Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 13:20 Autor: PAP

Leszczyna: położne będą mogły wypisać receptę na tabletkę "dzień po"

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przekazała w piątek, że kompetencje, by wypisać receptę na tzw. tabletkę dzień po będą miały również położne. Poinformowała, że położne same zwróciły się do niej z prośbą o taką możliwość.

Szefowa MZ Izabela Leszczyna, zapytana w piątek na konferencji o tabletkę "dzień po", zaznaczyła, że projekt rozporządzenia MZ dot. dostępu do tabletki jest w konsultacjach. Dodała, że do resortu spływają uwagi i opinie, na które resort będzie odpowiadać.


"Czuję się wręcz zażenowana, że my tyle czasu w XXI wieku, w centrum Europy, poświęcamy tabletce, która nie jest hormonalna (...), nie jest wczesnoporonna i jest tabletką, która powoduje, że plemnik nie łączy się z komórką jajową, nie ma ciąży" - mówiła szefowa MZ.


Przekazała, że kompetencje, by wypisywać recepty na tzw. tabletkę dzień po będą miały również położne. "Położne zwróciły się do mnie o to. One też mają kompetencję ordynacji leków i też wprowadzimy (to) do rozporządzenia, że położna też będzie mogła to zrobić" - poinformowała minister zdrowia.


Od 1 maja ma zacząć obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, które zakłada dostępność antykoncepcji awaryjnej, tzw. tabletki dzień po, dla osób powyżej 15. roku życia, po przeprowadzeniu stosownego wywiadu.


Ma to umożliwić szybką interwencję minimalizującą ryzyko powikłań zdrowotnych związanych z niezamierzonym wystąpieniem ciąży.


Po przeprowadzeniu wywiadu, na podstawie informacji z niego uzyskanych oraz aktualnej wiedzy medycznej, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta polegającym na ryzyku wystąpienia nieplanowanej ciąży, wystawiona zostaje recepta farmaceutyczna.


Czynności będzie przeprowadzał zatrudniony w aptece farmaceuta, który posiada prawo wykonywania zawodu i tytuł zawodowy magistra farmacji. W projekcie wskazano również na co najmniej roczną praktykę w zawodzie farmaceuty. (PAP)


Autorki: Iga Leszczyńska, Paulina Kurek


iga/ pak/ agz/ mow/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 16:20 Dania/ Pożar w siedzibie firmy farmaceutycznej Novo Nordisk opanowany (opis) W siedzibie firmy farmaceutycznej Novo Nordisk w Bagsvaerd na przedmieściach Kopenhagi wybuchł w środę pożar. Według straży pożarnej ogień strawił część… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Sejm/ Komisja SZ zaopiniuje kandydaturę Jacka Najdera na stałego przedstawiciela RP przy NATO W czwartek sejmowa komisja spraw zagranicznych zaopiniuje kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO - poinformował PAP wiceszef tej komisji Radosław… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Sejm/ Gramatyka: na jesieni założenia do projektu dot. bezpieczeństwa dzieci w sieci Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka w środę na posiedzeniu komisji sejmowej wyraził nadzieję, że wczesną jesienią przedstawione zostaną założenia… » więcej 2024-05-22, godz. 16:20 Niemcy/ Media: ponowny wzrost nielegalnej migracji przez Białoruś i Rosję do Niemiec Ponownie wzrasta liczba migrantów przekraczających granicę z Niemcami, podróżujących przez Białoruś i Rosję - wynika z informacji niemieckich redakcji… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Śląskie/ Rybnik walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy Wniosek o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2026 został zatwierdzony i przyjęty - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta w Rybniku. O tytuł rywalizować… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Biały Dom: prezydent Biden uważa, że państwo palestyńskie powinno powstać na drodze negocjacji Prezydent USA Joe Biden uważa, że państwo palestyńskie powinno powstać na drodze negocjacji, a nie jednostronnych deklaracji o jego uznaniu - przekazał w… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Sąd: areszt z zamianą m.in. na poręczenie wobec burmistrz Sokółki podejrzanej w śledztwie korupcyjnym Trzymiesięczny areszt, ale z możliwością jego zamiany na 70 tys. zł poręczenia majątkowego, zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w czynnościach służbowych… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Turniej WTA w Strasburgu - Fręch odpadła w drugiej rundzie Magdalena Fręch odpadła w drugiej rundzie turnieju WTA na kortach ziemnych w Strasburgu. Polska tenisistka przegrała z kontuzją i najwyżej rozstawioną Czeszką… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Belgia/ Rząd ciągle waha się ws. uznania niepodległości państwa palestyńskiego Belgijski rząd ciągle waha się ws. uznania niepodległości państwa palestyńskiego. W środę sprawa była dyskutowana na posiedzeniu w Brukseli. 'Trzy państwa… » więcej 2024-05-22, godz. 16:10 Lewica: chcemy realnego przyspieszenia prac nad projektem ustawy o obronie cywilnej Klub Lewicy zaapelował w środę do rządu o realne przyspieszenie prac nad projektem ustawy o obronie cywilnej. W międzyczasie proponujemy naszą małą ustawę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »