Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 15:50 Autor: PAP

Polskie Radio wysłało wezwanie przedsądowe do przewodniczącego KRRiT; chodzi o środki z abonamentu

Do przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego trafiło w piątek ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - poinformowało Polskie Radio w przesłanym PAP komunikacie. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami, które nie zostały wypłacone Polskiemu Radiu.

Przypomniano, że pierwsza transza – czyli ponad 9 milionów złotych – powinna być przekazana publicznemu nadawcy 11 stycznia. "Według Macieja Świrskiego powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia i brak wpisu likwidatora spółki Pawła Majchera do KRS. 10 kwietnia br. Paweł Majcher został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. Mimo to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wypłaciła środków abonamentowych. Co więcej, według informacji płynących z KRRiT, Rada zaskarży decyzję o dokonanym wpisie" - napisano.


Poinformowano także, że w przesłanym w piątek do KRRiT ostatecznym przedsądowym wezwaniu do zapłaty Polskie Radio wskazuje na to, że zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych Rada nie ma podstaw prawnych do wstrzymywania wypłaty środków z abonamentu. "Pieniądze te powinny być przeznaczone na realizację misji publicznej. Według władz Polskiego Radia działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są bezpodstawne, stanowią naruszenie prawa oraz godzą w możliwość jej dalszej realizacji" - napisano.


Śledztwo w sprawie wstrzymywania przez Macieja Świrskiego wypłat środków abonamentowych, które powinny trafić do Polskiego Radia, prowadzi już warszawska prokuratura.


Daniel Gorgosz, likwidator TVP SA, w likwidacji wystosował we wtorek do Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości 141 780 000 zł wraz z odsetkami.


KRRiT w komunikacie przesłanym PAP we wtorek wskazała, że wpisy do KRS likwidacji TVP czy Polskiego Radia są nadal nieprawomocne i przysługuje od nich odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie. "Tym samym, z uwagi na nieprawomocność, zastosowanie ma paragraf 2 uchwały KRRiT nr 40/2024, który przewiduje wypłatę wpływów z opłat abonamentowych na rzecz danej spółki do depozytu sądowego" - napisano.


Pieniądze dla TVP i PR - podkreślono - "będą wypłacone w dniu 15 kwietnia do depozytu sądowego". "Środki przekazane dotychczas na rachunki depozytowe Ministra Finansów (12 lutego oraz 15 marca) nadal tam się znajdują. Jeżeli spółka chce je podjąć, powinna skierować wniosek do sądu o ich wypłatę" - dodano.


Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, że rozważa zwrócenie się z wnioskiem do parlamentu o Trybunał Stanu dla przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego. Jego zdaniem nieprzekazanie przez szefa Rady pieniędzy z abonamentu mediom publicznym ma wszelkie znamiona poważnego naruszenia prawa.(PAP)


Autorka: Anna Kruszyńska


akr/ miś/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 01:20 Chorwacja/ Rozbito grupę przemytników przerzucających migrantów z Serbii przez Dunaj Chorwackie służby rozbiły grupę przemytników przerzucających imigrantów do Chorwacji przez granicę z Serbią na rzece Dunaj - podał we wtorek chorwacki… » więcej 2024-05-22, godz. 01:00 W. Brytania/ Niemiecka pisarka laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024 Powieść niemieckiej pisarki Jenny Erpenbeck 'Kairos' w tłumaczeniu Michaela Hofmanna otrzymała we wtorek wieczorem Międzynarodową Nagrodę Bookera w dziedzinie… » więcej 2024-05-22, godz. 00:10 Artyści żegnają w mediach społecznościowych Jana A.P. Kaczmarka Odszedł wielki kompozytor, ale też marzyciel, człowiek inspirujący, wspierający i serdeczny - tak w mediach społecznościowych wspominają Jana A.P. Kaczmarka… » więcej 2024-05-21, godz. 23:50 Meksyk/ Z powodu upału giną jukatańskie wyjce czarne W Meksyku jest w ostatnich dniach tak gorąco, że żyjące tam wyjce, małpy znane z wydawania głośnych odgłosów, spadają martwe z drzew - podała agencja… » więcej 2024-05-21, godz. 23:20 Liga włoska - Ranieri odchodzi z Cagliari Claudio Ranieri opuści po sezonie występującą we włoskiej ekstraklasie ekipę Cagliari za porozumieniem stron - ogłosił klub. Telewizja Sky Sports podała… » więcej 2024-05-21, godz. 23:00 Dolnośląskie/ Paweł Gancarz (PSL) marszałkiem województwa (opis 2) Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Wcześniej sejmik nie… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-05-21 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 MŚ w hokeju - Finlandia i Słowacja uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów (wyniki, tabele) Hokeiści Finlandii i Słowacji jako ostatnie drużyny uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów mistrzostw świata Elity rozgrywanych w Czechach. Grupę A wygrała… » więcej 2024-05-21, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-21 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2024-05-21, godz. 22:30 Grzegorz Tobiszowski zawieszony w prawach członka PiS; jest wniosek o wykluczenie go z partii Wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »