konferencji Wschodniej hokejowej ligi NHL: Florida Panthers - New York Rangers 3:2 (po dogr.)(stan rywalizacji do czterech zwycięstw:… » więcej 2024-05-29, godz. 07:30 ESA: satelita EarthCARE poleciał na orbitę Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Nowy instrument będzie badał wpływ chmur i aerozoli… » więcej 2024-05-29, godz. 07:20 Sondaż dla TOK FM: Najwięcej przeciwników obecności Polski w UE wśród najmłodszych Polaków Najwięcej przeciwników obecności Polski w Unii Europejskiej jest wśród najmłodszych Polaków - wynika z sondażu przygotowanego przez Opinia24 na zlecenie… » więcej 2024-05-29, godz. 07:20 Kulturalne różności na długi weekend Noc Kultury w Lublinie, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwale Teatralne - KONTRAPUNKT w Szczecinie i Kontakt w Toruniu, koncert Bartka Wąsika 'Pianokrąg', początek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »