Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 13:10 Autor: PAP

Sejm/ Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe skierowany do komisji

Projekt ustawy umożliwiający przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS, czyli wprowadzający tzw. wakacje składkowe, został w piątek, po pierwszym czytaniu w Sejmie, skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.


Uzasadniając projekt, minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, powiedział, że proponowane przez rząd rozwiązanie jest efektem postulatów zgłaszanych od lat przez przedsiębiorców, którzy wskazywali, że stale rosnące obciążenia publiczno-prywatne są zbyt duże w stosunku do możliwości finansowych najmniejszych podmiotów.


Dodał, że skorzystać z wakacji składkowych będą mogli przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), którzy oprócz samych siebie ubezpieczają co najwyżej dziewięć innych osób, oraz którzy osiągają roczne przychody na poziomie nieprzekraczającym równowartości 2 mln euro.


"Rozwiązanie to jest zatem kierowane do najmniejszych, to jest mikroprzedsiębiorców, którzy na marginesie stanowią jednak zdecydowanie najliczniejszą grupę wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, niemniej ze względu na swoją wielkość, na swoją mniejszą siłę przebicia, ich głos nie jest zawsze należycie słyszany, a ich interesy nie są zawsze odpowiednio chronione" - podkreślił Hetman.


Przypomniał, że rozwiązanie ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. i może na nim skorzystać ok. 1,7 mln osób, a koszt wakacji składkowych dla budżetu sięgnąć może w tym roku 1,6 mld zł.


Powiedział, że z urlopu dla mikroprzedsiębiorców będzie można skorzystać na podstawie samego wniosku wysłanego do ZUS.


Wyjaśnił, że wakacje składkowe będą rozwiązaniem dobrowolnym, dzięki któremu właściciel firmy wpisanej do CEIDG dostanie możliwość zwolnienia w jednym dowolnym miesiącu roku z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.


Minister poinformował też, że projektowane rozwiązanie dotyczy wakacji od ubezpieczeń społecznych; nie będzie ono obowiązywać osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców, co ma zapobiegać tzw. "wypychaniu" pracowników na samozatrudnienie.


Hetman dodał, że korzystając z wakacji przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności. Oznacza to, że w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody (roczne przychody nie mogą przekroczyć 2 mln euro), czy wystawiać faktury.


Aby skorzystać z wakacji, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc.


Podczas wystąpień przedstawiciele wszystkich klubów i koła zadeklarowali chęć dalszej pracy nad rządowym projektem. (PAP)


autor: Łukasz Pawłowski


pif/ mmu/


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 00:10 Artyści żegnają w mediach społecznościowych Jana A.P. Kaczmarka Odszedł wielki kompozytor, ale też marzyciel, człowiek inspirujący, wspierający i serdeczny - tak w mediach społecznościowych wspominają Jana A.P. Kaczmarka… » więcej 2024-05-21, godz. 23:50 Meksyk/ Z powodu upału giną jukatańskie wyjce czarne W Meksyku jest w ostatnich dniach tak gorąco, że żyjące tam wyjce, małpy znane z wydawania głośnych odgłosów, spadają martwe z drzew - podała agencja… » więcej 2024-05-21, godz. 23:20 Liga włoska - Ranieri odchodzi z Cagliari Claudio Ranieri opuści po sezonie występującą we włoskiej ekstraklasie ekipę Cagliari za porozumieniem stron - ogłosił klub. Telewizja Sky Sports podała… » więcej 2024-05-21, godz. 23:00 Dolnośląskie/ Paweł Gancarz (PSL) marszałkiem województwa (opis 2) Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Wcześniej sejmik nie… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-05-21 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 MŚ w hokeju - Finlandia i Słowacja uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów (wyniki, tabele) Hokeiści Finlandii i Słowacji jako ostatnie drużyny uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów mistrzostw świata Elity rozgrywanych w Czechach. Grupę A wygrała… » więcej 2024-05-21, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-21 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2024-05-21, godz. 22:30 Grzegorz Tobiszowski zawieszony w prawach członka PiS; jest wniosek o wykluczenie go z partii Wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka… » więcej 2024-05-21, godz. 22:20 Kanada/ Eksperci o 35 zagrożeniach dla świata, największe to dezinformacja W ciągu trzech lat ludzie mogą stracić zdolność rozróżniania prawdy od fałszu - ostrzegli eksperci w specjalnym raporcie dla rządu Kanady. Wśród 35… » więcej 2024-05-21, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 21 maja, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Judoczka Angelika Szymańska zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w kat. 63 kg w Abu Zabi. Polka w finale przegrała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »