Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-12, 13:10 Autor: PAP

Plenerowa wystawa w Warszawie dokumentuje kryzys klimatyczny w krajach Grupy Wyszehradzkiej Plenerowa wystawa w Warszawie dokumentuje kryzys klimatyczny w krajach Grupy Wyszehradzkiej (MediaRoom)

Do 2 czerwca 2024 r. na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie 11 fotografów z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej prezentuje swoje prace, obrazujące zmiany klimatyczne w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Wystawa „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” powstała przy współpracy Polskiej Agencji Prasowej z ambasadą Królestwa Niderlandów.

Materiał wideo do pobrania na: https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/plenerowa-wystawa-w-warszawie-dokumentuje-kryzys-klimatyczny-w-krajachProjekt „Wizualizacja Kryzysu klimatycznego” powstał dzięki agencjom fotograficznym: NOOR Images z Holandii oraz Slovak Press Photo ze Słowacji. Wystawa jest zwieńczeniem półrocznych warsztatów dla twórców wizualnych z Czech, Węgier, Polski i Słowacji, prowadzonych pod kierunkiem holenderskiego fotoreportera Kadira von Lohuizena z Noor Images, laureata World Press Photo.


„Ambasady Królestwa Niderlandów na całym świecie powinny wspierać działania wszędzie tam, gdzie możemy zrobić coś dla polepszenia klimatu. Pomyśleliśmy, że to doskonały projekt, ponieważ poprzez obrazy pokazuje, co oznaczają zmiany klimatyczne. Myślę, że to uświadamia ludziom, czym te zmiany są, ponieważ dla wielu z nich wciąż jest to tylko nic nie mówiący termin” - wskazała Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów podczas uroczystego otwarcia wystawy 10 kwietnia.


Katarzyna Liebrecht, product manager projektu, kierownik archiwum fotograficznego PAP, wyjaśniła, że z inicjatywą stworzenia projektu wizualizacji zmian klimatycznych, wspólnego dla czterech państw z Grupy Wyszehradzkiej, wystąpiły agencje fotograficzne: NOOR Images z Holandii i Slovak Press Photo.


„Wierzymy, że fotografia ma moc w przekazywaniu informacji. Dlatego było nam bardzo miło, że do tego projektu została zaproszona Polska Agencja Prasowa, ponieważ dla nas jest to bardzo ważny temat” - podkreśliła Katarzyna Liebrecht.


Fotografie zebrane na wystawie dokumentują m.in. odradzanie się mokradeł na Dunaju, zniszczone lasy w Czechach, suszę na Węgrzech, jak również historie naukowców, których eksperymenty pomagają zrozumieć wpływ zmian klimatu na nasze życie.


„Każdemu z twórców udało się pokazać na zdjęciach walkę z kryzysem klimatycznym i, co ciekawe, to nie są drastyczne zdjęcia, ale obrazy, które w delikatny, naturalny sposób uświadamiają nam, że to co widzimy na co dzień, to jest właśnie ten kryzys klimatyczny” - zaznaczyła Katarzyna Liebrecht.


Polskę na wystawie „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” reprezentują prace Kingi Wrony, dr Rafała Siderskiego i Tomasza Stabińskiego.


Kinga Wrona zajmuje się fotografią dokumentalną, poprzez którą bada relacje człowieka i natury w kontekście zmian klimatycznych, klęsk żywiołowych i degradacji środowiska. Dr Rafał Siderski jest artystą wizualnym, skupionym na człowieku i przyrodzie. Tomasz Stabiński to fotograf i niezależny filmowiec, który do projektu wybrał temat związany z życiem pszczół.


Organizatorami wystawy „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” są fundacja NOOR i fundacja Slovak Press Photo przy wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech i w Polsce oraz wsparciu finansowemu Funduszu Wyszehradzkiego.


Wystawę można oglądać na skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie od 10 kwietnia do 2 czerwca 2024 roku.


Źródło informacji: PAP MediaRoom


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2024-05-22, godz. 01:50 Kosowo/ 300 skazanych w Danii będzie odbywać kary więzienia w Kosowie Władze Kosowa udostępnią 300 miejsc w więzieniach, w których wyroki odbywać będą skazani w Danii - poinformował we wtorek dziennik 'Politika'. » więcej 2024-05-22, godz. 01:20 Chorwacja/ Rozbito grupę przemytników przerzucających migrantów z Serbii przez Dunaj Chorwackie służby rozbiły grupę przemytników przerzucających imigrantów do Chorwacji przez granicę z Serbią na rzece Dunaj - podał we wtorek chorwacki… » więcej 2024-05-22, godz. 01:00 W. Brytania/ Niemiecka pisarka laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera 2024 Powieść niemieckiej pisarki Jenny Erpenbeck 'Kairos' w tłumaczeniu Michaela Hofmanna otrzymała we wtorek wieczorem Międzynarodową Nagrodę Bookera w dziedzinie… » więcej 2024-05-22, godz. 00:10 Artyści żegnają w mediach społecznościowych Jana A.P. Kaczmarka Odszedł wielki kompozytor, ale też marzyciel, człowiek inspirujący, wspierający i serdeczny - tak w mediach społecznościowych wspominają Jana A.P. Kaczmarka… » więcej 2024-05-21, godz. 23:50 Meksyk/ Z powodu upału giną jukatańskie wyjce czarne W Meksyku jest w ostatnich dniach tak gorąco, że żyjące tam wyjce, małpy znane z wydawania głośnych odgłosów, spadają martwe z drzew - podała agencja… » więcej 2024-05-21, godz. 23:20 Liga włoska - Ranieri odchodzi z Cagliari Claudio Ranieri opuści po sezonie występującą we włoskiej ekstraklasie ekipę Cagliari za porozumieniem stron - ogłosił klub. Telewizja Sky Sports podała… » więcej 2024-05-21, godz. 23:00 Dolnośląskie/ Paweł Gancarz (PSL) marszałkiem województwa (opis 2) Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Wcześniej sejmik nie… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-05-21 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-05-21, godz. 22:50 MŚ w hokeju - Finlandia i Słowacja uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów (wyniki, tabele) Hokeiści Finlandii i Słowacji jako ostatnie drużyny uzupełniły stawkę ćwierćfinalistów mistrzostw świata Elity rozgrywanych w Czechach. Grupę A wygrała… » więcej 2024-05-21, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-21 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »